Osmanlıspor'un gözü Avrupa kupalarında

Osmanlıspor'un gözü Avrupa kupalarında

Spor Toto Süper Lig'de son 3 haftaya 48 puanla 5. sırada giren Osmanlıspor, sezon sonunda UEFA Avrupa Ligi'ne katılmayı hedefliyor.
 
Yaklaşık 3 sene profesyonel liglerde mücadele edemeyen kulüp, Türkiye Futbol Federasyonu ile olan davalarını kazanarak, 2013-2014 sezonunda PTT 1. Lig'e kabul edildi. İlk senesinde play-off'ta elenen ve Spor Toto Süper Lig'e çıkamayan Ankaraspor, bir sonraki sezon mevcut yönetim kurulunun aldığı kararla adını Osmanlıspor olarak değiştirdi. Osmanlıspor, PTT 1. Lig'de 2014-2015 sezonunda ilk 2 içinde yer alarak Süper Lig'e yükseldi.
 
Spor Toto Süper Lig'de sezonun ilk yarısında başarılı bir performans ortaya koyamayan mor-sarılılar, ikinci yarıda ise büyük bir çıkışa geçti. İkinci yarıda sadece ilk haftada Kayserispor'a mağlup olan başkent ekibi, sonrasında yaptığı 13 maçta yenilgi yüzü görmedi.
 
Gösterdiği başarılı performansla puan cetvelinin üst sıralarına tırmanan Osmanlıspor, Süper Lig'deki ilk senesinde Avrupa kupaları için iddialı konuma geldi.
 
 
 Başkan Dik: "Hedef varsa başarı geliyor"
 
Osmanlıspor Kulübü Başkanı Sadık Dik, 3 yıl içinde başarıyı yakaladıklarını anlattı.
 
Başkent ekibinin 3 yıllık süreçte yaşadıklarını AA muhabirine anlatan Dik, hedef koymayan takımların başarılı olamayacağını savundu.
 
İki yıl PTT 1. Lig'de oynadıklarını anımsatan Dik, "PTT 1. Lig'de müsabakalara başladık. Hedef 'şampiyonluk' dedik ama o sene olmadı. İkinci yıl da aynı hedefi koyduk ve şampiyon olduk." dedi.
 
Başarıyı yakaladıklarını, hedeflerinin Avrupa kupaları olduğuna dikkati çeken Dik, şöyle devam etti:
 
"Osmanlıspor adını aldıktan sonra üzerimizdeki yük daha fazla arttı. Başarılı olmamız gerektiğini anladık. Avrupa, Osmanlı ismini iyi biliyor. Hem adı yaşatmak, hem de dünya kulübü olma yoluna gittik. Az bütçeyle çok büyük başarılar elde ettik."
 
Osmanlıspor adını alarak Avrupa'da isim yapmak istediklerini belirten Dik, "Osmanlı'yı dünya duysun. Bu ismin gelecekte daha fazla tutacağını ümit ediyorum. Araştırma yapın, nasıl tuttuğunu göreceksiniz. Herkesten müthiş bir geri dönüş alıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.
 
Kendilerinin, Süper Lig'de "4 Büyükler" olarak adlandırılan Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor gibi transfer yapma şanslarının bulunmadığını vurgulayan Dik, şunları kaydetti:
 
"Transferde kamuoyu bizi izlesin. Mütevazı bir bütçemiz var. Karşılığı olmayan para verirseniz, bütçeniz denk olmaz. Gelecek sezon daha güzel olacak. Az paralarla büyük işler yapacağız."
 
 Yurtgüven: "İlk sezonda hedefimiz ligde kalmaktı"
 
Osmanlıspor Kulübü Genel Menajeri Ender Yurtgüven, bu sene ligde kalmayı amaçladıklarını ancak gelinen noktada ekstra hedeflerin ortaya çıktığını belirtti.
 
