Milli atletler Amsterdam'da tarih yazdı

Milli atletler Amsterdam'da tarih yazdı

Atletizm Milli Takımı, Avrupa Şampiyonası'nda büyük bir başarıya imza attı. 12 madalya ile 4. sırada yer alan Türkiye, şampiyona tarihindeki en iyi sonucunu elde etti.
 
Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da, 6-10 Temmuz tarihlerinde düzenlenen şampiyonaya 49 sporcuyla katılan Türk Milli Takımı, organizasyonu 4 altın, 5 gümüş ve 3 bronz madalya ile 4. sırada tamamlayarak, 2016 Rio Olimpiyatları öncesi moral depoladı.
 
Organizasyona 19. kez katılan, Zürih'te düzenlenen bir önceki Avrupa Şampiyonası'ndan ise sadece 1 madalya ile dönen milli takım, Amsterdam'da, bugüne kadar Avrupa şampiyonalarında kazanılan toplam madalya sayısına ulaştı.
 
Avrupa Atletizm Şampiyonası tarihindeki ilk madalyasını 1950 yılında erkekler 3 adım atlamada Ruhi Sarıalp ile kazanan Türkiye, 18 organizasyonda toplamda sadece 12 madalya elde etmişti.
 
Milli sporcular, madalya sayısının yanı sıra farklı alanlarda da ilklere imza attı. Yasmani Copello Escobar erkekler 400 metre engellide, Ramil Guliyev erkekler 200 metrede, Kaan Kigen Özbilen erkekler yarı maratonda, Emel Dereli ise kadınlar gülle atmada, Türkiye'ye tarihindeki ilk Avrupa şampiyonası madalyasını kazandırdı. Ayrıca bronz madalya elde eden Kadınlar Yarı Maraton Milli Takımı da, şampiyonada ilk kez kürsüde yer alma başarısı gösterdi.
 
Polat Kemboi Arıkan, erkekler 10 bin metrede 2. kez Avrupa şampiyonu olurken, daha önce bir bronzu bulunan Ali Kaya, erkekler 10 bin metrede 2. madalyasını elde etti.
 
Kadınlar 5 bin ve 10 bin metre branşlarında altın madalya kazanarak duble yapan Yasemin Can ise şampiyona tarihinde, kadınlarda 5 ve 10 bin metre dublesi yapan üçüncü isim oldu. Daha önce İrlandalı sporcu Sonia O'Sullivan'ın yanı sıra milli atlet Elvan Abeylegesse de bu iki branşta duble yapmıştı.
 
 Millilerin Avrupa maratonu
 
Türkiye Atletizm Federasyonunun verilerine göre milli takım, Avrupa Atletizm Şampiyonası tarihindeki ilk madalyasını 1950 yılında Brüksel'de kazandı. Türk atletizminin en önemli sporcuları arasında yer alan ve Türkiye'ye atletizmdeki ilk olimpiyat madalyasını (1948 Londra Olimpiyatları) kazandıran Ruhi Sarıalp, Brüksel'de erkekler 3 adım atlamada bronz madalya alarak bir kez daha tarihe geçti.
 
Süreyya Ayhan, 2002 yılında Münih'teki şampiyonada kadınlar 1500 metrede altın madalya kazandı ve 52 yıllık hasrete son verdi. Elvan Abeylegesse, 2006 Göteborg ve 2010 Barcelona'da olmak üzere 3 kez kürsüye çıkarak şampiyona tarihinde en çok madalya kazanan Türk sporcu oldu.
 
Türkiye, 2014 yılında İsviçre'nin Zürih kentinde düzenlenen bir önceki şampiyonayı 1 bronz madalyayla 23'üncü tamamlamıştı. Şampiyonaya 33 sporcuyla katılan milli takımda, 5 atlet 6 branşta final mücadelesi vermiş, erkekler 10 bin metrede Ali Kaya kürsünün 3. basamağında yer almıştı.
 
Milli atletlerin Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda elde ettiği dereceler şöyle: 
 
1950 Brüksel (1 adet)
 
Bronz: Ruhi Sarıalp (Erkekler 3 adım atlama)
 
 2002 Münih (1 adet)
 
Altın: Süreyya Ayhan (Kadınlar 1500 metre)
 
 2006 Göteborg (1 adet)
 
Bronz: Elvan Abeylegesse (Kadınlar 5 bin metre)
 2010 Barcelona (3 adet)
 
Altın: Elvan Abeylegesse (Kadınlar 5 bin ve 10 bin metre), Nevin Yanıt (Kadınlar 100 metre engelli)
 
2012 Helsinki (5 adet)
 
Altın: Gamze Bulut (Kadınlar 1500 metre), Gülcan Mıngır (Kadınlar 3 bin metre engelli), Polat Kemboi Arıkan (Erkekler 10 bin metre)
 
Gümüş: Tarık Langat Akdağ (Erkekler 3 bin metre engelli)
 
Bronz: Polat Kemboi Arıkan (Erkekler 5 bin metre)
 
2014 Zürih (1 adet)
 
Bronz: Ali Kaya (Erkekler 10 bin metre)
 
 2016 Amsterdam (12 adet)
 
Altın: Polat Kemboi Arıkan (Erkekler 10 bin metre), Yasmani Copello Escobar (Erkekler 400 metre engelli), Yasemin Can (Kadınlar 5 bin ve 10 bin metre)
 
Gümüş: Jak Ali Harvey (Erkekler 100 metre), Aras Kaya (Erkekler 3 bin metre su engelli), Ali Kaya (Erkekler 10 bin metre), Ramil Guliyev (Erkekler 200 metre), Kaan Kigen Özbilen (Erkekler yarı maraton)
 
Bronz: Emel Dereli (Kadınlar gülle atma), Özlem Kaya (3 bin metre su engelli), Kadınlar Yarı Maraton Milli Takımı
Yorumlar
    Bu haberi için henüz yorum yapılmadı!
Yorum Yapın