Konspor

Türkiye şampiyonluğu olmayan dünya şampiyonu!

Türkiye şampiyonluğu olmayan dünya şampiyonu!

Büyükler Dünya Tekvando Şampiyonası'nda henüz 19 yaşındayken altın madalya kazanan İrem Yaman'ın bugüne kadar Türkiye'de düzenlenen hiçbir şampiyonada birinciliği bulunmuyor.
 
Dünya Tekvando Şampiyonası'nda altın madalya kazanan İrem Yaman'ın, kürsünün en üst basamağına yolculuğu bir seçmeyle başladı.
 
Türkiye Tekvando Federasyonu'nun 2014 yılında düzenlediği Ümitler Türkiye Şampiyonası'nda mücadele eden İrem, birinci olamadı ancak üçüncü bitirdiği organizasyonun ardından teknik kurulun dikkatini çekmeyi başardı. Kurul tarafından seçme müsabakalarına çıkarılan İrem, burada başarılı olarak Ümitler Avrupa Şampiyonası kafilesine adını yazdırdı.
 
Avusturya'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda altın madalya kazanan İrem, bu başarısının ardından A Milli Takım kadrosuna girmeye başladı ve Büyükler Dünya Şampiyonası'nda mücadele etme şansı yakaladı.
 
Rusya'nın Chelyabinsk kentinde mayıs ayında düzenlenen şampiyonada 62 kiloda tatamiye çıkan İrem, finalde İspanya'dan Marta Calvo Gomez'i 14-4 mağlup ederek dünya şampiyonu oldu. İrem Yaman, bu başarısıyla Dünya Şampiyonası'nda Servet Tazegül ile birlikte Türkiye'ye ikinci altın madalyasını kazandırdı.
 
Türkiye şampiyonluğu olmadan Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında kürsünün en üst basamağına çıkmayı başaran İrem'in gençlerde 2012 yılında Türkiye ikinciliği var. İrem'in yıldızlar kategorisinde ise bir başarısı yok.
 
- "Evet, gerçekten garip"
 
İrem Yaman, Türkiye şampiyonu olmadan Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında kürsünün ilk basamağına çıkmasını, "Evet, gerçekten garip" sözleriyle değerlendirdi.
 
"Bazı sorular sorulmalı. 'Neden?' diye sormak lazım" diyen İrem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, büyükler kategorisinde şampiyon olmasına karşın, ümitler kategorisinde yeniden seçmeye tabi tutulmasının şaşkınlığını yaşadığını dile getirdi.
 
Büyüklerde başarıları bulunan sporcuların, alt kategoride maçlara götürülmediğini belirten İrem, "Benimle bir ilk olacak. Haftaya ümitler seçmesinde dövüşeceğim ve seçilmek için mücadele edeceğim. Daha önce büyüklerde başarıları olanlar alt kategoride maçlara götürülmezdi" diye konuştu.
 
Seçme müsabakaları sonucunda çıktığı yolda Avrupa ve dünya şampiyonu olmanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden İrem, yeni başarılar kazanarak, 2020 Olimpiyat Oyunları'na katılmayı hedeflediğini sözlerine ekledi.
Yorumlar
    Bu haberi için henüz yorum yapılmadı!
Yorum Yapın

Konspor