Konspor

9 Eylül Maratonu’na rekor katılım

9 Eylül Maratonu’na rekor katılım

Bu yıl bin 50 atletin katılımıyla rekora ulaşan 9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu Yarı Maratonu, büyük bir çekişmeye sahne oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği maratonu, erkeklerde Etyopyalı Regasa, kadınlarda Senem Eser ilk sırada tamamladı. 21 kilometrelik yarı maratonu başarıyla bitirenler arasında İzmir Milletvekili Mustafa Balbay da vardı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve sadece Türkiye’den değil, farklı ülkelerden ve her yaştan atletin katıldığı 9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu Yarı Maratonu, bu yıl üçüncü kez koşuldu. Her geçen yıl daha büyük bir ilgi gören 21 kilometrelik yarışa bin 50 atlet katılarak rekora ulaşıldı. Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan maratonun startını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu verdi. Atletler, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nı takip ederek İnciraltı Dokuz Eylül Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi önünden dönüş yaptıktan sonra tekrar aynı güzergahı izleyerek Cumhuriyet Meydanı’ndaki varış noktasına ulaşmak için ter döktü.
ETYOPYALILAR DAMGA VURDU
Sadece katılımcıların değil, sporsever İzmirlilerin de izleyici olarak büyük ilgi gösterdiği yarı maratonda büyük erkekler kategorisinde ipi göğüsleyen Etyopyalı atlet Fetene Alemu Regasa oldu. İkinciliği yine aynı ülkeden Sulte Gure Timberle, üçüncülüğü ise Türk atlet Ercan Muslu elde etti. Kadınlarda ise yarışın galibi Senem Eser oldu. 21 kilometrelik parkuru Şeyma Yıldız ikinci, Elif Karabulut ise üçüncü sırada tamamladı. Erkekler kategorisinde dereceye giren atletlerin ödül ve madalyalarını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu verdi. İlk üçe giren kadın sporcular ise ödül ve madalyalarını Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintımar’dan aldı.
KOCAOĞLU’NDAN İZMİRLİLERE 9 EYLÜL DAVETİ
Yarışma sonunda Cumhuriyet Meydanı’ndaki İzmirlilere seslenen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bu yıl üçüncü kez koşulan İzmir’in Kurtuluşu Yarı Maratonu ile birlikte aynı zamanda kentteki 9 Eylül kutlamalarının da startını verdiklerini söyledi. Türkiye’nin hemen her kentinden rekor sayıda atletin katılımının mutluluk verici olduğunu dile getiren Başkan Kocaoğlu, İzmirliler adına tüm katılımcılara teşekkür etti. 9 Eylül’ün sadece İzmir’in değil, ülkenin kurtuluşu anlamına geldiğini vurgulayan Başkan Aziz Kocaoğlu, tüm İzmirlileri 9 Eylül günü Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde düzenlenecek etkinliklere katılmaya ve günün coşkusuna ortak olmaya çağırdı.
BALBAY’IN BÜYÜK BAŞARISI
Sıcak havaya rağmen 21 kilometre uzunluğundaki zorlu parkuru tamamlayan atletlerden biri de CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’dı. Varış çizgisinde tebrikleri kabul eden Balbay, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne gerçekleştirdiği başarılı organizasyon nedeniyle teşekkür etti. Sporu “bedenin kitap okuması” olarak tanımlayan Mustafa Balbay, her yaştan insanın sağlıklı bir yaşam için spor yapması gerektiğini vurguladı. Balbay’ı ilk kutlayanlar arasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da vardı.
Yorumlar
    Bu haberi için henüz yorum yapılmadı!
Yorum Yapın

Konspor

Konspor