Konspor

Konyaspor, UEFA kupasına katılacak mı?

Konyaspor, UEFA kupasına katılacak mı?

Spor Toto Süper Lig’i 46 puan ile 8. Sırada tamamlayan Torku Konyaspor liglerin tescil edilmesini ve Avrupa kupalarına katılacak takımların ilan edilmesini bekliyor.

 
Teknik direktör Mesut Bakkal ile başladığı sezonun devamında takımını Aykut Kocaman’a emanet eden ve özellikle Spor Toto Süper Lig’in ikinci yarısında yakaladığı çıkış ile taraftarını sevindiren Torku Konyaspor son haftalarda bir rekor için mücadele etmişti. 
 
Ligin ikinci arısında oynadığı 17 maçta aldığı 8 galibiyetlik seri ile puanları toplayan ve bu süreçte sadece 4 yenilgi alan yeşil beyazlılar daha önce topladığı 46 puanlık barajı geçmek için çalıştı.  
2005-2006 sezonunda Aykut Kocaman ile yakalanan bu başarıyı yine tekrarlayan, ancak bu kez 7.lik değil 8.liği elde eden Torku Konyaspor şimdi TFF yönetim kurulunun vereceği kararı bekliyor. 
 
AVRUPA’YA 5 TAKIM
Türkiye’nin yeni sezonda Avrupa kupalarına 5 takım göndermesi gerekirken, bunların ikisi şampiyonlar ligine, üçü ise UEFA Avrupa ligine katılacak. 
Lig şampiyonu Galatasaray, Şampiyonlar Ligine doğrudan katılırken, ikinci Fenerbahçe Şampiyonlar Ligine ön eleme turundan katılıyor.
Sıralamaya göre ligi 3. Ve 4. bitiren takımlar ile Türkiye Kupası sahibi de Ülkemizi UEFA Avrupa kupasında temsil etme hakkını kazanacak. Bu durumda 3. Beşiktaş ve 4. Başakşehirspor bu hakkı kazanmış görünüyor. Ancak Başakşehirspor’un önceki sezonlardan kaldığı belirtilen ve Beşiktaş kulübüyle adının karıştığı şikeli olduğu iddia edilen maç nedeniyle ilk kez katılma hakkını kazandığı Avrupa kupalarına alınmayacağı kaydediliyor.
Başakşehirspor’un katılamaması durumunda yerine ligi 5. Sırada tamamlayan Trabzonspor aday gösteriliyor.
 
TÜRKİYE KUPASI
Avrupa kupalarına katılacak üçüncü takımın Türkiye Kupası galibi oyacak. Ancak Kupayı Galatasaray’ın kazanması ve Sarı kırmızılı takımını şampiyonlar liginde mücadele edecek olması nedeniyle bu hak ligi 6.bitiren Bursaspor’un olacak. CAS’ta süren dava sonucuna Bursaspor’un Avrupa kupalarına katılma hakkı belirlenecek. Bursaspor’un Avrupa kupalarından bir yıl men cezası buluyor. Mali kriterler gereği cezası olan ve buna itiraz eden Bursaspor hukuk mücadelesini sürdürüyor.  
Konyaspor'un şansı nedir !
Bu ceza uygulanır ve Bursaspor’da Avrupa’ya gitmeyip cezasını doldurursa sıradaki takım Mersin İdmanyurdu olacak. Mali kriterleri yerine getiremeyip UEFA lisansı alamayan Mersin takımının Avrupa kupalarına katılma hakkı bulunmamasından dolayı tarihinde ilk kez TORKU KONYASPOR’a Avrupa kupalarına katılma hakkı doğacak. 
 
Sıraladığımız ihtimallerin gerçekleşme ihtimali yeşil beyazlı camiayı heyecanlandırırken, nihai kararı Türkiye Futbol Federasyonu yönetim kurulu verecek. 
TFF Yönetim kurulunun liglerin tescili ve Avrupa’ya gidecek takımların ilanını, birkaç gün içinde yapması bekleniyor.
 
Selahattin Akçakaya / konspor.com
 
Yorumlar
    Bu haberi için henüz yorum yapılmadı!
Yorum Yapın

Konspor