Konspor

Kocaman, Gent maçını değerlendirdi

Kocaman, Gent maçını değerlendirdi

Atiker Konyaspor'un 2-0 kaybettiği KAA Gent maçı sonrası açıklamalarda bulunan Teknik Direktör Aykut Kocaman, ilk yarıda skor olarak 2-0 geriye düşmelerinin tecrübe eksikliğinden kaynaklandığını belirtirken, Braga ile iç sahada oynayacakları maçın gruptaki durumlarını belirleyeceğini söyledi.
Karşılaşmanın ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Aykut Kocaman şunları söyledi:
 
"Dünkü basın toplantısında söylediğimiz veya düüşündüklerimizin büyük kısmı gerçekleşti. Hakkını teslim ederek başlamakta fayda var. Son derece iyi organize olan bir takım. Sahanın bütününü son derece iyi bir şekilde kullandılar. Rakibe oynamak için çok fazla fırsat vermiyorlar. Bunu tatlı bir sertlikte yapıyorlar. Bunlar maç öncesi aşmamış gereken zorluklar olarak gözüküyordu. Ancak öbür taraftan da özellikle altını çizerek hep söylemeye çalıştığım gibi; bu seviyedeki oyunlarda olması gereken en önemli nokta olan tecrübemizin eksikliği bu konuda sıkıntıları aşmamızdaki en büyük eksikliğimizdi. Ve bu çok net bir şekilde sahada gözüktü. Nispeten o sert baskı içerisinde kendimizi toparladığımız anlarda, rakibin üzerine gidip baskı yaratmaya çalıştığımız bir anda kolay ezbere oynayabilen en büyük özelliğe sahip bir takım karşısında geri dönen hızlı bir atakta geriye düştük. Bu hakikaten maç içerisinde bizim için en kötü senaryolardan bir tanesiydi. Çünkü skoru ne kadar uzatabilirsek bizim maça tutunmaz adına o kadar faydalı olacaktı. Bununla beraber ilk yarı için olumsuz anlamda söylenebilecek şeylerden bir tanesi de ikinci golün gelmesi oldu. Duran toplar rakibin en kuvvetli yanlarından bir tanesiydi. İlkini karşılamamıza rağmen ikincisinde önemli bir pozisyon hatasıyla geriye düştük. Bu artık bizi maç içerisindeki skordan uzaklaştıran bir duruma neden oldu. 2-0 geriye düşme güç dengelerini düşündüğümüz zaman maçı çevirme konusunda ancak futbolun içerisindeki büyük sürprizleri barındıran bir durum yarattı. Bu olumsuzluk ikinci yarıda bir taraftan da takımın kaybetme sıkıntısından çıkartan, biraz daha rahatlatan bir duruma sebep oldu. İkinci yarı daha fazla topa sahip olan, olması gerekeni yapan, en azından ilk yarıda bunun 3/4'ünü yapabilseydik bu bizi daha fazla oyunun içinde tutacaktı. İkinci yarı 2-0 geriye düştükten sonra maçı çevirebiliriz ama oyunu nispeten düzeltebiliriz düşüncesi topu biraz daha tutmamıza, rakip kaleye biraz daha fazla gitmemize en azından arayışlar içerisinde olmamızı sağladı. Yapmamız gereken buydu. Bunu yapamayışımızın nedeni; tecrübe eksikliğimiz ve ciddi top kayıpları yapmamız oldu. Maçın genelinde ikinci yarıda daha derli topluyduk. Ama bu da genelde çok güçlü pozisyonlar ve vuruşlara neden olan bir durum ortaya çıkartmadı. Ama en azından oyunda dengeyi kurmuş olduk. Braga ile sahamızda oynayacağımız maçta alacağımız skor tamamen grupla ilgili tasarrufumuzda yön verici olacak. Ya kendi iddiamızı sürdüreceğiz, ya da ülke puanına nasıl daha fazla katkıda bulunabiliriz ? düşüncesinin çarelerini aramaya çalışacağız..." 
 
Bir basın mensubunun 'Meha'nın performansından memnun musunuz?' ve 'Rangelov'un yokluğu takımınızı nasıl etkiliyor?' sorularına Aykut Kocaman şu cevabı verdi:
 
"Meha yavaş yavaş toparlıyor kendini. Nisan ayının sonlarından itibaren takım antrenmanı yapmayan bir oyuncu. Son anda takıma katıldı. Dolayısıyla maç temposunu yakalaması 1-2 hafta daha sürebilir. Dolayısıyla bu işin bir tarafı. İkinci tarafı  Rangelov'un yokluğu. Tabiki Rangelov'un yokluğu takım adına sıkıntı. Çünkü takımın en önemli oyuncularından bir tanesi. En azından biraz önce söylediğim tecrübe anlamında yüzde 1 bile olsa bu rakam değişebilir. Ama bizi bir adım daha yukarıya çıkartabilirdi. Oyuncular üzerinden konuşmaktan ziyade takım üzerinden konuşmak önemli. Tüm anlatımlarımı bunun üzerinden kuruyorum. Rangelov bile olsa belki oyun içerisindeki kalitemiz artabilirdi. Yalnız olayı bütün olarak gördüğümüzde bizden çok iyi bir takıma karşı oynadık..."
 
Aykut Kocaman, kadro tercihi ile ilgili sorulan soruya ise, "Düşünüyoruz, taşınıyoruz. Olabilecek en iyi kadroyu sahaya çıkartıyoruz. Bireylere girersek ortaya çıkan çözüm çözüm olmaz. Esas itibariyle bizim buradaki en büyük sıkıntımız takım olmak. Takım bütünlüğü olarak neler yapabileceğimiz, sonrasında da takım tecrübesini ve kulüp tecrübesini biraz daha arttırmak ve biriktirmek. Bunun dışında bu tip bir soruya açıkçası ne cevap verebileceğimi düşünemiyorum. Bireyler üzerinden durumu anlatırsak olayı biraz daha aşağıya çekmiş oluruz. Esas dert daha farklı sorunlar. Bunları da buralarda oynamadan anlayamıyorsunuz" şeklinde cevap verdi.
Yorumlar
    Bu haberi için henüz yorum yapılmadı!
Yorum Yapın

Konspor

Konspor