"Takımda hedef, hedefi doğurdu." diyen Yurtgüven, "Avrupa kupaları sezon içinde önümüze çıkan ekstra bir hedef oldu. İlk sezonki hedefimiz ligde tutunmaktı. Bu kritik bir süreçti. Biz bir sene sonra Avrupa kupalarını hedefliyorduk. Takımın gösterdiği performanstan son derece memnunuz. Bu inanç bizi Avrupa kupalarına taşıyacaktır." ifadelerini kullandı.
 
PTT 1. Lig'de mücadele ederken, kısa hedeflerinin Süper Lig, orta hedeflerinin ise Avrupa kupaları olduğuna dikkati çeken Yurtgüven, "Ekip çalışması, birkaç yıl sonraki hedefimizi bu sene önümüze çıkarttı. Uzun vadeli hesabımız da Türkiye Ligi şampiyonluğu. Öncelikli hedefimiz buradan Avrupa kupalarına katılabilme hakkı elde edebilmek. Bu güzel ismi tekrardan Avrupa'da duyurabilmek." diye konuştu.
 
 Osmanlıspor'un isim babası Gökçek ailesi
Osmanlıspor Kulübü Genel Menajeri Ender Yurtgüven, Ankaraspor isminin Osmanlıspor'a dönüşmesindeki en büyük etkenin Gökçek Ailesi olduğunu ifade etti.
 
Osmanlıspor'un, Ankaraspor'un devamı olduğunu belirten Yurtgüven, şöyle konuştu:
 
"Yönetim kurulunun aldığı karardaki hedef, genele hitap eden bir kulüp ortaya çıkarmaktı. Hedef, Türkiye, Avrupa, dünya ve oradaki kitlelere hitap eden bir kulüp olmaktı. Bu kararla kulüp, Osmanlıspor adını aldı ve devam ediyor. Genele hitap eden bir isim olduğu için Osmanlıspor ismi yeni takım için benimsendi. Çok önemli bir isim ve çok önemli bir sorumluluk. Osmanlıspor'un isim babası Ahmet Gökçek diyebiliriz. İsim fikri Ahmet beyden çıktı."
 
 Takımın yapısı
 
Ender Yurtgüven, çok düşük bir bütçeyle mevcut takımı oluşturduklarını, yaptıkları transferlerdeki maliyetin ligde 13 ile 18. sıradaki takımların bütçeleriyle aynı olduğunu belirtti.
 
Takım ortalamasının 300-400 bin avro arasında değiştiğini kaydeden Yurtgüven, şunları söyledi:
 
"25 futbolcumuz var. Esas olan takım mühendisliği yapabilmektir. Bu hocamızın bir lafıdır. Takım ruhunu oluşturduk. Önemli olan pahalı bir futbolcu almak değil, uçurumun olmadığı bir futbolcu grubu oluşturabilmek. Kulüp olarak bunu başardık diye düşünüyorum. Borçsuz 4-5 kulüpten biriyiz."
 
Bu ligin karakterini çok iyi bildiklerini anlatan Yurtgüven, lige yeni çıkmış bir takımda, takım ruhu oluşturmanın zaman aldığını, dolayısıyla bir kırılganlık dönemi geçirdiklerini aktardı.
 
Takım olmalarının 1-2 ayı bulduğunu dile getiren Yurtgüven, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Güzel sonuçlar aldık ama bir kırılganlık yaşadık. Devre arasını bekledik, nokta transferlerle ve mevcut takımdaki futbolcuların performansının artmasıyla buralara hep beraber geldik. Ligde ilk 5-6 sıraya baktığınızda genelde bu tarz başarılı bir yönetim var. Bu başarı, teknik ekip ve yönetimin uyumlu çalışmasından kaynaklanıyor."
 
Osmanlıspor Teknik Direktörü Mustafa Reşit Akçay ile 3 yıllık sözleşmelerinin bulunduğunu anımsatan Yurtgüven, "Teknik direktörümüzle 3 yılı bitirip, daha fazla yol alacağımızı düşünüyoruz. Başkente bir şampiyonluk getirmek en büyük amacımız. Bunu Osmanlıspor olarak yapmak istiyoruz." şeklinde görüş bildirdi.
Yorumlar
    Bu haberi için henüz yorum yapılmadı!
Yorum Yapın