Karaman'lı Çoban Avrupa üçüncüsü!

Karaman'lı Çoban Avrupa üçüncüsü!

Geçtiğimiz hafta Portekiz’de yapılan 14. Avrupa Dağ Krosu Şampiyonası’nda Avrupa üçüncüsü olma başarısı gösteren 18 yaşındaki Mustafa Göksel, şimdiki hedefinin dünya şampiyonluğu olduğunu söyledi. Karaman’ın Sarıveliler ilçesinde geçimini çobanlık yaparak sağlayan Mustafa Göksel’in başarısı başta ailesi olmak üzere antrenörlüğünü yapan beden eğitimi öğretmeni ve herkesi sevindirdi.
Mustafa’yı dağlarda keçi otlatırken keşfeden Beden Eğitimi Öğretmeni Abdulselam Karharman, "Ben 3 yıl önce Karaman’ın Sarıveliler ilçesine Beden Eğitimi Öğretmeni olarak atandım. İlk atandığım zaman kendim eski Türkiye Şampiyonu atlettim. Çok sevdiğim atletizm sporunu maalesef KPSS yüzünden erken bırakmak zorunda kaldım. Ama her zaman içimde bir ukde olarak kalmıştı atletizm. Atandığımda ilk yaptığım iş okulda yetenekli çocukları bulup atletizm sporuna kazandırmaktı. İçlerinde en göze batan Mustafa oldu" dedi.
"ÇOK ZOR ŞARTLARDA ANTRENMAN YAPIYORDU"
Mustafa’nın çok zor şartlarda antrenman yaptığını vurgulayan Karharman, "Aile durumu da maalesef oldukça kötüydü. Boşta kalan zamanlarında dağda ailesine yardım etmek için çobanlık yapıyordu. Mustafa’yı atletizm sporuna kazandırdık. Mustafa’nın da müthiş bir azmi vardı. Mustafa’yı 3 yıl önce Sarıveliler’in dağlarında atletizm sporuna başlattık. Geçtiğimiz 2 yıl içerisinde yapılan yarışmalarda Mustafa iyi dereceler aldı. Son olarak 30 Mayıs’ta Kütahya Gediz’de yapılan Avrupa Dağ Kros elemelerinde milli takıma davet edildi. Bir aylık bir milli takım kampının ardından Mustafa Portekiz’de düzenlenen 14. Avrupa Dağ Kros Şampiyonası’na gitmeye hak kazandı. Mustafa, azmi ve hırsıyla yarışmada ilk 4 kilometreyi önde götürdü. Fakat 4. kilometreden sonra temposunun düşmesiyle yarışmayı 3. sırada tamamlamak zorunda kaldı. Mustafa ile daha yeni başladık. Daha çok yeni bir sporcu. Önümüzde iki büyük şampiyona var. Bunun ilki 15 Ağustos’ta Balkan Şampiyonası, diğeri ise 19 Eylül’de Dünya Şampiyonası’dır. Biz Dünya Şampiyonası’nda da kürsüye çıkacağımıza, madalya alacağımıza inanıyoruz. Asıl hedefimiz tabii ki de olimpiyatlar. Karaman’dan böyle bir çocuk çıkar mı? Çıkar. Neden olmasın. Mustafa’da o yetenek var. Çalıştıktan sonra, yeteri kadar destek aldıktan sonra ben daha nice Avrupa şampiyonlukları, Dünya şampiyonlukları, olimpiyatlarda yarışacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

MUSTAFA GÖKSEL: “TEK HEDEFİM DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU”
Tek hedefinin dünya şampiyonu olmak olduğunu ifade eden milli atlet Mustafa Göksel, "Portekiz’de yapılan 14. Avrupa Dağ Krosu Şampiyonası’nda Avrupa üçüncüsü oldum. Bundan sonraki hedefim ise 19 Eylül’de Dünya Şampiyonası’nda şampiyon olarak ülkeme dönmektir. Orada Türk bayrağını dalgalandıracağıma inanıyorum. Biz geçimimizi Sarıveliler ilçesinde hayvancılık yaparak sağlıyoruz. Boş zamanlarımda aileme yardım ediyordum. Atletizm sporuna hocamın desteği ile 2012 yılında başladım. Hocamın sayesinde buralara geldim. Hedefim, bundan sonra yapılan tüm uluslararası yarışmalarda başarı elde ederek Türk bayrağını dalgalandırmak olacak. Bana destek olunmasını istiyorum" şeklinde konuştu.
Yorumlar
    Bu haberi için henüz yorum yapılmadı!
Yorum Yapın