Esma Aydemir Avrupa şampiyonu!

Esma Aydemir Avrupa şampiyonu!

Mersin'de düzenlenen Avrupa 10 Bin Metre Kupası'nda, kadınlarda milli atlet Esma Aydemir, erkeklerde ise İtalyan Daniele Meucci altın madalya kazandı. 
 
Nevin Yanıt Spor Kompleksi'nde düzenlenen kupada, İtalyan Rosaria Console ile girdiği mücadelede son turda yaptığı atakla farkı açan Esma Aydemir, finişe 11 saniye önde girerek altın madalya almaya hak kazandı. 
 
Kenya kampından gelerek katıldığı yarışta en iyi derecesini bir dakika geliştiren ve mücadeleyi 33.33.38'lik sürede tamamlayan 24 yaşındaki Esma, büyük sevinç yaşadı.
 
Console'nin 33.44.11'lik derecesiyle ikinci olarak gümüş madalya kazandığı yarışta, Büyük Britanyalı atlet Jenny Nesbitt 33.45.46 ile üçüncü, yarışı uzun süre öndeki beşli içerisinde götüren Türk sporcu Sevilay Eytemiş ise 33.53.92 ile dördüncü oldu. Yarıştaki üçüncü Türk atlet Fadime Suna da koşuyu 18. tamamladı.
 
Kadınlar takım sıralamasında Büyük Britanya zirveye çıkarken, Türkiye ikinci, İspanya üçüncü sırada kaldı. 
 
 
Erkekler yarışı
 
İkisi tavşan 27 atletin başladığı erkekler yarışında ise Avrupa şampiyonu maratoncu İtalyan Daniele Meucci, 28.24.71'lik derecesiyle altın madalyaya uzandı. 
 
Yarışı ikinci tamamlayarak geçen yılki başarısını tekrarlayan İspanyol atlet Juan Perez 28.28.93'lük derecesiyle gümüş madalya kazanırken, İtalyan atlet Jamel Chatbi de 28.32.85'lik derecesiyle üçüncü oldu ve bronz madalya elde etti. 
 
Türk atletlerden Mert Girmalegesse 30.55.58 ile 17., Onur Aras 31.01.43 ile 18., Ramazan Karagöz ise 32.15.13 ile 21. sırayı aldı.
 
Erkeklerde takım sıralamasında İtalya birinci, İspanya ikinci, Ukrayna ise üçüncü sırada yer aldı. Türkiye ise beşinci sırada kaldı. 
 
Öte yandan, Mersin Valisi Özdemir Çakacak ve Avrupa Atletizm Birliği (EA) Yönetim Kurulu Üyesi Alfio Giomi, yarışları beraber izledi. 
Yorumlar
    Bu haberi için henüz yorum yapılmadı!
Yorum Yapın