Gençler Romanya'da Gönül Coğrafyamızı Keşfetti

Gençler Romanya'da Gönül Coğrafyamızı Keşfetti

 
Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Diyanet Vakfı arasında imzalanan protokolle gençlerimizin Türkiye dışındaki gönül coğrafyamızı daha yakından tanımalarına ve bu yönde farkındalıklarının arttırılmasına yönelik faaliyetler gerçekleştirilmesi amacıyla gençlik değişimleri düzenlenmesi kararlaştırıldı. Bu değişimlerin ilki kapsamında ülkemizden gençlik heyeti Romanya'yı ziyaret etti.
Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Diyanet Vakfı arasında imzalanan protokolle gençlerimizin Türkiye dışındaki gönül coğrafyamızı daha yakından tanımalarına ve bu yönde farkındalıklarının arttırılmasına yönelik faaliyetler gerçekleştirilmesi planlandı. İlk olarak Türkiye ile Romanya, Bulgaristan ve Kırgızistan arasında gençlik değişimleri yapılması kararlaştırıldı.

Söz konusu değişimlerin ilki Romanya’nın Köstence ilinde yer alan Kemal Atatürk Ulusal Koleji ile Konya Gençlik Merkezimiz arasında gerçekleştirildi. Değişim kapsamında 1-5 Haziran 2016 tarihleri arasında gençlerimiz, hem Romanya’da yer alan ve Osmanlı’dan kalan tarihi ve kültürel yerleri ziyaret ettiler hem de kişisel gelişimlerine katkıda bulunacak pek çok tecrübe edindiler.
Zamanında bölgenin manevi kandillerinden olan Sarı Saltuk Baba Türbesi, Abdulmecid Camii, Gazi Ali Paşa Türbesi gibi yerlere yapılan ziyaretler sayesinde gençlerimiz tarihi mirasımızı yakından görme fırsatı yakaladılar.

Köstence-Mecidiye’de yer alan Kemal Atatürk Ulusal Koleji’nde öğrenim gören gerek genç soydaşlarımızla gerekse Rumen vatandaşı olup Türkçe öğrenen gençlerle gençlerimiz arasında çok güzel arkadaşlıklar kuruldu.

Programın ikinci ayağı15-20 Eylül 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olup Kemal Atatürk Ulusal Koleji öğrencilerinden oluşan gençlik grubu Konya’da ağırlanacak.
 
Yorumlar
    Bu haberi için henüz yorum yapılmadı!
Yorum Yapın