"Tenis, 'zengin sporu' değil"

Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, Türkiye'nin her yerinde tenisin yaygınlaşmasını istediklerini, bunun için çalışmaları olduğunu söyledi.

Durmuş, yaklaşık 10 yıldır Türkiye Tenis Federasyonu Yönetim Kurulu üyeliği yaptığını ve bu dönemde başkanlığa seçildiğini anımsattı.
 
Tenis alanında birçok projelerinin olduğunu belirten Durmuş, "Türkiye'de tenisin 'zengin sporu' algısından kurtulması gerekiyor. Tenisin zengin sporu olarak anılmasından sürekli rahatsızlık duydum" dedi.
 
Cengiz Durmuş, Türkiye'de ekonomik olarak en fakir illerinden birinin Ağrı olduğunu kaydederek, şöyle konuştu:
 
"Burada eğer tenisçiler şampiyon oluyorsa, emek verirseniz olabileceğini gösteren bir şeydir. Türkiye'nin her yerinde tenisin yaygınlaşmasını, her ailenin çocuğunu isterse oynatabileceği bir alan haline getirmeyi düşünüyoruz. Bu da kolay. Spor Bakanlığımız bu konuda özellikle tesisleşme anlamında çok değerli tesisler yaptı. Bizim de spor yöneticileri olarak görevimiz, bu tesislerin dolmasını sağlamak. Ağrı'da 3 sene öncesinden verdiğimiz emek, şimdi önümüzde 9-10 yaş Türkiye şampiyonları çıkartabiliyor."
 
Durmuş, Türkiye Tenis Federasyonu'nun Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu bölgelerinde özellikle fakir olan illerde de çalışmalarını sürdürdüğünü dile getirdi.
 
Az gelişmiş kentlere biraz daha öncelik vererek ortalama bir çizgi yakalamak istediklerine değinen federasyon başkanı Durmuş, şöyle devam etti:
 
"Bununla ilgili ciddi çalışmalarımız var. Alt yaş gruplarına emek veriyoruz. Üst yaş grubunda da ülkemizi temsil edebileceklere şans tanıyoruz. Bunun için Spor Bakanlığımız ile birlikte yapmış olduğumuz 'Tohum Projesi' var. Bu projesinin anlamı, alt yaştan alıp, olimpiyat merkezlerinden yetiştirerek, Türkiye'yi olimpiyatlarda temsil edebilecek sporcu yetiştirmektir. Bunlar çok kıymetli ve değerli. Onun için çok umutluyum."
 
"Marsel'in Nadal'ı yenmesi çok zordu"
 
Cengiz Durmuş, İtalya Açık Tenis Turnuvası'ndaki tek erkekler 2. tur mücadelesinde dünya 7 numarası İspanyol Rafael Nadal'a dün 2-0 yenilen milli tenisçi Marsel İlhan'ın, kazanmasının çok zor olduğunu söyledi.
 
Marsel'i, iyi bir sporcu ve tenisçi olduğunu bilerek bugüne kadar desteklediklerini vurgulayan Durmuş, "Daha önce Stanislas Wawrinka ve Novak Djokovic ile karşılaşan Marsel, dün de Nadal ile oynadı. Nadal, Federer'den sonra dünyada en fazla ilgi gören tenisçi. Belki Federer'in de rekorlarını kırabilecek biri, toprak kortun kralı. Bir Türk oyuncumuzun, o arenada dünya 7 numarasıyla oynamasından çok büyük bir mutluluk duyuyoruz. Nadal ile oynamak için elemelerden gelip, ana tabloda bir tur geçmek gerekir. Marsel ilk kez toprak kortta bunu başardı" diye konuştu.
 
Cengiz Durmuş, Nadal'a karşı oynamanın kolay olmadığını belirterek, "Nadal gibi dünyanın en iyi toprak kort oyuncusuyla oynamanın psikolojik etkisi de vardır. Nadal'ın mental ve teknik üstünlükleri var, dünyanın en iyisi olabilmek çok kolay değil. Marsel'in yapabileceği daha iyi şeyler olabilirdi ama yenmesi çok zordu. Kesinlikle kazanmak için çıktı ama kolay değil" ifadelerini kullandı.
 
Marsel İlhan'ın gelişiminin çok iyi olduğunu dile getiren Durmuş, "Hedefimiz Marsel'in olimpiyata gitmesidir. Marsel, genç sporculara umut olabilecek önemli bir ağabey. Gerek ahlaki değerleri gerek korttaki mücadelesiyle bizim için çok kıymetli bir sporcudur. Gelecekte onlarca Marsel'e ulaşmak için projelerimizi altyapıda devam ediyoruz" diyerek sözlerini tamamladı.
Yorumlar
    Bu haberi için henüz yorum yapılmadı!
Yorum Yapın