Aykut Kocaman ne kadar süre istedi?

Aykut Kocaman ne kadar süre istedi?

 
Sezonun ilk maçı olan Akhisar Belediyespor karşılaşmasının ardından olumsuz bir hava oluştuğuna dikkat çeken Kocaman: “Her şey bıraktığımız yerden başlayacak gibi görünüyor ancak öyle olmuyor. Yıllarca bir takım başında olan antrenörler bile yeni sezonun başında sorunlar yaşar ve bunları tedavi etme sürecine girer. Esas itibariyle bizim kendi evimizdeki maçları kazanarak deplasmanlardan da alabileceğimiz kadar iyi puan almamız gerekiyor. Bu açıdan bakılınca iki haftada iki puan eksi olarak görülebilir. Ancak olaya bir de şu açıdan bakmak lazım. Yeni alınan oyuncular, takviye edilen oyuncular var. Bunların bir araya getirilerek bir düzen kurulması kolay olmuyor. Bu açıdan 7 – 8 haftalık bir dalgalanma olacaktır. Bu dalgalanmalar içerisinde oyuncuların mntalitesine uydurmak, değişiklikler yapmak çok kolay olmuyor. Özellikle öğrenmek, alışmak isteyen oyuncular için bu kolay ancak bir de uyum sağlamayan oyuncular oluyor. Bu durumda sorunlar yaşayabiliyoruz. 7 – 8 haftadan sonra oyun anlamında düzelmeler olacaktır. Özellikle forvet hattındaki oyuncularda takıma uyum sağlama, birbirlerine uyum sağlama anlamında sorunlar yaşadığımız görülüyor. Bunları da atlattıktan sonra daha iyi yapabileceğimize inanıyorum” dedi.
 
Galatasaray’ın durumu avantaja dönüşebilir
Galatasaray’ın son iki maçta yaşadığı kayıpları ve bu maçın zor geçeceğini aktaran Kocaman “Büyük takımlar açısından kaybetmek bir alışkanlık haline gelince bizim gibi takımlar açısından avantaja dönüşebiliyor. Bunun tersi de olabilir. Kaybettikleri puanları telafi edebilmek için farklı motivasyonlara yol açabiliyor. Burada temel değişim bizim açımızdan oluyor. Oyunu rakip açısından nereye sürükleyeceğimiz daha önemli. Maça daha 5 gün var. Bu bizim için uzun bir süre, bu süre içerisinde rakibi daha iyi analiz ederek plan yapacağız. Temel hedefimiz onları olumsuz tarafa doğru sürüklemeye çalışacağız. Şu an iyi antrenman yaparak kendimizi hazırlamak öncelikli hedefimiz” ifadelerini kullandı.
 
Seyircinin olmadığı bir ortam, futbol ortamı gibi olmuyor
Galatasaray maçı öncesi Konyaspor tribünlerine verilen cezayı da değerlendiren Kocaman “Bir futbol sever olarak seyircinin olmadığı bir ortam, futbol ortamı gibi olmuyor. Kayseri maçı öncesi Tolunay Hoca tribün cezalarından çok bunu ortaya çıkaracak faktörlerin olmaması gerektiğine dikkat çekti. Bence de en önemli faktör bu. Böyle bir ceza sistemi var bunu tartışmak doğru değil. Önemli olan bu duruma düşmemek için çaba göstermek” dedi. 
 
Transfer çalışmaları
Kocaman trasfer çalışmaları hakkında ise şunları söyledi “Transferin son gününe kadar bir takım düşünceler olur. Uygun ortam olması halinde bu transferler gerçekleşir. Şu an için isimler üzerinde durmak istemiyorum. Söyleyecek çok fazla bir şey yok”
 
Bu toprağın kültürünü bilen oyunculara ihtiyacınız var
“Bizim gibi kulüplerin gençlere fırsat vermesi lazım. Doğru olan bu bence ama bu ‘ben bu işi doğru yapıyorum’ olarak anlaşılmasın” ifadelerini kulanann Aykut Kocaman “Ben burada olsam da olmasam da bu yapılması gerekiyor. Bu durum birincisi bütçeyle ilgili. Ücretlerini ödeyemedikten sonra ne kadar yıldız oyuncu alırsanız alın onları bir arada tutamıyorsunuz ve takım erimeye başlıyor. İkinci durum ise yukarılara oynamak istiyorsanız bu toprağın kültürünü bilen oyunculara ihtiyacınız var. Bunu hissedecek, sıkıntılı durumlarda elini taşın altına koyabilecek, yükün altına girecek oyunculara ihtiyacınız var. Ben şahsi tatminim için değil, kulüp doğruları ve futbol doğruları bu olduğu için böyle yapmaya çalışıyorum. Bir taraftan maalesef risk olarak görünüyor ama doğru olduğunu düşündüğüm sürece böyle devam etmeyi düşünüyorum. Bir taraftan doğru ve ideal takım, bir taraftan da bugünü kurtarmaya yönelik insanlarla değil, hem bugünü hem de ilerleyen yıllarda da bu takımın formasını taşıyacak oyuncuları takımın içinde tutmak en önemli amaçlarımdan bir tanesi” dedi.
 
Marica konusu:
Takımın en pahalı oyuncularından olan ve forma şansı bulamayan Marica hakkında ki sorulara da cevap veren Kocaman “Marica hakkında ne konuşulduğunu bilmiyorum. Sadece kişilerden ziyade hak eden oyuncuları oynatmaya çalışıyorum. Kişisel olarak burada insanı olarak kimseyle problemim olmaz. Oyuncuları kendi meslektaşım olarak görüyorum. Çünkü ben de onların yaşadığı sıkıntıları yaşadım. Kimseye kendi takıntımla davranma gibi bir lüksüm yok. Dolayısıyla burada bir takım kriterler var buna uyan herkesi de oynatmaya çalışıyorum” dedi. 
 
Kibong ve Tomas Borek 
Kocaman Kibong’un yeniden takıma katılması ile ilgili olarak ta : “Kibong alt grupta çalışacağına bizimle çalışsın. Ayrılacaksa da kendi seviyesinde iken ayrılsın. Kalacaksa da takımın içinde değerlendirme fırsatımız olursa değerlendiririz. Şu an Kibong için bu kararı aldık. İlerleyen zamanlarda ihtiyaç olursa Borek’e de takımda yer veririz. Takım ve oyuncu menfaatleri için bu kararı alırız” dedi.
 
Konspor.com
Yorumlar
    Bu haberi için henüz yorum yapılmadı!
Yorum Yapın