Konspor

Konya'da Tekvando antrenör eğitim kursu devam ediyor

Konya'da Tekvando antrenör eğitim kursu devam ediyor

Türkiye Tekvando Federasyonu tarafından Konya’da düzenlenen 1’inci, 2’nci, 3’üncü, 4’üncü ve 5’inci kademe Antrenör Eğitim Kursu devam ediyor.
Antrenör Eğitim Kursu ile ilgili bir otelde düzenlenen toplantıya Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Selçuk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nizamettin Çiftçi, Dünya ve Avrupa Tekvando Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin, Türkiye Tekvando Milli Takımlar Teknik Direktörü Ali Şahin, tekvando antrenörleri ve milli sporcular katıldı.
"AMACIMIZ AYNI ZAMANDA İYİ BİR TÜRK VATANDAŞI YETİŞTİRMEK"
Programda konuşan Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin, hayatta her zaman eğitimin önemli bir yere sahip olduğunun altını çizdi. Şahin, “Tabii eğitimin önemi çok fazla fakat şunu da biliyoruz ki sadece bugünkü alacağımız eğitimle antrenörlüğümüz tam olmayacak. Bunun da bilincindeyiz. Eğitim hayatta süregelen bir süreçtir. Bunun da bilincindeyiz. Burada 15 veya 20 günlük bir antrenörlük kursuyla arkadaşlarımızı gerekli bilgiler vererek gönderiyoruz. Her zaman eğitim süregelen bir süreç olduğu için gelişen dünyanın teknolojisinde bu gelişmeleri de beraberinde takip ederek bilgilerimize daha çok bilgi katarak hayatımızı bu şekilde eğitimle devam ettirmek durumundayız. ‘Ben oldum, ben 1’inci, 2’nci kademeyim’. Bunlar yok. Kademe önemli değil beyindeki bilgi önemli. Bunu da çok önemli bir şekilde kendimize oluşturmamız lazım. Yani kendi kendimizi çabalayarak daha iyi geliştirmemiz lazım. Bu noktada Türkiye Tekvando Federasyonu gençlere her türlü desteği sağlamaya devam edecektir. Ben inanıyorum ki buradan geçen bütün arkadaşlar sadece diplomayı aldıktan sonra kenara çekilmek değil de, ‘Nerede bir genç bulabilirim, ona nasıl bir faydam olabilir’ katkısı ve düşüncesi içerisinde olursa aldığı eğitimin, diplomanın faydasını görecektir. Ama bu kenarda dursun, ben buna bir şey yapmayayım. Hiç kimseye de faydamız olmazsa bunun da size hiçbir faydası olmayacak. Özellikle buradan diploma alan, buradan eğitilen arkadaşlarımız lütfen 1 tane gence faydamız olursa çok büyük bir iş yapmış olacağız. Biz sadece tekvandocu sporcu yetiştirmeyeceğiz. Ülkesini seven, milletini seven, bayrağını seven, ülkesi için gerekirse canını feda edecek iyi vatandaş, Türk milletinin evlatlarını yetiştireceğiz. Bunun için çalışacağız” dedi.
"EĞİTİCİ OLMADAN EĞİTİLEN OLMAZ"
Türkiye’deki tekvando antrenörü sayısının artması için çabaladıklarını belirten Şahin, “Türkiye Tekvando Federasyonu, Türkiye’nin en önemli federasyonlarından birisidir ve Türk milletini sevindiren, Türk milletinin madalya deposu olan bir branştır. Bütün bunlar güzel bir organize ile ortaya çıkmaktadır. 2004’te bizim lisanslı diplomalı antrenör sayımız 375’ti. Nüfusumuz o zaman 65 milyon falandı. Şimdi şöyle bir baktığımızda bugünkü gelinen sayı, 2015 yılındayız, bugün antrenör sayımız 3 bini geçmiş durumda. Bu da yeterli değil. Çünkü eğitici olmadan eğitilen olmaz. Önce eğiticiyi sağlamamız lazım. Eğiticilerimiz her zaman dört dörtlük olmayabilir ama insanın kendini geliştirme çabasıyla daha güzel şeyler yapma imkanları olur” ifadelerini kullandı.
Selçuk Üniversitesi’nin tekvandoya en büyük desteğinin Metin ve Ali Şahin’i tekvandoya kazandırması olduğunu söyleyen Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel de, “Federasyonlarımız içinde eğitime en fazla önem veren tekvando ve sporcu ile antrenör eğitme açısından çok ciddi bir sisteme sahip olan federasyon. Bu yüzden ben değerli başkanımızın şahsında federasyonumuzu tebrik ediyor ve eğitim adına olsun, Türkiye’nin önünü açma adına olsun, gururlanma adına olsun, zor günlerden geçtiğimiz bu dönemde gerçekten uluslararası başarılara ciddi şekilde ihtiyacımız var. Bu başarıların devam etmesi hepimizi gururlandıracak” şeklinde konuştu.
Program sonunda başkan Metin Şahin, rektör Gökbel’e desteklerinden dolayı plaket takdim ederken, protokol üyeleri, milli sporcular ve antrenörlerle birlikte fotoğraf çektirildi.
Yorumlar
    Bu haberi için henüz yorum yapılmadı!
Yorum Yapın

Konspor

Konspor