Konyaspor Futbol Basketbol Diğer Sporlar Anadolu Selçuk Spor Yerel Gündem
İşte Konyaspor’un gerçek kuruluş tarihi
10.03.2016 12:30:01 - konspor.com
Facebook Paylaş Tweet Paylaş
Lig ve kupada başarılı bir sezon yaşayan Torku Konyaspor’a bir müjdeli haber de İstanbul’dan geldi. Araştırmacı yazar Ömer Altay, müze kütüphanesinin envanterindeki Yeşil-Beyazlı Kulübün 3 Temmuz 1923’deki kuruluşunun resmi belgesi olan eski Türkçe ilk nizamnameyi gün ışığına çıkardı.

Altay, “Armada yeralan 1981; 1923 doğumlu Konya İdmanyurdu ile 1965 kökenli Konya’nın birleşme tarihidir. Konya Spor Kulübü, 1923 yazında, İngilizcedeki “sport” ve “club” terimlerinin Türkçe’de tam karşılığı olan “idman” ve “yurt” kelimeleriyle Konya İdmanyurdu adıyla tesis edildi. Torku Konyaspor Kulübü, 3 Temmuz 2016 günü 93. Kuruluş yıldönümünü kutlayabilir” ifadesini kullandı.

2015’de evsahipliğini yaptığı A Milli Takım’la Fransa 2016 Avrupa Şampiyonası vizesi sevincini yaşayan, bu sezon da Torku Konyaspor’un lig ve kupada başarılarıyla Türkiye’nin takdirini kazanan Konya’ya bir sevindirici haber de İstanbul’dan geldi. Araştırmacı yazar Ömer Altay, 40 yılı aşkın sürede oluşturduğu spor müze-kütüphanesinin envanterinde yeralan Torku Konyaspor’un ilk resmi belgesini gün ışığına çıkardı. Yeşil-Beyazlı kulübün eski Türkçe baskı ilk nizamnamesinin aslı ile köklü bir çınar olan Torku Konyaspor’un 1923’deki temel yapı taşına ulaşılmış oldu. 

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Ömer Altay, halen Konyaspor’un armasında yeralan 1981’in kuruluş değil, çift başlı kartalın birleşme tarihi olduğuna işaret ederek, “Lokomotifliğini milli Nalçacı-Nalçacılılar’ın yaptığı vefakar taraftarlarımız, Sayın Başkanımız Ahmet Şan ve değerli yönetim kurulu ekibimizle birlikte, uzun bir süredir Torku Konyaspor’umuzu gerçek kaidesine oturtmak için çaba sarfediyoruz. Konyaspor ahalisi olarak, köklü kulübümüzün temel taşını bulma telaşına düştük. 12 Eylül ortamında, armamıza yapışan bir tarih var. 1981; 1923 doğumlu Konya İdmanyurdu ile 1965 kökenli Konya’nın birleşme tarihidir. 1981 asla kuruluşumuz değil, çift başlı kartal misali profesyonel liglerde kanat çırpan Yeşil-Beyaz ve Siyah-Beyazlı iki ayrı Konyaspor’un birleşme tarihidir. İki kulübümüz tekvücut olurken, müthiş bir hata yapıldı. Tarihimiz kökünden budandı. O gün yapılması gereken kıdemli Konyaspor’un kök hücresi olan Konya İdmanyurdu’nun tesis tarihi olan 1923 temel taşına sahip çıkmaktı. 1923 gerçeği ıskalandığı için bugün 1981 kuruluş tarihine içimizi acıtan tebessümle bakıp duruyoruz” ifadelerini kullandı.

SPORT CLUB’IN ESKİ TÜRKÇE KARŞILIĞI İDMAN YURDU’DUR

Yaklaşık 40 yıldır, gerek Konya’da, gerekse İstanbul’da Konya Spor Tarihi’ni araştıran Altay, Torku Konyaspor’un, kökü Cumhuriyetimizi de aşan tarihi bir kulüp olduğuna vurgu yaptı. Konyaspor Tarihi’nin, rivayetlerle değil, belgelerle ifade edilmesi gerektiğini de belirten Ömer Altay, “Memleketimizin Kurtuluş Savaşı’ndan muzafferiyetle çıktığı dönemde, Konya Basını’na mensup, yazarı, klişecisi, matbaacısının Kayalıpark mevkiinde, zaman zaman da Aleaddin Tepesi’nde bir araya gelip top koşturması var… 1922’de, şehrimizde futbol hareketini başlatanlar, kendilerine Sanatkaran diyen bu matbuat kesimi oldu. Bu da kulüp değil, bir futbol toplaşmasıydı. Ülkemizin İstiklal Savaşı’ndan yüzakıyla çıkmasının ardından, şehrimizde mualliminden gazetecisine, bankacısından, demiryolcusuna münevver kesim, İstanbul ve Ankara’daki spor ve kulüpleşme hareketlerinden haberdar oluyor ve şehrimizin de bir spor kulübüne sahip olması için harekete geçiyordu. Henüz Cumhuriyet’in bile ilan edilmediği o günler Anadolu’sunda spora idman, sporcuya idmancı denirdi. Kulüp kavramı pek bilinmez, kulübü tanımlamak için de ocak ya da yurt tabiri kullanılırdı. 1923 yazında, Konya Spor Kulübü, İngilizcedeki “sport” ve “club” terimlerinin Türkçe’de tam karşılığı olan “idman” ve “yurt” kelimeleriyle Konya İdmanyurdu adıyla tesis edildi. (Zaten ülkemizde diğer bir çok kulübümüz de kuruluşlarında İdman ve yurd kelimeleriyle kaydedildi). Konya’nın tüm dinamikleri bir araya gelerek, 3 Temmuz 1923 günü Konyaspor’u, Konya İdmanyurdu adıyla kurdular. Aklığın paklığın simgesi beyazın yanına, Mevlana Türbesi’nin kubbei hadrasından yeşili ekleyerek, şimdiki Yeşil-Beyaz renklerimizde karar kıldılar. Konyaspor’umuzun kuruluş tarihi, günü gününe 3 Temmuz 1923’tür” dedi.

Ülkemizde eski belgelere sahip çıkma konusunda büyük sıkıntı yaşandığına da dikkat çeken Altay, “Kulübümüze ve kuruluşa ilişkin eski belgelere maalesef Konya’da ulaşamadık. Konyaspor’un resmi belge ve eski Türkçe ilk tüzüğümüze, uzun yıllar araştırmalarımız ve iz sürmemizin ardından ancak İstanbul’da elde edebildik. Konyaspor’un ilk resmi nizamnamesinin, eski Türkçe alfabe ile basılı aslı, şu an kütüphanemizde mevcut ve korumamız altında. 1923 kuruluş tarihimizi, bu resmi belge ile şimdi kanıtlamamız ve sonuç almamız mümkün. Halihazırda, 1968 yılından bu yana oluşturduğumuz Müze ve Kütüphane’nin demirbaş kayıtlarında mevcut ve İstanbul’da muhafaza etmekteyiz. Yakında Konya’daki yeni yerinde Konyaspor’un ilk resmi Nizamnamesi’ni de sergileyeceğiz.