Cumhurbaşkanı ile görüşen Hasan Kabze: "Kendimize çeki düzen vereceğiz"

Cumhurbaşkanı ile görüşen Hasan Kabze:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, futbol ailesinin önde gelen isimleriyle İstanbul'da bir araya geldi.

Yıldız Sarayı'ndaki Mabeyn Köşkü'nde gerçekleştirilen toplantıya Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ, vakfın başkan yardımcısı Mesut Hoşcan ile Spor Toto Süper Lig'de yer alan 18 takımın kaptanı katıldı.
 
Yaklaşık 1,5 saat süren ve basına kapalı gerçekleştirilen toplantıdan ilk ayrılan isim Yıldırım Demirören olurken, toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Mesut Hoşcan, futbolda birlik ve beraberlik için çok güzel bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.
 
Hoşcan, "Bugün sayın Cumhurbaşkanımızın da 4 Nisan'da yaşanan olaya bir devlet büyüğü olarak gösterdiği duyarlılığı gördük. Kaptanlar dinlenildi. Birlik ve beraberlik için gayet güzel bir görüşme oldu. Olumlu mesajlar vardı. Hoş bir sohbet içinde geçti" dedi.
 
Futbolun barış, kardeşlik ve dostluk olduğunu her zaman dile getirdiklerini vurgulayan Hoşcan, "Biz artık bu olayları bir daha yaşamak istemediğimizi ve bununla ilgili tüm kulüpler olarak duruşumuzun ne kadar anlamlı olduğunu gördük. Bunu uygulamamız ve bunun için de futbolun tüm paydaşlarının buna daha duyarlı olması gerekiyor. Yöneticisi, futbolcusu, teknik ekibi, medyası olarak futbolun her güzelliğini paylaşırsak, dünyanın en güzel oyununu daha keyifli hale getireceğimizi düşünüyorum" şeklinde konuştu.
 
Mesut Hoşcan, "Futbolcuların çözüm önerileri neler oldu?" sorusu üzerine ise "Güzel öneriler var. Onları aldılar. Sayın Bakanımız da toplantıdaydı. Mücadelenin skor endeksli olmasını ama birlik ve beraberlik açısından abartılı olaylara girilmemesiyle ilgili takım kaptanlarının güzel yorumları vardı. Ben de bu yorumlardan dolayı onları kutluyorum. Verimli bir toplantı oldu" ifadelerini kullandı.
 
- Emre Belözoğlu: "Bu süreçte yaşanan olaylar görüşüldü"
 
Fenerbahçe takımının kaptanı Emre Belözoğlu ise öncelikli olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti.
 
Fenerbahçe Futbol Takımı kafilesini taşıyan otobüse yönelik yapılan silahlı saldırının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sürecin başından itibaren yanlarında olduğunu kaydeden tecrübeli futbolcu, "Sağ olsun, kendisi beni, İsmail hocamı ve sayın başkanımızı aradılar. Bununla alakalı kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum" diye konuştu.
 
Emre Belözoğlu, toplantıda gündeme gelen konularla ilgili olarak şunları söyledi:
 
"Genel anlamda bu süreçte yaşanan olaylar görüşüldü ve Fenerbahçe Futbol Takımı'nın yaşamış olduğu olayla alakalı herkes fikirlerini beyan etti. Oyuncu grubu olarak hepimiz, sahanın içinde kendi takımlarımızın formaları adına mücadele ettiğimizi, ama maç bittiğinde arkadaşlığımızın, dostluğumuzun baki kaldığını yönünde görüşlerimizi dile getirdik. Toplumun da bütün taraftarların da bunu bilmesini özellikle istediğimizi ifade ettik. Bununla alakalı da sayın Cumhurbaşkanımızın bu ifadelerimizi destekleyici konuşmaları oldu. Onun dışında da konuştuğumuz şeyler genel anlamda Türk futbolunun içinde olduğu durum ve son yaşanan olaylardı."
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, toplantıda kendilerine bazı telkinlerde bulunduğunu da anlatan sarı-lacivertli futbolcu, "Biz oyuncu grubunun sahanın içinde hal ve hareketlerimize dikkat etmemiz gerektiği yönünde telkinleri oldu. Tabi ne yazık ki, bu gelinen süreçte bunun başka aktörleri de var. Onlardan bahsetti. Kendisi zaten sporcu ve spora her zaman destek veren birisi. Bu anlamda bize söylediklerinin önemi vardı. Bütün oyuncular da bunun bilincinde bu toplantıdan ayrılıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
 
Emre Belözoğlu, "Bu zirvenin devamı gelecek mi?" sorusuna ise şu yanıtı verdi:
 
"İnşallah, kendisinin öyle bir talebi oldu. Zannediyorum, federasyon başkanımız ve Kulüpler Birliği Vakfı başkanımız bunu değerlendirecektir. Bunların olması gerekiyor diye düşünüyorum. Futbolcular bu ailenin belki en önemli bireyleri. Bu anlamda da bu toplantıların olması, toplumun bizim arkadaş olduğumuzu, sahanın dışında kardeş gibi olduğumuzu görmesi de inanıyorum, futbolun içindeki bu sıkıntıları, tribünlerdeki bu olayları önleyecektir. İnşallah bu toplantılar devam eder."
 
