Önce kalbini sonra rakiplerini yendi

Önce kalbini sonra rakiplerini yendi

Henüz 11 yaşındayken geçirdiği kalp ameliyatı sonrası yürümekte bile zorlanan Tayfun Yılmaz, kendisi için riskli olmasına rağmen, dövüş sporuna yöneldi. 10 yıllık süreçte tamamen iyileşen Tayfun, Wushu ve Muay Thai’de Türkiye üçüncüsü oldu.
Sporun iyileştirici gücü, İzmirli genç sporcuyu adeta yeniden dünyaya getirdi. 11 yaşında geçirdiği açık kalp ameliyatı sonrası yürümekte bile zorluk çeken Tayfun Yılmaz, dövüş sporları sayesinde yeniden hayata tutundu. Henüz 8 yaşındayken yorulduğu zamanlarda baygınlık geçiren Tayfun, ailesinin onu doktora götürmesi sonucu rahatsızlığıyla yüzleşti. Çok küçük yaşlarda açık kalp ameliyatı gibi ağır bir operasyon geçiren Tayfun, ameliyattan sonra çok zayıfladı. Herkesin kendisiyle “çelimsiz” diye dalga geçtiğini anlatan Tayfun, “Doktorum ‘tedavi bittikten sonra biraz sporla kendini toplaması daha rahat olur’ dedi ama spor yapmamı önermiyorlardı. Babam profesyonel futbolcu olduğu için futbola başladım ama yorulunca yine bayılmalar oluyordu. Temelden bir spor yapmamı istediler. İsam hocam evimizin önüne salon açınca oraya gitmeye başladım” dedi.
“MUHHAMED ALİ’Yİ İZLİYORDUM”
En büyük destekçisinin ablası olduğunu kaydeden Tayfun, “Birlikte dövüş filmleri izliyorduk. ‘Bunlara gitsen daha iyi olur’ diyordu. Ben zaten küçükken hep Muhammed Ali’nin filmlerini izliyordum” diye konuştu.
Wushu ve Muay Thai’ye ilk başladığı zamanlarda çekincelerinin olduğunu anlatan Tayfun, “İsam hocamın sistemli çalışmasıyla yavaş yavaş rahatlamaya başladım. Antrenmanları, maçları rahat çıkarmaya başladım. Başarılar elde edince Ege’de ve Türkiye’de üçüncü oldum. İnşallah milli takıma da girmek istiyorum” dedi.
AKGÜL, “HEVESİNİ KIRMAK İSTEMEDİM”
Tayfun’un antrenörü İsam Akgül ise Tayfun’un kalp ameliyatı olduğunu duyunca ilk olarak çekindiğini ama hevesini kırmamak için onu çalıştırmaya başladığını söyledi. Tayfun’un salona ilk girdiğinde yürümede bile zorluk çektiğini anlatan Akgül, “1-2 sene yürüyerek, koşarak kültürfizik hareketleriyle çalışmalardan sonra fiziğinin geliştiğini fark ettiğimizde doktoruyla görüştük. Doktoru sporu biraz daha arttırmamız gerektiğini söyleyince bundan güç alarak Tayfun’un üzerinde daha çok durduk ve çalıştırdık” ifadelerini kullandı.
Tayfun’un fiziksel yapısının güçlenmesinin ardından dövüşte de yetenekli olduğunu fark eden İsam Akgül, başarının bu şekilde geldiğini söyledi. Tayfun’un dezavantajını avantaja çevirdiklerini kaydeden Akgül, “Doktoru artık onun normal bir insan olduğunu ve ameliyatın geçmişte kaldığını söyledi. Kalp ameliyatı olan bireyler, evlerinde oturup hiçbir şey yapmıyor. Aileleri kalp ameliyatı olmuş veya sakatlığı olan çocukları mutlaka spora yönlendirsin. Hiç beklemedikleri şeylerle karşılaşabilirler ve çocukları daha farklı gelişebilir” şeklinde konuştu.
Yorumlar
    Bu haberi için henüz yorum yapılmadı!
Yorum Yapın