"Aykut hoca ile büyük ihtimalle anlaşacağız!"

Mevlana Hoşgörü Barış Kültür ve Sanat Derneği’nin düzenlediği ve Dernek Başkanı Mustafa Karamercan, yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda izleyicinin iştirak ettiği 'Çarşamba Sohbetleri'nin 40. hafta konuğu Torku Konyaspor Kulüp Başkanı Ahmet Şan oldu. 
 
Kalabalık bir topluluğa hitap eden Başkan Şan, Berlin Teknik Üniversitesi’nde kurdukları futbol takımıyla başlayan ve Konyaspor Kulüp Başkanlığı'na kadar uzanan süreci anlatırken ülke futbolunun neden istenildiği ölçüde gelişemediğine yönelik önemli tespitlerde bulundu.
 
Uzun süre Almanya’da önemli şirketlerde çalıştıktan sonra 1998-99 sezonunda Kombassan’ın Konyaspor’a sponsor olmasının ardından, KOMPEN için bir futbol takımı kurduklarını ve bu futbol takımının başına getirildiğini anlatan Şan, üst üste yaşadıkları şampiyonluklar neticesinde profesyonel lige kadar yükseldiklerini söyledi. 
 
Konyaspor Kulübü başkanlığına getirilme sürecini de izleyenlerle paylaşan Başkan Ahmet Şan, kulübün en zor dönemlerinden birini yaşarken görevi kabul ettiğini ve o yıllarda söz verilen 350 bin liranın kasaya hiçbir zaman girmediğini bunun ancak 127 bin lirasının yoğun çabalar sonucu toplanabildiğini ifade etti.
 
Söyleşi sırasında Türk futbolunun kara günlerinden biri olan olaylı Diyarbakırspor maçına da değinen Şan, dönemin Bölge Komutanı Yaşar Büyükanıt’ın Diyarbakırspor soyunma odasından yaptığı beyanatları, Mahzun Kırmızıgül’ün elinde Diyarbakır bayrağı ile tribünleri nasıl galeyana getirdiğini, hakem Mutlu Çelik’in tarihe geçecek akıl almaz yönetimini, naklen yayınlanacak olan maçın nasıl yayın programından kaldırıldığını ve Vali Efkan Ala’nın olayların çıkmasının ardından Konyaspor kafilesini korumak, olayların büyümesini önlemek adına verdiği kati emirleri bütün detaylarıyla anlattı.
 
2001, 2004 ve 2011’de olmak üzere 3 kez Konyapor Kulübünün başkanlığını yaptığını söyleyen Şan, 2007’de kulübün cüzi miktarda borcunun bulunduğu ve bunun karşılığında ellerinde bir arsanın olduğunu, o dönemde takımın başından gereksiz hırslar ve yanlış yönlendirmeler sonucu apar topar uzaklaştırıldığını isteği dışında görevi Bırakmak zorunda kaldığını söylerken, bu operasyonun takıma büyük külfetler getirdiğini kulübün 10 yılının bu tasarrufla kaybolduğunun altını çizdi. 
 
Kendisinden sonra göreve gelen Başkanların iyi niyetinden kuşku duymadığını belirten  Ahmet Şan, ilerleyen süreçte takımı üst lige çıkaran futbolculardan 16-17’sinin mukavelesinin fesih edilmesinin büyük hata olduğunu ve o dönemde Konyaspor’un 35 futbolcuyla sözleşme imzaladığını anımsattı. 
 
Bugün yaşanan sıkıntıların yanlış transfer politikasının bir eseri olduğunu kaydeden Ahmet Şan, yeni dönemle ilgili önemli açıklamalarda da bulundu.
 
Aykut Hoca ile yeniden anlaşmak istediklerinin altını çizen Kulüp Başkanı Ahmet Şan, Konya’nın Avrupa kupalarına yakışacağını söyledi. 
 
Programın soru cevap bölümünde esprili yanıtlar da veren  Ahmet Şan transfer politikası, Fenerbahçe, Beşiktaş maçları, Avrupa kupası ve futbolcuların performanslarına yönelik merak edilen hususları şöyle anlattı: 
 
“Aykut Hoca ile büyük bir ihtimalle anlaşırız. Allah’tan Fenerbahçe iyi gidiyor da bizi rahatsız etmiyorlar. Bu konuda uzun süredir rahatız. Hocamız çok prensipli birisi. Olmazsa olmaz bazı kriterleri var. Futbolcunun vücudundaki yağ oranından, koşu mesafesine, saha içi performasından saha dışındaki davranışlarına kadar birçok konuyu ince eleyip sık dokuyor. Mesela Sissoko forma bulmaya başladı. Biliyorsunuz daha önce oynayamıyordu. Öğrendik ki, futbolcumuz 4 kilo vermiş öyle formayı kapmış. Hocamız Konyaspor formasını çok çalışan, çok koşan ve takıma faydalı olan, o hafta o formayı hak eden futbolculara veriyor. Önümüzdeki sene mevcut kadroyu koruyarak 2 orta saha ve 1 tane de iyi bir forvet almayı düşünüyoruz. Fenerbahçe ile kendi evimizde oynayacağımız maça Aziz Yıldırım Başkanı davet edeceğiz. Davetimiz kabul görürse Sayın Başkanın kuşlara olan merakını biliyoruz kendisine Selçuklu güvercinlerinden hediye etmek istiyoruz. 
 
Beşiktaş ile ligin son haftasında oynayacağımız karşılaşmayla ilgili olarak elbette kulübün menfaatlerini düşünüyoruz. Beşiktaş üst sıralarla ilgili mücadelesinde yalnız kalırsa ve  son maçını yeni statlarında oynamak isterlerse Konyaspor’un menfaatlerini gözeterek bu konuya evet diyebiliriz. Ama bunun için son haftadaki sıralamayı görmemiz gerekiyor.”
 
Kulüp Başkanı Ahmet Şan, son olarak spor camiasının Konyaspor’dan değişik kategorilerde beklentilerinin olduğunu, yeni stat ve değişen taraftar profiliyle birlikte bütün gözlerin Konya’ya çevrildiğini söyledi. 
 
Fatih Terim’in Beşiktaş ile İstanbul’da oynanan Ziraat Türkiye Kupası maçında Konya’dan ve Konyaspor taraftarından sitayişle bahsettiğini anlatan Şan, Letonya maçında son dakikada yenilen golün ardından taraftarın Milli Takıma sahip çıktığını ve o cesaretle Hollanda maçını kazandıklarını yeniden dile getirmesinin kendisini son derece mutlu ettiğini kaydetti. 
 
"Hoşgörülü olmaya, rakiplerimize ve mücadelelerine saygı duymaya devam edeceğiz. Gelecek sene için düşünülen Mevlana Barış Hoşgörü ve Sevgi Sezonu’nun hayata geçirilebilmesinin tek şartı içinin mutlaka doldurulması gerektiğidir" diyen Kulüp Başkanımız Ahmet Şan, "Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray kulüp başkanlarının kamuoyu önünde kesin bir dille bu konunun destekçisi olacaklarını açıklamalarının şart olduğunun altını özellikle çizdi.
 
Programın ardından Mevlana Hoşgörü Barış Kültür ve Sanat Derneği adına Başkan Mustafa Karamercan  Ahmet Şan’a günün anısına seramik Mevlevi Sikkesi hediye etti.
 
Yorumlar
    Bu haberi için henüz yorum yapılmadı!
Yorum Yapın