Konspor

Messi mi, Ronaldo mu ?

Messi mi, Ronaldo mu ?

İspanya ligi La Liga’da son 4 haftaya girilirken Barcelona ve Real Madrid arasındaki şampiyonluk yarışı nefesleri kesmiş durumda. Herkes şampiyonun kim olacağını merakla beklerken bir diğer merak konusu da gol krallığı yarışı..!

Son duruma bakıldığında Ronaldo 39 golle haftayı kapatırken Messi 38 golle takibini sürdürüyor. Peki sezon başında durum nasıldı?

Ronaldo sezona kendisiyle özdeşleşmiş lakabı olan terminatör gibi girdi. Ligin ilk maçında golle buluşan Ronaldo ilk hat trick’ini 3.haftada yaptı ve bir sonraki hafta bu sefer dörtleme yaparak adeta parmak ısırttı. Ronaldo çıktığı ilk 11 maçta da golle buluşarak adeta rakiplerine gözdağı verdi ve bu maçlarda toplam 20 gole ulaşarak gol krallığı yarışında adeta zirvede tek başına kaldı.

Messi ise sezona formsuz ve mutsuz görüntüsüyle başladı ancak buna karşın ligin ilk maçında 2 gol birden bularak eski günlerine dönüş sinyalleri verse de bu pek o kadar kolay olmayacaktı. İlk hafta bulduğu 2 golden sonra gol atabilmek için 2 hafta beklemesi gereken Messi daha sonra yeniden kabuğuna çekildi ve istikrarsız bir grafik çizerek Ronaldo’nun 20 gol attığı dönemde sadece 7 gol atabildi ve yarıştan koptuğuna kesin gözüyle bakıldı. Messi ligin ilk hat trick ‘i için tam 12 hafta bekledi ve Sevilla karşısında uzun bir aradan sonra üç gol buldu. 2014’ün son günlerinde biraz hareketlenen Messi 5 gol daha bularak kendisi adına çok formsuz bir dönemi geride bırakmış oldu. 2014 yılının son çeyreğinde Ronaldo ligde 25 gol atarken Messi 15 golde kaldı.

Bu dönemde Ronaldo’nun altın top ödülünü en büyük rakibi Messi’nin elinden alması Ronaldo için ekstra bir motivasyon ve moral olmuştu. Messi cephesinde ise durum tam tersi bir konumdaydı. Altın top ödülünü en büyük rakibine kaptıran, gol krallığı yarışında yine en büyük rakibini gerisinde kalan Messi’nin birde basına teknik direktör Luis Enrique ile tartışdığı yansımıştı. Messi’nin sakatlığı bahane göstererek antremana çıkmadığı ve Luis Enrique’nin, Messi’yi artık kadroda düşünmediği iddia edilmişti. Bu gelişmeler üzerine Barcelona yönetimi durumun daha fazla büyümemesi için duruma el koydu ve sorunu çok daha büyümeden kapattı.

Ne olduysa 2015’in girişiyle oldu ve Messi bu tarihten itibaren eski günlerine döndü. Messi 2015 de çıktığı ilk lig maçında gol atamasa da hareketli oyunuyla gözlerin pasını sildi. Bir sonraki hafta rakip ağlara 1 gol bırakan Messi yavaş yavaş form tutuyordu. Ardından bir sonraki hafta hat trick yapan Messi artık formunu yakalamıştı ve uzaylı olarak hitap edilen kimliğine bürünmüştü. Messi oynadığı oyun ve attığı gollerle adeta parmak ısırtıyordu. Çıktığı her karşılaşmada neredeyse gol atan Messi rakibi Ronaldo’yu yakaladı.

Ronaldo ise bu süreçte sevgilisinden ayrılmasının üzüntüsünü yaşarken performans düşüşüne engel olamadı. 2015’e oldukça formsuz giren yıldız oyuncu üstüne bide Cordoba ile oynanan maçta rakibine tekme atıp kırmızı kart görünce iyice moral olarak çöktü. Messi bu durumu lehine çevirerek Ronaldo’yu yakaladı ve 2 gol fazlasıyla önüne geçti. Bu dönemde sevgilisini unutmaya çalışan Ronaldo’ya,  Messi’nin geriden gelerek geçmesi adeta tokat etkisi yarattı. Ronaldo,  Messi’nin kendisine geçmesinden sonra oynanan El Clasico’da bir gol atarak bir hamle yapsa da asıl gösterisini Granada karşısında attığı 5 golle yapacaktı.

Son haftalarda Messi’nin ayak parmağından sakat olduğu söylentileri ve merkez forvet değil de kanat oyuncusu kimliğine bürünmesi Messi’yi golden uzak tutuyor gibi gözükse de gollerine devam ediyor. Ronaldo’nun Granada maçında 5 gol birden atmasıyla zirve yeniden oturması ve bunu takip eden 2 haftada da gol bulması zirvede ki farkın korunmasına sebeb oluyor. Ronaldo, Messi’nin 1 gol önünde son 4 haftaya girerken zirve yine el değiştirecek gibi duruyor. Ronaldo maç başına 1.26 gol bulurken Messi’de bu oran 1.12 oldu.

Ligin bitmesine 4 hafta kala iki oyuncu arasında bu fark yine kapanacak ve ikili sürekli yer değişecekmiş gibi duruyor. Hem takımlarının puan kaybı yaşamalarını engellemek hem de birbirlerini geçmek için çaba gösterecek olmaları bu yarışı daha da keyifli hale getiriyor. Hadi iyi seyirler.


Mehmet Akif TEKİN

                                                                                                                 

Yorumlar
    Bu haberi için henüz yorum yapılmadı!
Yorum Yapın

Konspor