"Türkiye fair play'in farkına vardı"

Dünya Fair Play Konseyi Üyesi ve Avrupa Fair Play Birliği 2. Başkanı Erdoğan Arıpınar, Türkiye'nin fair play'in farkına vardığını söyledi.
 
Dünya Fair Play Konseyi (CIFP) ve Avrupa Fair Play Birliği (EFPM), Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de müşterek kongre düzenledi. Kongrede Türkiye, Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Fair Play Kervanı olarak geniş katılımlı heyetle temsil edildi.
 
Kongre katılımcılarından Arıpınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fair play'i sadece spor içerikli düşünmediklerini, bu olgunun toplumsal bir hareket, bir yaşam tarzı olduğunu belirtti.
 
Fair play'in yavaş yavaş Türkiye'ye yerleştiğini aktaran Arıpınar, "Türkiye fair play'in farkına vardı. Özellikle TMOK Fair Play Konseyi'nin yürüttüğü çalışma sayesinde Türkiye bu konuya adapte oldu. Çok sık kullanılır hale geldi ama uyguluyorlar mı, o başka. Aslında fair play bizim milletimizin genlerinde var. Çanakkale Savaşında İngiliz askerini sırtında taşıyan Mehmetçik de fair play örneği gösteriyor" dedi.
 
Arıpınar, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) Türkiye'nin en büyük federasyonu olduğunu fakat kendileriyle yıllardır fair play konusunda iş birliği yapmadığını bildirdi. TFF ile iş birliği yapmak istediklerini ifade eden Arıpınar, destek olunduğu takdirde Türkiye'nin fair play açısından daha iyi noktalara geleceğini savundu.
 
Kongredeki Türk heyetinden TMOK Fair Play Komisyonu Başkanı Murat Özbay ise Türkiye'de çocuk ve gençlerin fair play olayına çok meraklı ve konunun bilincinde olduğunu aktardı. Bu konuda en büyük sorunun spor kulübü yöneticileri tarafından yaratıldığını savunan Özbay, yöneticilerin iyi örnek olmadıklarını öne sürdü.
 
Türk sporunda yaşanan şike, rüşvet ve benzeri iddialara hatırlatmada bulunan Özbay, "Amacımız, insanlara ve sporculara vicdanının sesini dinleyebilmeyi öğretmektir. Vicdanının sesini dinleyebilen, bu gibi hatalardan kaçınacaktır. Aslında halkımız çok bilinçli. Toplumun daha alt sosyal katmanı fair play'in bilincinde. Sporda aktif olan yöneticiler bu konuda bilinçlenirse iyi olur" şeklinde konuştu.
 
Ana teması gençlerin spora yönlendirilmesi konusu olan kongre, yarın da devam edecek. Kongre kapsamında Dünya ve Avrupa Fair Play ödülleri dağıtılacak.
Yorumlar
    Bu haberi için henüz yorum yapılmadı!
Yorum Yapın