Konspor

Silahları madalya için çekecekler!

Silahları madalya için çekecekler!

Milli sporcular, Havalı Silahlar Avrupa Şampiyonası’ndan madalya ile dönmek istiyor...

Havalı Silahlar Avrupa Şampiyonası’na katılacak milli sporcular, Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edip şampiyonadan madalya ile dönmek istediklerini belirterek, “Önümüzdeki tüm süreç olimpiyatlar için. Katılım sayımızı arttırıp, olimpiyat madalyası almak istiyoruz” dediler.

Hollanda’nın Arnhem kentinde 2-8 Mart tarihinde düzenlenecek “Havalı Silahlar Avrupa Şampiyonası"na katılacak olan milli sporcular Ankara Eryaman Olimpiyat Hazırlık Merkezi’nde (TOHM) kampa girdi. Atıcılık branşında yılın ilk uluslararası müsabakası olan Havalı Silahlar Avrupa Şampiyonası’nda aralarında Dünya Şampiyonu Yusuf Dikeç’in de bulunduğu 9 sporcu Türkiye’yi temsil edecek. Şampiyonada büyük erkek havalı tabanca, havalı tüfek takımlarının yanı sıra gençlerde 2 erkek tüfek ve 1 bayan tabanca branşlarında da millilerimiz madalya şansı arayacaklar. En büyük hedefleri olimpiyat madalyası olan milli sporcular, müsabaka öncesi Gençlik ve Spor Bakanlığı resmi yayın organı Gençlik Spor’a konuştular.

Atıcılık Milli Takım Antrenörü Muhammed Topal, 2015 yılının önemli olduğunu vurgulayarak, “Bu yıl atıcılıkta Olimpiyat kota yılı. Nisan’da Kore’de yapılacak Dünya Kupası’yla başlayacak kota müsabakaları, Ağustos’a kadar sürecek. Avrupa Şampiyonası, kota müsabakalarımız için iyi bir hazırlık olacak. Arkadaşlarımızın hepsi olimpik sporcular. İnşallah derece olur, olmayacak bir şey değil” dedi.
Kamp süresince sporcuların mevcut antrenman potansiyelini müsabakaya çevirmek ve zihinsel antrenman çalışmaları yapacaklarını söyleyen Topal, “Büyük erkekler havalı tabanca takımımızda dünya şampiyonumuzun olması büyük avantaj, derece bekliyoruz. Büyük erkekler tüfek branşında da iyi sporcularımız var, gününde olurlarsa ilk 3’e girebilirler. Ferdi olarak da şansları var” diye konuştu.

“TÜM SÜREÇ OLİMPİYATLAR İÇİN”
“Önümüzdeki tüm süreç 2014 olimpiyatları için, olimpiyata giden sporcu sayımızı arttırmak ve olimpiyat madalyası almak istiyoruz. Alacağımıza da inanıyoruz” diyen Topal, atıcılık sporu için şu değerlendirmelerde bulundu:
“Çoğu branşlarda ne kadar hareketliyseniz o kadar başarılısınızdır. Atıcılıkta ne kadar statik durursan o kadar başarılısın. Sabit durmak için de bir kuvvet gerekir. 5 buçuk kilogramlık bir silahla 5 buçuk saat ayakta sabit duruyorsun. Atış esnasında en ufacık bir hata yapmaman lazım. Konsantrasyon ve psikolojik baskısı da çok fazla. Dıştan bir şey yapılmıyor gibi gözüküyor ama içsel baktığınız zaman çok fazla efor gerektiren bir branş. Atıcılığa başlama yaşı jimnastik yüzme gibi değil, kişinin kas iskelet sisteminin oturması gerekiyor.”
2014’te yapılan ve atıcılık için ilk kota müsabakası olan Dünya Şampiyona’sında 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’na katılmaya hak kazanan Dünya Şampiyonu Yusuf Dikeç (42), “Avrupa Şampiyonası’nda elimizden geleni yine yapacağız. 100’den fazla sporcu derece için gelecek, kimin şansı yanındaysa o madalyayı alacak. Son iki olimpiyatlara katıldım. Olimpiyatlar farklı bir duygu, nasip olursa üçüncüye katılacağız. Tek eksiğimiz olimpiyat madalyası, o da çıkarsa bırakacağım. Yeni nesli yetiştireceğiz, verilen görevler ne olursa üstümüze düşeni yapacağız” dedi.

Yorumlar
    Bu haberi için henüz yorum yapılmadı!
Yorum Yapın

Konspor