Konyaspor camiası UEFA için beklemede…

Konyaspor camiası UEFA için beklemede…

 
Spor Toto Süper Lig’i 46 puan ile 8. Sırada tamamlayan Torku Konyaspor liglerin tescil edilmesini ve Avrupa kupalarına katılacak takımların ilan edilmesini bekliyor.
 
Teknik direktör Mesut Bakkal ile başladığı sezonun devamında takımını Aykut Kocaman’a emanet eden ve özellikle Spor Toto Süper Lig’in ikinci yarısında yakaladığı çıkış ile taraftarını sevindiren Torku Konyaspor son haftalarda bir rekor için mücadele etmişti. 
 
Ligin ikinci arısında oynadığı 17 maçta aldığı 8 galibiyetlik seri ile puanları toplayan ve bu süreçte sadece 4 yenilgi alan yeşil beyazlılar daha önce topladığı 46 puanlık barajı geçmek için çalıştı.  
2005-2006 sezonunda Aykut Kocaman ile yakalanan bu başarıyı yine tekrarlayan, ancak bu kez 7.lik değil 8.liği elde eden Torku Konyaspor şimdi TFF yönetim kurulunun vereceği kararı bekliyor. 
 
AVRUPA’YA 5 TAKIM
Türkiye’nin yeni sezonda Avrupa kupalarına 5 takım göndermesi gerekirken, bunların ikisi şampiyonlar ligine, üçü ise UEFA Avrupa ligine katılacak. 
Lig şampiyonu Galatasaray, Şampiyonlar Ligine doğrudan katılırken, ikinci Fenerbahçe Şampiyonlar Ligine ön eleme turundan katılıyor.
Sıralamaya göre ligi 3. Ve 4. bitiren takımlar ile Türkiye Kupası sahibide Ülkemizi UEFA Avrupa kupasında temsil etme hakkını kazanacak. Bu durumda 3. Beşiktaş ve 4. Başakşehirspor bu hakkı kazanmış görünüyor. Ancak Başakşehirspor’un öceki sezonlardan kaldığı belirtilen ve Beşiktaş kulübüyle adının karıştığı şikeli olduğu iddia edilen maç nedeniyle ilk kez katılma hakkını kazandığı Avrupa kupalarına alınmayacağı kaydediliyor.
Başakşehirspor’un katılamaması durumunda yerine ligi 5. Sırada tamamlayan Trabzonspor aday gösteriliyor.
 
TÜRKİYE KUPASI
Avrupa kupalarına katılacak son takımın belli olacağı Türkiye Kupası Finali ise Galatasaray ile Bursaspor arasında oynanacak.  Kupayı Galatasaray kazanırsa şampiyonlar ligine katılma hakkı olması dolayısıyla bu hak ligi 6.bitiren Bursaspor’un. Türkiye kupasını şayet Bursaspor kazanırsa bu hakkı yine elde etmiş olacak. CAS’ta süren dava nasıl sonuçlanır bilinmez ama Bursaspor’unda Avrupa kupalarından bir yıl men cezası buluyor. Mali kriterler gereği cezası olan ve buna itiraz eden Bursaspor hukuk mücadelesini sürdürüyor.  
Bu ceza uygulanır ve Bursaspor’da Avrupa’ya gitmeyip cezasını doldurursa sıradaki takım Mersin İdmanyurdu olacak. Mali kriterleri yerine getiremeyip UEFA lisansı alamayan Mersin takımının Avrupa kupalarına katılma hakkı bulunmamasından dolayı tarihinde ilk kez TORKU KONYASPOR’a Avrupa kupalarına katılma hakkı doğacak. 
 
Sıraladığımız ihtimallerin gerçekleşme ihtimali yeşil beyazlı camiayı heyecanlandırırken, nihai kararı Kupa Finalinin ardından toplanması beklenen Türkiye Futbol Federasyonu yönetim kurulu verecek. 
Yönetim kurulunun liglerin tescili ve Avrupa’ya gidecek takımların ilanını, final maçının ardından birkaç gün içinde yapması bekleniyor.
 
Selahattin Akçakaya / konspor.com
 
 
Yorumlar
    Bu haberi için henüz yorum yapılmadı!
Yorum Yapın