Konspor

Milli atlete fıtık teşhisi konuldu...

Milli atlete fıtık teşhisi konuldu...

Milli atlet Mehtap Sızmaz’a, ağrı şikayetleri ile başvurduğu Memorial Kayseri Hastanesi’nde sporcu fıtığı teşhisi konuldu.

2001 Akdeniz Olimpiyatları’nda ve 2009 Madrid Maratonu’nda altın madalya kazanan, milli atlet Mehtap Sızmaz’a, ağrı şikayetleri ile başvurduğu Memorial Kayseri Hastanesi’nde sporcu fıtığı teşhisi konuldu.

Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Sinan Karaoğlu ve Genel Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Mustafa Gök tarafından gerçekleştirilen ameliyat ile sağlığına kavuşan 37 yaşındaki milli atlet, pistlere geri dönebilecek.

SPORCU FITIĞI TANISI KONULDU
Maratonda uluslararası birçok derecesi bulunan milli atlet Mehtap Sızmaz’ın sakatlığı yaklaşık 5 aydır sürüyordu. Ağrıları nedeniyle, Mayıs’ta Hamburg Maratonu’nda koşma şansını kaybetmiş ve bu beklenmeyen sakatlık onu pistlerden uzaklaştırmıştı. Ağrılarının nedeni bir türlü belirlenemeyen ve sakatlığının adı konamayan milli sporcunun son kontrollerinde sporcu fıtığı olduğu anlaşıldı. Sızmaz, ameliyat için Prof. Dr. Sinan Karaoğlu’na yönlendirildi.

ESKİ SAĞLIĞINA KAVUŞACAK
Milli atlet Mehtap Sızmaz, Memorial Kayseri Hastanesi’nde 1 saat süren ameliyat sonrasında ağrılarından kurtuldu. Ameliyat ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Sinan Karaoğlu ve Op. Dr. Mustafa Gök, “Ameliyatımız başarılı geçti. Osteitis pubis ve sporcu fıtığına yönelik yıllardır tecrübeli ve sonuçlarından memnun olduğumuz bu ameliyatın, Mehtap’ı da diğer sporcularımız gibi eski performansına döndüreceğine inanıyoruz” açıklamasını yaptı.

"HASTANIN ŞİKAYETLERİ ÖNEMLİ"
Prof. Dr. Sinan Karaoğlu ve Op. Dr. Mustafa Gök, meslek hastalığı gurubuna giren sporcu fıtığı tanısının, klasik muayene ve görüntüleme yöntemleriyle konulamayacağını belirtti. Prof. Dr. Karaoğlu ve Op. Dr. Gök, “Sporcu fıtığı normal fıtıktan biraz farklıdır. Hasta bize geldiğinde keskin ve yanıcı bir kasık ağrısı vardı. Bu ağrı sağ üst bacağa yayılan bir ağrıdır. Bu açıdan teşhis konusunda hastanın şikayetleri önemli hale gelmektedir. Tecrübeli radyologların dinamik MR görüntüler elde etmesi ve muayene ile teşhis konulabilmektedir. Milli atletimiz bundan sonraki süreçte aksatmadan devam edeceği egzersiz programı sayesinde tekrar pistlere dönebilecek” diye konuştu.
Yorumlar
    Bu haberi için henüz yorum yapılmadı!
Yorum Yapın

Konspor