Duymayıp, yürüyememesi hedeflerine "engel" olmadı

Duymayıp, yürüyememesi hedeflerine

Türkiye Şampiyonalarında 5 altın madalya elde eden bedensel ve işitme engelli sporcu Muhammed Ali Çimen, milli takıma seçilerek, Avrupa ve Dünya Şampiyonalarına katılmak istiyor.
 
Doğuştan işitme ve bedensel engelli olan 14 yaşındaki Muhammed Ali Çimen, doktorunun yönlendirmesiyle 2 yıl önce yüzmeye başladı.
 
Anneannesi ve dedesinin yardımıyla antrenmanı olduğu günlerde tekerlekli sandalyeyle havuza gelen Muhammed Ali, sandalyede bir süre ısındıktan sonra ellerinin yardımıyla oturduğu yerden inip, havuza giriyor.
 
Kendi tabiriyle havuza girdiğinde "özgürlüğe" adım atan ve yüzdüğünde hiçbir engeli belli olmayan Muhammed Ali, bu zamana kadar katıldığı Türkiye Şampiyonalarında 5 birincilik, 1 ikincilik ve 2 de üçüncülük elde etti. Muhammed Ali şimdi ise milli takıma seçilerek, Avrupa ve Dünya Şampiyonalarına katılmayı hedefliyor.
 
"Yüzerken özgür hissediyorum"
 
Sporcu Muhammed Ali Çimen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iki yıl önce başladığı yüzme sporunu çok sevdiğini söyledi.
 
Yaklaşık 15 gün içerisinde yüzmeyi öğrendiği belirten Çimen, "Antrenmana geldiğimde çok mutlu oluyorum. Havuza girdiğimde kendimi özgür hissediyorum. Yüzdüğümde hiçbir engelim belli olmuyor. İnşallah başarımı milli takımda da sürdürmek istiyorum. Milli takıma seçilmeyi, Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında ülkemi temsil etmeyi hedefliyorum" dedi.
 
"Nereye giderse ben de onunla gideceğim"
 
Muhammed Ali'nin başarısında önemli rol oynayan, hayatını torununa göre şekillendiren anneanne Ümmü Akman da torunu için her şeyi yapacağını dile getirdi.
 
Her şeyden önce Muhammed Ali'nin geldiğini vurgulayan Akman, "Her gün antrenmana beraber geliyoruz. İlk başladığı günden bu zamana çok iyi gelişti. O yüzerken ben daha çok mutlu oluyorum. Muhammed'in çabaları bana da güç veriyor. İnşallah o, yenilmez bir sporcu olacak. Nereye giderse ben de onunla gideceğim. Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında bile onu yalnız bırakmayacağım" ifadelerini kullandı.
 
 "İnşallah ileride adından söz ettiren bir sporcu olur"
 
Konya Büyükşehir Belediyesi Yüzme Antrenörü Cenk Utkuoğlu da Muhammed Ali Çimen ile 2014 yılında tesadüfen havuzda tanıştığını ifade etti.
 
Muhammed Ali ile bir süre çalıştıktan sonra kendisinin sporcu olabileceğini gördüklerini anlatan Utkuoğlu, şunları kaydetti:
 
"Sporcum yüzme öğrendikten sonra çalışmaya başladık. İki yıllık süreç içerisinde katıldığımız turnuvalarda çok başarılı oldu. Bedensel ve işitme engelli olması onu farklı kılıyor. Normal sporcular nasıl çalışıyorsa öyle antrenman yapıyoruz. İnşallah kısa süre içerisinde milli takıma girmeyi hedefliyoruz. Daha sonrasında gideceğimiz uluslararası şampiyonalarda başarılı olmak istiyoruz. İnşallah ileride adından söz ettiren bir sporcu olur."
Yorumlar
    Bu haberi için henüz yorum yapılmadı!
Yorum Yapın