Trabzonspor, "Kralına emanet"!

Trabzonspor,

Bordo-mavili kulübün 2 yıllık sözleşme imzalayarak takımın başına getirdiği Şota Arveladze, 1995-96 sezonunda 25 gol ile kulüp tarihinin tek yabancı gol kralı unvanını elinde bulunduruyor...

Trabzonspor'da teknik direktör Ersun Yanal ile yolların ayrılmasının ardından eski futbolculardan ve gol kralı Şota Arveladze takımın başına getirildi.
 
İkiz kardeşi Arçil ile 1993-94 sezonunda Gürcistan'ın Dinamo Tiflis Kulübü'nden transfer edilen Şota, 1995-96 sezonunda 25 gol atarak kulüp tarihinde tek yabancı gol kralı oldu.
 
Necmi Perekli'den sonra kulüpte 2. kez gol krallığı sevincini yaşayan ve bu başarıyı bordo-mavili takımda gösteren 5 futbolcudan biri olan Gürcü teknik adam, bu kez saha kenarından takımın başarısı için mücadele verecek.
 
Trabzonspor'un şampiyonluğu son anda kaçırdığı 1995-1996 sezonunda Tolunay Kafkas, Abdullah Ercan, Hami Mandıralı, Ünal Karaman, Ogün Temizkanoğlu gibi oyuncuların forma giydiği takımın forveti olarak görev yapan Şota Arveladze, 1997-98 sezonunda Hollanda'nın Ajax takımı ile anlaştı.
 
Bordo-mavili takımın en sevilen ve unutulmaz oyuncularının başında gelen Şota Arveladze, ayrıldığı kulübe 18 yıl sonra teknik direktör olarak döndü.
 
 Hacıosmanoğlu'nun ikinci golcüsü
 
Kulüp başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, Trabzonspor'u ikinci kez eski bir golcü futbolcusuna teslim etti.
 
Bordo-mavili takımda 219 gol ile kulüp tarihinin en golcü oyuncusu olan Hami Mandıralı'yı Mustafa Reşit Akçay'ın istifasının ardından göreve getiren başkan Hacıosmanoğlu, bu kez Şota Arveladze'ye takımı emanet ederek bir başka eski golcüye şans tanıdı.
 
 Hacıosmanoğlu yönetimindeki 5. teknik adam olacak
 
Şota Arveladze, 26 Mayıs 2013'te göreve gelen başkan Hacıosmanoğlu dönemindeki 5. teknik adam olacak.
 
Bordo-mavili kulüpte, söz konusu dönemde Mustafa Reşit Akçay, Hami Mandıralı, Vahid Halilhodzic ve Ersun Yanal, takımın başına getirildi.
 
37. teknik adam
 
Trabzonspor'da teknik direktör Ersun Yanal ile yolların ayrılmasının ardından anlaşılan Şota Arveladze, bordo-mavili takımda görev yapacak 37. teknik adam olacak.
 
Bordo-mavili kulübün 48 yıllık tarihinde bugüne kadar 9'u yabancı, 27'si Türk olmak üzere toplam 36 teknik direktör görev yaptı.
 
Şota Arveladze, karadeniz ekibinin 10'uncu yabancı teknik adamı olurken ilk kez bir Gürcü teknik direktör takımda görev alacak. Bordo-mavili takımda daha önce 3 Belçikalı, 3 Alman, 1 İngiliz, 1 Brezilyalı ve 1 Bosna Hersekli teknik adam çalıştı.
 
Şampiyon teknik direktörler Türk
 
Trabzonspor, lig tarihindeki 6 şampiyonluğuna da Trabzonlu teknik adamlarla ulaştı.
 
Bordo-mavililer, 1975-76, 1976-77, 1979-80 ve 1983-84 sezonlarında Ahmet Suat Özyazıcı, 1978-79 ve 1980-81 sezonlarında ise Özkan Sümer ile lig şampiyonluğunu elde etti.
 
Trabzonspor'un teknik direktörleri
 
Trabzonspor'un lig tarihinde görev alan teknik direktörleri şöyle:
 
"Hayri Gür, Halil Özyazıcı, Harun Kılman, Ahmet Karlıklı, Erdoğan Gürhan, Altan Santepe, Kamuran Soykıray, Mustafa Ertan, Ahmet Suat Özyazıcı, Şükrü Ersoy, Özkan Sümer, İlyas Akçay, Jurgen Sunderman (Almanya), Metin Türel, Werner Biscup (Almanya), Şenol Güneş, Urbain Breams (Belçika), Geore Leekens (Belçika), Yılmaz Vural, Ali Kemal Denizci, Gordon Milne (İngiltere), Giray Bulak, Sadi Tekelioğlu, Hans Peter Briegel (Almanya), Samet Aybaba, Turgay Semercioğlu, Ziya Doğan, İhsan Derelioğlu, Vahid Halilhodzic (Bosna Hersek), Sebastio Lazoroni (Brezilya), Ahmet Özen, Ersun Yanal, Hugo Broos (Belçika), Tolunay Kafkas. Mustafa Akçay, Hami Mandıralı, Şota Arveladze (Gürcistan)
Yorumlar
    Bu haberi için henüz yorum yapılmadı!
Yorum Yapın