Buz hokeyi, futbolun tahtına talip!

Buz hokeyi, futbolun tahtına talip!

Buz Hokeyi Federasyonu Başkanı Bülent Akay, buz hokeyini futbola alternatif yapmayı hedeflediklerini söyledi.
 
Milli takımın kamp çalışmaları için Erzurum'da bulunan Akay, hedeflerini AA'ya anlattı.
 
Akay, buz hokeyinin Türkiye için oldukça yeni bir spor dalı olduğunu ama her geçen gün ilerleme kaydedildiğini ifade etti.
 
Buz hokeyinde gerek sporcu yetiştirmek, gerekse bu sporun tanınırlığının artırılması için çeşitli projelerin hayata geçirildiğini dile getiren Akay, bu kapsamda bir taraftan tesis yatırımlarına önem verirken, bir taraftan da buz pisti bulunmayan iller için buz hokeyinin, düz zeminde, tekerlekli patenle oynanan versiyonu olan "In-Line"ı okullarda yaygınlaştırmaya çalıştıklarını belirtti.
 
Akay, 5 ilde olan 8 buz pisti sayısının, 2018 yılına kadar 8 ilde 13 piste çıkarılacağını dile getirerek, şunları kaydetti:
 
"Bunun yanında her ilde buz pisti olmasa da bu sporu yapmak için ille de buz pisti olmasına gerek yok. Bizim diğer bir resmi branşımız, 'In-Line' dediğimiz tekerlekli hokey. Buz hokeydeki çelik paten yerine tekerlekli patenin takıldığı, buz yerine normal düz bir zeminde yapılan hokey. Buz hokeyine benzer kurallarla oynan bir spor. Biz, daha fazla sayıda sporcu yetiştirmek için insanların önce spor salonlarında 'In-Line' hokeyi yapmalarını daha sonra çelik pateni takarak buza girmelerini ve buz hokeycisi olarak devam etmelerini istiyoruz."
 
- "Tekerlekli hokey, buza alt yapı oluşturacak"
 
In-Line hokeyi, buz hokeyinin alt yapısı olarak değerlendirmek istediklerini vurgulayan Akay, "Bu şekilde alt yapıda 700'e yakın farklı yaşlarda sporcumuz var, amacımız bu sayıyı artırmak. Bu yıl In-Line'da Türkiye'de ilk defa 18 yaş altı genç kızlar ligi oluşturduk. Bu lige 5 takımımız başvurdu. Bunun anlamı, 100'e yakın kız çocuğumuz, gelecekteki kadın milli takımımızı oluşturmak üzere çalışmalarına başladı" diye konuştu.
 
- Seyirci buz salonlarına çekilecek
 
Akay, bir sporun yaygınlaşması için o spora toplumda ilgi duyulması gerektiğini anlattı. Buz hokeyinin tanınırlığı ve bilinirliğinin artırılması için çalıştıklarını dile getiren Akay, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Buz hokeyi, yurt dışında futbolun seyirci açısından en önemli rakibi. Buz hokeyini ülkemizde de yeterli düzeyde tanıttığımız zaman futbol kadar ilgi göreceğini söyleyebilirim. Buz hokeyinde futbol ve basketboldan daha fazla heyecan var. Pak, bir o kaleden bir o kaleye taşınabilir. Buz hokeyini Türkiye'de futbola alternatif nasıl yapabiliriz, onun gayreti içerisindeyiz."
 
- Milli takım Erzurum'da gelişecek
 
Bülent Akay, buz hokeyinde Erzurum'un sahip olduğu tesis ve konaklama imkanlarıyla milli takım bazında önemli rol oynayacağını da belirtti.
 
Erzurum'u buz hokeyinde milli takımın da gelişimi açısından uluslararası kamp merkezi olarak değerlendirmek istediklerini ifade eden Akay, şunları aktardı:
 
"Yurt dışında buz hokeyi sahaları, birçok ülkede 3-4 aylık süre zarfında yaz boyunca kapalı kalıyor. Bizim buradaki tesislerimiz daima açık, dolayısıyla onlar bir sonraki sezon hazırlıklarını gerçekleştirmek üzere çalışacak bölge arıyorlar. Biz de milli takımımızın uluslararası kamp tecrübesini artırmak üzere bu ülkeleri buralara davet ettik. Başta Slovakya, Almanya, Avusturya gibi ülkeler çok ilgi gösterdiler ve gelecek yıl haziran ayından itibaren ülkemizde kamp yapacaklarını dile getirdiler. Bizim milli takım sporcularımız onlarla beraber hem maç hem de kamp yapma fırsatı bulacak. Bu da uluslararası tecrübemizi doğal olarak artıracaktır. Bizim için en büyük kazanç da açıkçası bu olacak."
Yorumlar
    Bu haberi için henüz yorum yapılmadı!
Yorum Yapın