Konspor

Akgül: "Yatırımlar doğru yere yapılmıyor!"

Akgül:

Dünya ve Avrupa şampiyonu milli güreşçi Taha Akgül, amatör sporcuların ödüllerinin yüzde 60 oranında azaltıldığı belirterek, "Bir futbolcu yılda 2-3 milyon dolar para alıyor. Bir amatör sporcunun aldığı dünya veya Avrupa şampiyonluğu ödülü fazla geliyor" dedi.

Akgül, Kırıkkale Üniversitesi tarafından Mavi Salon'da düzenlenen "Güreşte Ağır Sıklet Şampiyonluk Sürecimiz" konulu panelde, katılımcıların sorularını cevapladı.
 
Eğitim ve sporun bir arada yürütülmesi gerektiğini belirten Akgül, bir sporcunun hayatındaki en büyük hedefin olimpiyatlara katılmak olduğunu söyledi.
 
Akgül, amatör sporlara yatırımın yeterli olmadığını ileri sürerek, bu konuya medyanın da ilgi göstermediğini öne sürdü.
 
2013 yılında hiçbir branşta dünya şampiyonun çıkmadığını ifade eden Akgül, şöyle devam etti:
 
"Amatör sporcuların ödülleri yüzde 60 oranında azaltıldı. Bir futbolcu yılda 2-3 milyon dolar para alıyor. Bir amatör sporcunun aldığı dünya veya Avrupa şampiyonluğu ödülü fazla geliyor. Böyle olmaması gerekiyor. Zaten şampiyon çıkaramıyoruz. Teşviki ve ödülü artırmamız gerekiyor. Kendim için söylemiyorum. Allah'a şükür bizim maddi anlamda sıkıntımız kalmadı ama bundan sonra gelecek genç güreşçiler yeni ödül yönetmeliğiyle pek motive olamazlar. Belediyelerin kulüp kurup amatör sporculara destek vermesi gerekiyor. Şu anda amatör sporun geleceği hiç iyi değil. 50 bin kişilik statlar yapılıyor, 49 bin koltuk boş kalıyor. Yatırım yapıyoruz ama doğru yere yapıldığını düşünmüyorum."
 
Akgül, 2016 Rio Yaz Olimpiyat Oyunları'nda şampiyon olamadığı takdirde 2017 yılında Kırkpınar'a katılmayı düşündüğünü belirterek, "Avrupa ve dünya şampiyonluklarından dolayı resmi olarak başpehlivanlıkta güreşebiliyorum. İnşallah Kırkpınar'da da hedefim var" dedi.
 
Panelin ardından öğrenciler Akgül ile fotoğraf çektirdi.
Yorumlar
    Bu haberi için henüz yorum yapılmadı!
Yorum Yapın

Konspor

Konspor