Görme engellilerin futbol heyecanı...

Görme engellilerin futbol heyecanı...

Görme engelli futbolcular, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında futbol heyecanı yaşadılar.

Eskişehir Görme Engelliler Spor Kulübü’nde oynayan ve görme seviyesine göre B1, B2 ve B3 olarak gruplanan oyuncular, Çavuşoğlu Spor Tesisleri’nde düzenlenen turnuvada karşılaştı. Görme engellilere özel üretilen futbol topu ile müsabakalara hazırlanan B1 oyuncuları, Kayseri’de düzenlenecek olan B1 Futsal Şampiyonası’na da hazırlanıyor.

Eskişehir Görme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Kadir Uyanık, kulübün 2003 yılında kurulduğunu ve 7 branşta faaliyet gösterdiğini söyledi. Kulübün Avrupa Şampiyonasında ve dünya olimpiyatlarında derece elde eden sporcular yetiştirdiğini dile getiren Uyanık, “B1 dediğimiz hiç görmeyenlerin oynadığı sporu öğretmek amaçlı etkinlik düzenliyoruz. Etkinliğimiz B1’lerin penaltı atışlarıyla başlıyor. B2 ve B3’lerin de bir araya gelerek oynadığı bazı futsal oyunudur. 15’er dakikalık iki devre halinde düzenledik. Her devrede takımların birer mola hakları oluyor” dedi.

19 yaşındaki görme engelli futbolcu Selahattin Eğe, düzenlenen turnuvaların görme engellilere sosyal anlamda büyük katkılar sağladığını aktardı. Eğe, “Biz görme engelliler evlere kapanmak yerine bu sayede aktifleşmekte, sosyalleşmekte ve kısaca hayata açılmaktayız. Bu spor sayesinde ben ve arkadaşlarım çok aktifleşiyor. Bu bizim için ele geçmeyecek bir fırsat. ‘Görme engeli spor yapamaz’ düşüncesini kırma anlamında çok güzel bir atılım” ifadelerini kullandı.

45 yaşındaki görme engelli ve takımın en yaşlı oyuncusu olan Ercan Güner ise, halktan destek istediklerini kaydederek, “Diğer insanların da bizler gibi gözlerine bant bağlayıp bizim duygularımızı tatmalarını sağladık. Şartlarımızı bir nevi eşitlemiş olduk. Güzel bir turnuvaydı. Biz görmesek de kalp gözümüz açık, gönül gözümüz açık” şeklinde konuştu.
Yorumlar
    Bu haberi için henüz yorum yapılmadı!
Yorum Yapın