- "Kulübümüzün vereceği karara saygı duyacağız"
 
Süper Lig'e verilen aranın moral ve motivasyon anlamında kendilerine iyi geldiğine inandığını kaydeden Emre Belözoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:
 
"Tabi kulübümüzün, yöneticilerimizin vereceği bir karar vardır mutlaka. Bunu açıklayacaklardır. Biz de oyuncular olarak onların vereceği karara saygı duyacağız ve inanıyorum inşallah bundan sonra hem Fenerbahçemiz hem de Türk futbolu adına güzel bir dönem olur. Bu bizim adımıza ne kadar sıkıntılı bir süreç olsa da her şeyin güzel olması adına iyi bir başlangıç olur diye ümit ediyorum."
 
- Hasan Kabze'nin görüşleri
 
Torku Konyaspor'un takım kaptanı Hasan Kabze de Fenerbahçe Futbol Takımı'nın başına gelen olayın son derece üzücü olduğunu belirterek, "Bunu yapan kişilerin hemen bulunmasını rica ettik" ifadesini kullandı.
 
Hasan Kabze, sözlerine şöyle devam etti:
 
"Buluşmamızın ortak nedeni, asıl sebep, futbol bir gösteridir. Herkesin sevdiği bir spor olayıdır. Bunu bu şekilde bilmelerini istiyoruz. Biz bu görüşmeleri sık sık yapacağız. Tabi bunları yaparken de futbolcular ve takım kaptanları olarak biz kendimize çeki düzen vereceğiz. Bu şekilde konuştuk. Gayet de güzel bir görüşmeydi. İnşallah bunun devamı da gelecek."
 
Futbolun sadece bir spor olduğunu, gösteri olduğunu herkesin bilmesini istediklerini vurgulayan tecrübeli futbolcu, "Bu, futbolun dışında gelişen bir olay maalesef. Böyle üzücü bir olayın bir daha gerçekleşmemesi için hepimiz hemfikir olduk. Sayın Cumhurbaşkanımız da bunu destekliyor" şeklinde konuştu.
 
Zirveden birlik beraberlik çıktı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında İstanbul'da gerçekleşen futbol zirvesinde, şiddet olaylarına karşı birlik ve beraberlik içinde mücadele mesajı çıktığı bildirildi.
 
Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Spor Toto Süper Lig'de yer alan takım kaptanlarının kabulü, samimi bir atmosferde herkesin görüşlerini dile getirme imkanı bulmasının yanı sıra, futbolseverler başta olmak üzere kamuoyuna birlik ve beraberlik mesajı verilmesine de vesile oldu.
 
Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü'ndeki toplantıda, kulüp kaptanlarının yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ ile Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim de hazır bulundu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış konuşmasını yapmasının ardından, toplantıya katılan yetkilileri ve takım kaptanlarını tek tek dinledi. Fenerbahçe kafilesinin maruz kaldığı saldırının derin üzüntüye sebep olduğuna değinen katılımcılar da hem saha içindeki hem de saha dışındaki şiddetle mücadele için azami gayret gösterilmesi gerektiğini vurguladı.
 
- "Fair play fiiliyata geçirilmeli"
 
Takım kaptanları, Türk futbolunda "fair play"in fiiliyata geçirilmesi için yöneticilerden oyunculara, siyasetçilerden medya mensuplarına varana dek herkesin duyarlılık sergilemesi, sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğine değindi.
 
Toplantıya tercümanıyla katılan Trabzonspor kaptanı Jose Bosingva, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a buluşmaya vesile olması dolayısıyla teşekkür ederek, "Önemli olan oyuncular olarak bizlerin de saha içinde ve dışında davranışlarımızla daima pozitif mesaj vermeyi başarmamız" dedi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan da 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'un kendisinin Başbakanlığı döneminde çıkarıldığına işaretle, sorunun çözümü için uygulamaların hayata geçirilmesi kadar tespit edilen eksikliklerin de yeni düzenlemelerle giderilmesinin önemli olduğunu vurguladı.
 
Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç ise bu konuda federasyon ve kulüpler ile daimi istişare halinde olduklarını belirtti. Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim de futbolda şiddeti önlemeye yönelik düzenlemelerin hem caydırıcı hem de uygulanabilir olmasının başarılması durumunda, daha iyi netice alınabileceğini kaydetti.
 
- Sezon sonunda Huber Köşkü'ne davet
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, dış faktörlerden etkilenmemelerini ve fair play'den taviz vermemelerini tavsiye ettiği konuklarına, futbol sezonu sona erdiğinde İstanbul'da Huber Köşkü'nde kendileriyle tekrar bir araya gelme arzusunda olduğunu söyledi.
 
Erdoğan, kabul sonrasında, tek tek uğurladığı konuklarına buluşmanın anısına birer kravat hediye etti.
Yorumlar
    Bu haberi için henüz yorum yapılmadı!
Yorum Yapın