Konyaspor Futbol Basketbol Diğer Sporlar Anadolu Selçuk Spor Yerel Gündem
"Türkiye'de 10 çocuktan 2'si bilinçli spor yapıyor"
02.04.2015 12:46:20 - konspor.com
Facebook Paylaş Tweet Paylaş
P&G Türkiye ve TMOK tarafından Türkiye çapında başlatılan "Olimpik Anneler" projesi kapsamında "Türkiye'nin Spor Kültürü" araştırmasının sonuçları açıklandı...

Raffles Hotel'de düzenlenen ve TMOK Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener, P&G Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu ve Olimpik Anneler Kurulu üyelerinin de katıldığı basın toplantısında, araştırma sonuçları açıklandı.  

TMOK Başkanı Erdener, Türkiye'de sporun gelişmesi, daha fazla sporcunun olimpiyat hayallerini sürdürmesi ve spor yapma imkanlarının artırılmasını temel alan stratejik planları kapsamında P&G ile başlattıkları "Olimpik Anneler" projesinin önemli bir adım olduğunu kaydetti. Bu proje ile Türkiye'de spor kültürünü yaygınlaştıracaklarına ve daha sağlıklı nesillerin yetiştirilmesine katkıda bulunacaklarına inandıklarını vurgulayan Erdener, "Olimpik Anneler projesi kapsamında P&G ile beraber biz de kaynaklarımızı seferber ederek ülkedeki spor yapma alışkanlıklarını artırmayı planlıyoruz" dedi.

Ülke nüfusunun sportif başarıya yansıması açısından değerlendirildiğinde Türkiye'nin gerilerde olduğuna dikkati çeken Erdener, "10 çocuğumuzdan ikisi spor yapıyor. Aile bireylerinde 10 anneden birinin, 10 babadan birinin spor yaptığını düşünüyoruz. Türkiye'nin mutlaka sporcu potansiyelini geliştirmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Turnaoğlu: "Çocuğunu spora yönlendiren her anne olimpik annedir"

P&G Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı Turnaoğlu ise toplantıda araştırma sonuçları hakkında bilgi verdi. 

Turnaoğlu, araştırmanın amacının annelerin çocuklarını spora yönlendirmelerini teşvik etmek amacıyla yürütülen "Olimpik Anneler" projesi için bir yol haritası çıkarmak olduğunu kaydetti. Araştırma kapsamında metropoller (İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa ve İzmir), batı, orta ve doğu olarak ayrılan 4 bölgeyi temsilen seçilen 1013 kişiyle görüşüldüğünü belirten Tankut Turnaoğlu, "5-13 yaş arası çocuk sahibi olan 25-45 yaş aralığındaki anneler arasında yapılan araştırmaya göre, Türkiye'de 10 çocuktan sadece 2'si bilinçli olarak spor yapıyor. En çarpıcı sonuçlardan biri Türkiye'de spor tesisi sayısı artmasına rağmen aileler ve çocuklar arasında düzenli spor yapma oranları oldukça düşük seviyelerde olması. Spor yapma oranının en düşük olduğu iller ise metropoller" diye konuştu. 

Turnaoğlu, anket yapılan bölgelerde ücretsiz spor tesis oranının yüzde 75 olduğunu, ancak spor yapma oranlarında yükselme gözlemlenmediğini, düzenli spor yapmayan çocukların spor yapan çocuklara oranla daha fazla televizyon izlediğini, her 10 anneden 1'i ve her 10 babadan 1'inin düzenli spor yaptığını, orta ve batı bölgelerde düzenli spor yapan çocukların sayısının diğer bölgelerdekilere oranla daha fazla olduğunu anlattı.

"Çocuğunu spora yönlendiren her anne olimpik annedir. Performans sporcusu olsun ya da olmasın" diyen Turnaoğlu, şunları kaydetti: "Bu araştırma ışığında çocukların düzenli spor yapma alışkanlığı kazanmalarına ve daha öz güvenli, sosyal, başarılı, sağlıklı bireyler olarak yetiştirilmelerine katkı sağlayabilmek için çeşitli kampanyalar düzenleyeceğiz. Kampanyanın ülke çapına yayılması için 'Olimpik Anneler Kurulu' ile Türkiye'nin farklı bölgelerinde bilinçlendirme aktiviteleri yapacağız. Bu araştırma sonuçlarını önümüzdeki 4 yıl içerisinde yukarı çekebilmeyi ve gelecek nesillerin sporla büyümesine katkı sağlamayı hedefliyoruz." 

 Olimpik Anneler Kurulu

Proje kapsamında oluşturulan Olimpik Anneler Kurulu'nda milli voleybolcu Naz Aydemir'in annesi Alev Aydemir, milli basketbolculardan Işıl Alben'in annesi Belma Alben, Birsel Vardarlı'nın annesi Nursel Vardarlı, milli tenisçi İpek Soylu'nun annesi Serpil Soylu, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Harun Erdenay'ın eşi Gergena Branzova Erdenay, Dilek Baytan, Gülser Özkan ve gazeteci Yonca Tokbaş yer alıyor.

Kurul üyelerinin il il gezerek buralardaki spor potansiyelini ortaya çıkarmak üzere valilik ve İl Gençlik ve Spor Müdürlükleri gibi birimleri ziyaretlere başladığı, bu kapsamda Bayburt, Çanakkale ve Kocaeli'nde ziyaretler yapıldığı bildirildi.YORUMLAR
(Toplam 300 karakter - Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız. )
Gönder
     
 
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
Diğer Haberler
Foto Galeri
Konyaspor Trabzon'da mağlup oldu
Konyaspor Rize'den puanla dönüyor
Atiker Konyasypor 1 puan ile başladı
Konyaspor Antalya deplasmanında
Fenerbahçe, Gaziantep'i ağırladı
Sivasspor son dakikada kaybetti
Sivasspor son dakikada kaybetti
52. cumhurbaşkanlığı bisiklet turu başladı
Konya’nın gururu torku şekerspor
Konyaspor Avrupa kapılarını açtı

Video Galeri
Zemin neden bozuldu?
Efsanelere Vefa Ödül Töreni
Aykut Kocaman'ın Beşiktaş maç sonu değerlendirmesi
Jens Jonsson ile 2+1 yıllık sözleşme imzalandı
Yeni Futbol Oyun Kuralları hakkında bilgilendirme yapıldı
Konyaspor ile İttifak Holding arasında sponsorluk sözleşmesi imzalandı
Konyaspor salonda çalıştı
Konyaspor'un yeni trasferi İoan Hora açıklamalarda bulundu
Ahmet Şan gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu
Konyaspor'un yeni trasferi İoan Hora'nın attığı goller
      Twitter, Konspor Facebook, Konspor