Fatih Terim'den Katar maçı öncesi açıklama!

Fatih Terim'den Katar maçı öncesi açıklama!

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, 2016 Avrupa Şampiyonası'nda yer alacakları grubu önemsemediğini dile getirerek, "Mümkünse açılış maçını biz oynayalım istiyorum" dedi.
 
A Milli Takım'ın yarın Katar ile yapacağı özel maç öncesinde Abdullah bin Khalifa Stadı'nda düzenlenen basın toplantısında açıklamada bulunan Terim, Avrupa Şampiyonası yaklaştıkça herkesin grupları konuşmayı başladığını belirtti.
 
Şampiyonaya katılacak takımlar arasında tercih yapmanın zor olduğunu dile getiren Terim, "Her takımın çok ciddi ve saygıdeğer olduğunu düşünüyoruz. Biz grup kuralarında, üç ya da dördüncü torbadayız. Ben açıkçası bunu çok önemsemiyorum. Türkiye'nin her şampiyonada bulunması en büyük başarıdır. Bir kere orada olmalıyız, bu festivalin içinde yer almalıyız. Bütün dünyanın ülkemizi tanımasını ve daha çok bahsetmesini sağlamalıyız. Bunu başardık. Şimdi orada mümkünse uzun vadeli bir rezervasyon yaparak, sonuna kadar kalmak istiyoruz. Bu aşağı yukarı 35 gün eder. Mümkünse bu kadar zaman kalmak istiyoruz, yoksa en kötü ihtimal 17 gün kalıyoruz. Sonuç ne olursa olsun orada olmak güzel" diye konuştu.
 
Fatih Terim, şampiyonada açılış maçını oynamak istediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:
 
"Mümkünse açılış maçını biz oynayalım istiyorum. Fransa ile Paris'te oynamak, evet dezavantajdır. Nasılsa biriyle oynayacağız. Hiç olmazsa bütün dünyanın izleyeceği bir maç oynayalım. Bu daha çok katkı sağlar. Mağlubiyet endişesi taşımadan böyle bir festivalin açılışında olmak isterim. Grubu çok fazla önemsemiyorum. Muhakkak kalbimizde yatanlar var. Hatta yakınlaştıkça kura da çekiyoruz. Biz de bu işi evde Merve yapıyor. Buraya gelirken de yöneticilerimiz ve başkan 'bir kura çekelim' dedik. Bir prova yapacağız yakında."
 
  "Her oyuncumuzu değerlendirmeye çalışıyoruz"
 
Fatih Terim, Türkiye'de forma giyen her futbolcunun milli takıma girmek için çaba sarf etmesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:
 
"Muhakkak ki takımımızın bir çatısı var ama 23 kişilik kadroya herkesin girebilme adına hareket etmesini rica ediyorum. Her oyuncumuzu değerlendirmeye çalışıyoruz. Hak ettiğine inandığımız, faydalı olacağını düşündüğümüz her oyuncumuz için Avrupa Şampiyonası açıktır. Arkadaşlarımızla oturup, adaleti en doğru şekilde sağlayacak bir kadro yapacağız. Almadığımız, alamadığımız bir oyuncunun 'bir daha alınmayacağım' diye düşünmesini istemiyorum. Bir gece ansızın herkes çağrılabilir. O yüzden dünyadaki tüm Türk futbolcuları, orada olmak için müthiş bir performans sergilemelidir."
 
Terim, A Milli Takım kadrosuna ilk kez davet edilen Yunus Mallı'dan çok şey beklediklerini belirterek, "İnşallah çok iyi performanslar gösterecek. Tercihini ülkesinden yana kullandı. İyi bir şey oldu" ifadelerini kullandı.
 
 "Katar karşısında futbolcuların yapacağı hatayı hoş karşılarım"
 
Fatih Terim, Katar ile yapacakları karşılaşmada alınan her türlü sonucu hoş karşılayacağını söyledi.
 
Katar'da sporun gelişmesi için önemli adımlar atıldığını ve bunun için kurulan merkezlerin etkileyici olduğunu anlatan Terim, şunları kaydetti:
 
"Katar Futbol Takımı, 2018 Dünya Kupası elemelerinde grubunda lider. Yaklaşık bir senedir, sahasında mağlup olmuyor. Biz de bir yıl önce bugün, yani 12 Kasım'da Brezilya'ya mağlup olduk. Hatta sonrasında çok güzel şeyler oldu, iltifatların yazıldığı çok güzel bir ortamdan bugüne geldik. Biz de o günden beri mağlup olmuyoruz. Dolayısıyla dünya sıralamasında 58'den 18'e gelen bir Türkiye ile sahasında uzun süredir yenilmeyen Katar'ın maçı da dostane, güzel bir şekilde geçecektir. Katar'da gördüğüm müthiş bir tesisleşme ve eğitim var. 2022 Dünya Kupası'nı iyi şekilde yapacaklarına inanıyorum. Şimdiden başarılar diliyorum."
 
Futbolda ülkelerin değişik oyun felsefelerine sahip olduğunu anlatan Terim, "Burada değişik takımlarla oynamanın yararı var ama ne olursa olsun bizim takımımızın rakip takıma karşı ne yapacağı çok daha önemli. Bu çocuklar 7 tane maçı uçurumun kenarında oynadılar. Bir defa mağlup olsalar turnuvadan çıkarlardı. Böyle bir oyuncu topluluğu bu 7 maçı mağlup olmadan kazandı. 'Hepsini kazandı' diyorum, iki maçın birini 90+4'te, birini de 90+3'te gol yiyerek berabere bitirdiler. Dolayısıyla bu maçta yapacakları her türlü hatayı ve sonucu hoş karşılarım" diye konuştu.
 
Kaybetmeyi sevmediğini ancak büyük bir baskı ve yoğunluktan çıkan oyuncuların yarın alacağı her türlü sonucu hoş görebileceğini vurgulayan Terim, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Ülkemizdeki baskı, hatırı sayılır oluyor. Gerçeği bizim kötü sonuçlarda üzüldüğümüz zaman, değerli basının da bizimle beraber üzüldüğünü biliyorum. Aynı oranda üzüldüğüne eminim. Buna rağmen bu gerilimli maçları atlatmak kolay değil. Onun için rahat oynamalarını bekliyorum. Birkaç oyuncuyu görürsem mutlu olurum. Birkaç oyuncuya ilk başta şans vereceğim. Bu ve Yunanistan maçını kaybetmeden seneyi tamamlamak en büyük niyetimiz. Ancak yine de söylüyorum, omuzlarına bu kadar yük almış bu genç grubun yapacağı her türlü hatayı şimdi toleranslı görebilirim. Açıkçası ufak da olsa böyle bir şey beklemiyor değilim, tecrübem de bana bunu söylüyor. Ancak ciddiyetten hiçbir şekilde uzaklaşmayacağız."
 
Fatih Terim, yarın Katar'a kaybetmelerinin sürpriz olacağını dile getirerek, "Bu kadar kazanmış bir takımın kaybetmesi sürpriz olur. Futbolda her şey olabilir yanlış anlaşılmasın ama şu anda öyle düşünüyorum" ifadelerini kullandı.
 
Katar'ın maçlarını izlediğini ve bazı futbolcularını bildiğini anlatan Terim, karşılaşmanın çok ciddi olacağını ve milli oyuncuların da aynı ciddiyetle sahada yer alacağını dile getirdi.
Yorumlar
    Bu haberi için henüz yorum yapılmadı!
Yorum Yapın