Konspor

Basketbolda "Efsane sezona efsane kupa"

Basketbolda

Türkiye Basketbol Ligi'nde (TBL) 2014-2015 sezonun şampiyonluk kupası özel tasarımla hazırlanıyor.

Türkiye Basketbol Federasyonu'ndan (TBF) yapılan açıklamada, TBL Direktörlüğü tarafından "Efsane sezona efsane kupa" sloganıyla hazırlanan kupanın, tasarımı ve temsili detaylarıyla bir ilk olma özelliğini taşıdığı bildirildi.

Heykeltraş Serdar Tekebaşoğlu tarafından tasarlanan 95 santimetre uzunluğundaki kupanın, 3 ayrı parçadan oluşacağı ve en üst kısmında kristalden yapılmış 25 santimetre çapında bir basketbol topunun yer alacağı kaydedildi. Topun yüzey kısmında ise özel bir renklendirilme çalışmasının uygulanacağı vurgulanırken, bu uygulamada kullanılacak renklerin ligdeki 16 takımı temsil edeceği ifade edildi.

Kupanın bu yönüyle yalnızca şampiyon takımı değil, tüm ligi simgeleyeceği belirtildi. Çelik üzerine altın kaplamadan yapılacak olan orta bölümde ise pota ve file yer alacağı, topun alt kısmındaki bu bölümde yer alan ajurlu sarı kaplama metal yapı 23 santimetre çapında ve 50 santimetre boyunda olacağı kaydedildi. Kupayı taşıyan platform niteliğindeki alt bölümde yer alan ahşap kaidenin ise 24x24 santimetre taban ölçülerine sahip, 20 santimetre yüksekliğinde masif ağaçtan yapılma olacağı vurgulandı.

Bu arada kupa seremonisinde dağıtılacak madalyaların da aynı profile uygun olarak üretileceği bildirildi.

Yorumlar
    Bu haberi için henüz yorum yapılmadı!
Yorum Yapın

Konspor

Konspor