Devşirme 29 sporcudan, Rio'da 3 madalya

Devşirme 29 sporcudan, Rio'da 3 madalya

Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde dün sona eren 2016 Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye adına yarışan 29 devşirme sporcudan 3'ü madalya kazanmayı başardı.

Türkiye'deki kulüplerin ulusal liglerde başarılı olabilmek için tercih ettiği ve yerli sporcuların gelişimlerine yardımcı olması için planlanan 17 farklı ülkeden devşirme sporcular, olimpiyatlarda beklenen madalya katkısını sağlayamadı.

AA muhabirinin yaptığı derlemeye göre, Türkiye adına Brezilya'da 9 branşta 29 devşirme sporcu madalya mücadelesi verdi.

Kenya, Etiyopya, Çin, Jamaika, Letonya, Ukrayna, Rusya, Gürcistan, Fransa, Güney Afrika, Azerbaycan, Türkmenistan, Bulgaristan, Özbekistan, Dağıstan, ABD ve Küba'dan devşirilen sporcular, güreş, atletizm, yüzme, masa tenisi, kano, judo, basketbol, boks ve halter branşlarında milli formayı giydi.

Olimpiyatlarda Türkiye adına ilk madalya Türkmenistan doğumlu Daniyar İsmayilov'dan geldi. 24 yaşındaki sporcu, erkekler 69 kiloda toplamda 351 kilo ile gümüş madalyanın sahibi oldu.

Küba asıllı Yasmani Copello Escobar, erkekler 400 metre engelli finalinde bitiş çizgisini 47,92'lik zamanla geçerek, bronz madalyaya ulaştı. 

Türkiye adına yarışan güreşçi Selim Yaşar, devşirme sporcuların kazandığı madalya sayısını 3'e çıkaran isim oldu. Serbest stil 86 kiloda mindere çıkan Dağıstan asıllı sporcu, gümüş madalya aldı.

Rio'ya 103 sporcuyla katılan, 1 altın, 3 gümüş, 4 bronz olmak üzere toplam 8 madalya alan Türkiye'ye, 17 ülkeden 29 devşirme sporcunun madalya katkısı ise 3'te kaldı.

Oyunlarda Türkiye adına yarışan devşirme sporcular şöyle:

 

Atletizm (17):

Tarık Langat Akdağ, İlham Tanui Özbilen, Polat Kemboi Arıkan, Kaan Kigen Özbilen, Ali Kaya, Aras Kaya, Meryem Akda, Yasemin Can (Kenya), Karin Melis Mey (Güney Afrika), Ramil Guliyev (Azerbaycan), Jak Ali Harvey, Emre Zafer Barnes (Jamaika), Sultan Haydar, Meryem Erdoğan, Mert Girmalegesse (Etiyopya), Yasmani Copello Escobar (Küba), Şeref Osmanoğlu (Ukrayna)

Yüzme (2):

Viktoria Zeynep Güneş (Ukrayna), Ekaterina Avramova (Bulgaristan)

Güreş (2):

Selim Yaşar (Dağıstan), Elif Jale Yeşilırmak (Rusya)

Masa tenisi (2):

Melek Hu, Ahmet Li (Çin)

Judo (2):

Bekir Özlü (Gürcistan), Kayra Sayit (Fransa)

Kano (1):

Lasma Liepa (Letonya)

Halter (1):

Daniyar İsmayilov (Türkmenistan)

Basketbol (1):

Lara Sanders (ABD)

Boks (1):

Batuhan Gözgeç (Özbekistan)

Yorumlar
    Bu haberi için henüz yorum yapılmadı!
Yorum Yapın