Konspor

Okul sporlarının yeni branşı... Bocce

Okul sporlarının yeni branşı... Bocce

İl Birinciliği müsabakaları tamamlandı.

 

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü 3 No’lu toprak sahada gerçekleştirilen müsabakalar Küçükler, Yıldızlar ve Gençler Kız-Erkek kategorilerinde yapıldı. İlimizde ilk defa organize edilen Bocce müsabakalarına 6 okuldan 48 sporcu katıldı.
Müsabakalar sonucu Genç Erkeklerde Özel Merve Büyükkoyuncu Anadolu Lisesi birinci, Ereğli Fen Lisesi ikinci, Genç Kızlarda Ereğli Fen Lisesi birinci, Meram Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ikinci, Selçuklu Öztekinler Kız Teknik ve Meslek Lisesi üçüncü, Yıldız Erkeklerde Akören Mustafa Çetin Ortaokulu birinci, Akören Kayasu Ortaokulu ikinci, Yıldız Kızlarda Akören Kayasu Ortaokulu birinci, Akören Mustafa Çetin Ortaokulu ikinci, Küçük Erkeklerde Akören Kayasu Ortaokulu birinci, Akören Mustafa Çetin Ortaokulu ikinci, Küçük Kızlarda ise Akören Mustafa Çetin Ortaokulu birinci oldu.

BOCCE NEDİR, NASIL OYNANIR?
Bocce sporunun kökeninin Anadolu'ya dayandığı tahmin ediliyor. İlk çıktığı yıllarda cilalanmış kaya parçalarıyla oynanan oyun, günümüzde tamamen yuvarlak ve sentetik malzemelerden yapılmış toplarla oynanmaktadır. İsmini Romalılardan alan Bocce ile Türkiye 1991 yılında tanışmış, 2005 yılında "Bocce, Bowling ve Dart Federasyonu"nun kurulmasıyla bilinen spor kimliğine kavuşmuştur.
Oyundaki amaç; atılan/yuvarlanan topların hedef topa yakın olmasını sağlamak. Rakip toplarından hedef topa daha yakın olarak atılan her top için bir puan alınıyor, 13 puan alan oyuncu maçı kazanıyor. Eğer rakibin topu hedef topa daha yakınsa ve sizin yuvarlamanız olanaksızsa hedef topu ya da rakip topu vurmak için de atış yapılabiliyor.
 
Yorumlar
    Bu haberi için henüz yorum yapılmadı!
Yorum Yapın

Konspor