Türkiye bir üst tura çıkabilir mi?

Türkiye bir üst tura çıkabilir mi?

EURO 2016'da değişen statü sonrası en iyi 4 üçüncü bir üst tura yükselebilir. Bu yüzden D grubunda ilk 2 maçında puan alamayan Milli Takımımızın en iyi 3. olma ihtimali hala mevcut.
Euro 2016 Türkiye gruptan nasıl çıkar?
Türkiye grubun son maçında Çek Cumhuriyeti'ni yendiği takdirde grubu 3 puanla 3. sırada bitirecek. Peki bu 3 puan hangi şartlarda en iyi 3.'ler içine girmemize yarar?
İlk maçında Hırvatistan'a 1-0, ikinci maçında ise İspanya'ya 3-0 yenilen Türkiye, -4 averajla bugün itibariyle turnuvanın en düşük averajlı takımlarından biri. Bu demek oluyor ki, Türkiye'nin en iyi 3. olabilmesi için diğer 3.'lerden en az 2'sinin 3 puandan az puan alması gerekiyor... Aksi
takdirde 3 puanlı takımlardan averajı yüksek olanlar avantajlı olacak. Böyle bir durumda ise Çek Cumhuriyeti'ni kaç farklı yendiğimiz önemli olacak...
Euro 2016 gruplarında en iyi 3. nasıl olur?
A Grubunda Fransa 6 puanla bir üst tura yükseldi, İsviçre'nin 4, Romanya'nın 1 ve Arnavutluk'un 0 puanı var. Son maç Romanya - Arnavutluk arasında oynanacak. Eğer Romanya - Arnavutluk ile berabere kalırsa grubu 2 puanla tamamlayacak ve Türkiye, Romanya'nın üstüne geçmiş olabilecek. Buna karşın Romanya galip gelirse 4 puanla muhtemelen en iyi 3.'lerden biri olacak.
B Grubunda işler karışık. Slovakya, İngiltere'ye yenilirse 3 puanda kalacak. Aynı şekilde Galler Rusya'ya yenilirse de 3 puanda kalacak. Bu durumda 3 puanlı üçüncüler arasında averaj hesabı yapılacak.

C Grubunda Kuzey İrlanda 3 puanla 3. durumda. Son maçı Almanya ile oynayacaklar. Bir puan alırlarsa Türkiye'nin önüne geçecekler. Almanya'ya yenilseler bile farklı yenilmemeye çalışacaklardır.
E Grubunda İsveç ve İrlanda Cumhuriyeti'nin birer puanları var. İrlanda kalan iki maçında Belçika ve İtalya'yı yenemez, İsveç de son maçta Belçika'yı yenemezse puan olarak Türkiye'nin altında kalacaklar. Romanya'dan sonra en kötü 3.'lük adaylarından biri de İsveç veya İrlanda Cumhuriyeti.
F Grubunda henüz ilk maçlar oynandı. O yüzden kimin 3.'lüğe yakın olduğunu kestirmek şimdilik zor.
EURO 2016 statüsü
EURO 2016 ilk kez 24 takımla oynanmaya başlandı ve gruplarda 24 takımın 16'sı bir üst tura yükseliyor. Bu en son 1994 Dünya Kupası'nda denenmiş bir sistem. O yıl en iyi 3.'lerden 2'si 6'şar puanla, diğer 2'si de 4'er puanla en iyi 3. olmuşlar.
 
Yorumlar
    Bu haberi için henüz yorum yapılmadı!
Yorum Yapın