"Türkiye bir gün olimpiyatlara evsahipliği yapacak!"

1. Avrupa Oyunları Operasyon Direktörü Clegg:"Türkiye, olimpiyatları düzenlemek için gerçekten iyi projeler sundu. Umarım bir gün başarılı olacaklar."

Kariyeri boyunca birçok spor organizasyonunun hazırlık ve tanıtımında yöneticilik yapan 1. Avrupa Oyunları'nın operasyon direktörü Simon Clegg, Türkiye'nin düzenlemek için 3 kez aday olduğu olimpiyatlara bir gün evsahipliği yapacağına inandığını söyledi.

Büyük Britanyalı Clegg, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin olimpiyatları düzenlemek için adaylığını koyduğu üç kez de güçlü projeler ortaya koyduğuna dakkati çekti. 

"Türkiye'nin evsahipliğini neden kazanamadığı" sorusunun cevabını vermesi gereken kişilerin oy kullanan Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyeleri olduğunu anlatan Clegg, "Akıllarından neler geçtiğini bilemem ancak Türkiye'nin güçlü adaylık projeleri ortaya koyduğunu biliyorum. Bu gibi süreçlerin içinde bulunduğum için kaybettiğinizde her şeyi sorgular ve 'nerede yanlış yaptık' sorusunu sorarsınız" ifadelerini kullandı.

İngiltere'nin Bath kentinin 1995 Avrupa Gençlik Oyunları Festivali düzenlemesini sağlayan, Manchester'ın başarısız olan 1996 ve 2000 Olimpiyatları adaylıklarının yanı sıra 2012 Londra Olimpiyatları'nın tanıtım çalışmalarında yer alan Clegg, siyasetin, olimpiyat evsahibinin seçimindeki rolüyle ilgili yaptığı değerlendirmede, "Sportif kararların her zaman siyasi bir boyutu vardır" yorumunu yaptı.

İspanya'nın başkenti Madrid'in kaybettiği 2020 Olimpiyatları adaylık sürecinde danışmanlık rolü de üstlenen Clegg, şunları söyledi:

"Şu an için tek odaklandığım şey 1. Avrupa Oyunları. Kariyerimde neler olacağını değil ama Bakü 2015'ten sonra güzel bir tatile çıkacağımı biliyorum. Türkiye'de birçok arkadaşım var. Daha önce gerçekten iyi projeler sundular ve umarım bir gün başarılı olacaklar."

Clegg, 12-28 Haziran tarihlerinde Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenecek 1. Avrupa Oyunları'ndan beklentilerini şöyle özetledi:

"Hazırlıklar için ben ve arkadaşlarım çok yoğun çalıştık. Çünkü ilk kez düzenlenecek Avrupa Oyunları'nın başarılı olmasını istiyorum. Spor organizasyonları konusunda iyi bir geçmişim var. Buraya gelecek tüm sporcuların mutlu ayrılmasını istiyorum. Ayrıca yaptıklarımızla Azerbaycan'ı gururlandırmak istiyoruz. İşin aslı Bakü'de Avrupa'nın spor tarihine yeni bir sayfa ekleyeceğiz. Bence enfes bir etkinlik olacak."

Kadın boksör Katie Taylor ve kadın tekvandocu Jade Jones gibi 2012 Londra Olimpiyatları'nda altın madalya kazanmış isimlerin Bakü 2015'te yarışacağını hatırlatan Clegg, "Gelecekte birçok branşta en iyi sporcuların mücadele edeceği bir organizasyon izleyeceğiz" diye konuştu.

2009-2013 yıllarında İngiltere Championship Lig takımlarından Ipswich Town'ın üst yöneticiliğini de yapan Clegg, Beşiktaş'ın Liverpool'u elediği UEFA Avrupa Ligi 2. turu maçını izlemese de "Beşiktaş taraftarları adına sevindiğini ve siyah-beyazlıların Avrupa Ligi'nde daha da ileri gitmesini umduğunu" dile getirdi.

Yorumlar
    Bu haberi için henüz yorum yapılmadı!
Yorum Yapın