Pişmaniye şeklindeki stadyumda sona doğru!

Pişmaniye şeklindeki stadyumda sona doğru!

Kocaeli’de inşaatı devam eden ve tamamlandığında kentin sembolü olan pişmaniyeye benzeyecek 33 bin kişilik yeni ligin ikinci yarısında bir dönem büyük başarılar kazanan Kocaelispor’a ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 

Tamamlandığında mimari açıdan İzmit'in simgesi olan pişmaniyeye benzeyecek olan 33 bin kişilik yeni Kocaeli Stadyumu’nda çalışmalarda son aşama gelindi. İnşasına 2014 yılında başlanılan, çatısı tamamlandıktan sonra loca inşaları büyük oranda biten stadyumda çim zemin ve koltuk montaj işlemleri de kısa süre içerisinde başlayacak. Ligin ikinci yarısı ortalarında tamamlanması planlanan stadyum, bir dönem büyük başarılar kazanan ve geçen yıl amatör ligden 3. Lig'e yükselen Kocaelispor’a ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.
 
Çim zemin ve koltuk montaj işlemleri başlayacak
Stadyumda büyük oranda tamamlanan çalışmalar hakkında bilgi veren Kocaeli İl Gençlik ve Spor Müdürü Muzaffer Çintimar, “33 bin kişilik yeni Kocaeli Stadyumu artık sona doğru yaklaştı. Geldiğimiz noktada çatısı tamamen kapanmış, yan cephe kaplamaları devam etmekte olan stadyumumuzun aynı zamanda da çim zemini ile ilgili çalışmalar başlamıştır. Dolgu işlemi tamamlanan zeminde drenaj çalışmaları yapıldıktan sonra da çim serim işlemi gerçekleştirilecektir. Önümüzdeki hafta itibariyle de koltuklar belirlenmiş, bu koltukların dizaynı ve rengi konusunda Sayın valimizin görüşlerini aldıktan sonra da bunun da kararını vereceğiz” dedi.
 
Yılsonunda yeni stadyum görücüye çıkacak
Stadyumun kapalı alanları içerisinde tüm ince detay işlerinin tamamlandığını ifade eden Çintimar, “Öyle zannediyorum ki 1-2 hafta içerisinde test aşamasına gelecektir. Localarından lavabolarına, lokantasından farklı mekanlarına kadar her türlü alanın tüm işlemleri tamamlanmıştır. Bununla birlikte paralel olarak da dış çevreyle ilgili düzenlemeler de başlamıştır. Yan taraftaki otoparkın şu anda betonları atılıyor. Önümüzdeki günlerde bunlar da ortaya çıkacaktır. Öyle zannediyorum ki bu işler yıl sonuna kadar toparlanacak stadyumumuz da yıl sonu daha net bir şekilde görülecektir. İnşallah gayret ediyoruz ki bu sezon birkaç maçı burada oynayalım” diye konuştu.
 
İstanbul takımları ve milli takıma ev sahipliği yapacak
Stadyumun en büyük özelliğinin Kocaeli’nin yanında bölge illere de hizmet edeceğini olduğunu söyleyen Çintimar, “İstanbul’a çok yakın olmamız nedeniyle İstanbul’da oynanamayan bir takım maçların ve milli müsabakaların da burada oynanması olasıdır. Bu anlamda da stadyumun kentimize çok büyük bir değer katacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.
 
Kocaelispor’a büyük katkı sağlayacak
Kocaeli İl Gençlik ve Spor Müdürü Muzaffer Çintimar son olarak yeni stadyumun kentin efsane kulübü olan Kocaelispor’un yeniden ayağa kalkmasında büyük katkı sağlayacağını söyledi. Cintimar ayrıca kentteki isteyeyen tüm kulüplerin stadyumda belirlenecek programın uygunluğuna göre maç yapabileceğini belirtti.
 
Yeni yaşam merkezi olacak
Öte yandan bittiğinde Kocaeli'nin sembolü olan pişmaniye şeklini alacak olan stadyum şehir için de yeni bir yaşam merkezi olması planlanıyor. Kocaeli Stadyumu'nda toplam bin kapalı, 700 de açık olmak üzere bin 700 araçlık otopark alanı da bulunacak. 33 bin kişi kapasiteli tribünlerde ise 576 VIP tribünü ve 50 adet loca bulunacak olan Kocaeli Stadyumu'nda, 22 adet asansör ve 64 adet de giriş kapısı bulunacak.
 
2 bin ağaç ile yeşil stadyum olacak
Stadyumun en büyük özelliklerinden biri de inşaatına başlanılan yerin eski bir taş ocağı olması. Kullanılmayan bir taş ocağı havzasına yapılan ve zemini kaya olması itibariyle Kocaeli'nin en sağlam zeminlerinden birine sahip olan pişmaniye simgeli Kocaeli Stadyumu'nun çevresine dikilecek yaklaşık 2 bin ağaç ile birlikte de 'Yeşil Stadyum' olma özelliği taşıyacak. Stadyum ayrıca ulaşım imkanları bakımından da örnek projeler içinde yer alacak. Yeni yapılacak olan Kuzey Marmara Yolu'ndan bağlantı alacak olan stadyumu, D-100'den gelecek bağlantı yolu, yapılması planlanan tramvay projesi ve Sabiha Gökçen'e yarım saat mesafesi ile de en ulaşılabilir statlardan biri olacak.
Yorumlar
    Bu haberi için henüz yorum yapılmadı!
Yorum Yapın