Eto’o Antalyaspor’u dünyaya tanıttı!

Eto’o Antalyaspor’u dünyaya tanıttı!

Antalyaspor Kulüp Başkanı Gültekin Gencer ve yönetim kurulu üyeleri Konyaaltı Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (KONSİAD) konuğu oldu. Başkan Gültekin Gencer, Antalya şehri olarak alamayacakları oyuncu olmadığını söyledi.

KONSİAD’ın Antalya Tenis İhtisas Kulübü’nün (ATİK) restauranında düzenlediği kahvaltıya dernek üyelerinin yanı sıra, Antalyaspor Başkanı Gültekin Gencer, Antalyaspor Dernek Başkanı Nafiz Tanır ve Antalyaspor yönetim kurulu üyeleri katıldı.

TERZİOĞLU: “ANTALYASPOR TARİHİ BİR DÖNEM YAŞIYOR”
Antalyaspor’un bu sezon tarihi bir dönem yaşadığını ifade eden KONSİAD Başkanı Bora Terzioğlu, “Antalyaspor Kulüp Başkanı Gültekin Gencer’e teşekkür ediyorum. Takım bir alt lige düşmesine rağmen sahip çıktınız ve üst lige çıkardınız. Antalyaspor tarihinde takımı düşüren ve çıkaran başkan olarak yer aldınız. Bu süreçteki başarılarınıza çok yakından tanıklık ettik. Antalyaspor tarihi bir dönem yaşıyor. Bir yanda yeni transferler, bir yanda 33 bin kişilik yeni bir stat ile Antalya’nın tanıtımına katkı sağladınız. Bu konuda hepinize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

TANIR: “ANTALYASPOR’UN GELECEĞİNİ YANSITAN TÜZÜĞÜ HAZIRLADIK”
Geçmişte Antalyaspor’un tüzüğünün ilerleme kaydedecek bir tüzüğe sahip olmadığına değinen Antalyaspor Dernek Başkanı Nafiz Tanır, “Uzun uğraşlar sonucu Antalyaspor’un geleceğini yansıtan tüzüğü hazırladıklarını ve 2014’ün sonunda genel kuruldan oy birliğiyle geçirerek yeni bir döneme başladık. Divan üyelerini kulüpte 15 yılını doldurmuş kişilerden oluşturarak Antalyaspor’un sorunlarını konuşacak ve denetleyecek daha sağlam bir tüzüğü hayata geçirdik” dedi.

GENCER: "SEVILLA’DAN TEK EKSİĞİMİZ AVRUPA KUPALARI"
Antalyaspor’un Mardan Stadyumu’ndan sonra taraftar kaybettiğini ifade eden Gültekin Gencer, “Antalya şehri 150 bin nüfusluyken deplasmana 12 bin kişi giden takımdı. Şimdi 2 milyon olan kentte maça bin 250 kişi geliyor. Heyecan kaybolmuş. Antalyasporluluk olgusu da kaybolmaya yüz tuttu. Bununla ilgili bir takım çalışmalar yapmak gerekiyordu. İlk yılımızda yaptığımız bir takım transferlerle az da olsa taraftar konusunda bir ivme kazandırmıştık. Geçen yıl hepimiz Süper Lig’de gördük. Bir Konyaspor gerçeği yaşandı. Yeni stadına kavuşunca 30 bin kişiye oynamaya başladı. İstanbul takımları dışında en fazla Passolig satan Anadolu takımıydı. Biz de, biz düşmüş olmamıza rağmen o yönetim kurulu toplantılarında çoğunluğun daima olması, 19 kişilik yönetimde 13-14 kişi yönetimde olması, herkesin Süper Lig’i istiyor olması, maddi manevi yönetim kurulunun katkı içinde olması takdire şayandı. Ne kadar uğraşsak da biz, çabalasak da Antalya gibi bir şehirde tribünlerde seyirci bulamıyorduk. Antalya il olarak İspanya’nın Sevilla şehriyle aynı. Neyimiz artı neyimiz ekside baktığımızda Sevilla’dan her şeyimiz artıda. Dünyanın en fazla ziyaret edilen 4. şehriyiz. Sevilla’dan tek eksiğimiz Avrupa kupaları. O kadar Avrupa’da istikrar yakaladılar ki, son iki yıldır UEFA Kupası’nı kazandı. Bunu yapabilecek potansiyel ve güç Antalya’da da var. Önemli olan bu heyecanı oluşturup şehir olarak bütünleşmek” dedi.

“İYİ Kİ PLAY-OFF’TAN SÜPER LİG’E ÇIKTIK”
Süper Lig’e Play-off’tan kalmalarının şehre heyecan yaşattığını söyleyen Gencer, "Baktığımız zaman kadromuz ilk ikiden çıkacak kadroydu. İyi ki Play-off’a kalmışız. İyi ki Play-off’tan çıkmışız. İlk ikiden çıksaydık bu şehirde bu heyecan yaşanmazdı. Şehrin uyanması gerekiyormuş" şeklinde konuştu.

“ETO’O, RONALDINHO VE AFFELAY’DAN BİRİNİ ALACAĞIZ DEDİĞİMDE HERKES BANA GÜLDÜ”

Daha önce takımın Süper Lig’e çıkacağını ve çıktıktan sonra da yıldız oyuncu transfer edeceklerini dile getirdiğini hatırlatan Antalyaspor Kulüp Başkanı Gültekin Gencer, “Herkes bana gülüyordu. Final maçında Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, teknik direktörümüz Yusuf Şimşek, üçümüz giderken başkan bugün şampiyon olacağız 33 bin kişilik statta bir dünya yıldızını oynatacağız demiştim. Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, ‘Bir olalım da ondan sonra konuşalım’ dedi. Bu şampiyonluğu yaşadıktan sonra ben basın önünde ’Ronaldinho, Affelay ve Eto’o’dan birisine 10 gün içinde imza attıracağım’ dedim. Herkes güldü. Dalga geçtiğimizi, şov yaptığımı düşündüler. Altyapısıyla ilgili çalışmalar yapmıştım. Yönetim kurulu içindeki arkadaşların sponsorluk yapacağım demesiyle yola çıktım ve ilk randevuyu Ronaldinho’dan almak istiyorduk. Eto’o’dan randevu gelince Eto’o konusunda ciddi bir mesafe kat ettik. Çok dedikodulara maruz kalan, zaman zaman eleştirilen yönleriyle bir Eto’o transferi macerası yaşadık” ifadelerini kullandı.

“ETO’O’YU BEŞİKTAŞ GETİREMEDİ, BİR SENE SONRA BİZ GETİRDİK”
Yıldız transferi yapacakları zaman gelen eleştirilere üzüldüğünü söyleyen Gencer, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Eto’o transferine yapılamaz denip gelmesi, hayal oldu denildiği anda Antalya’ya indirmemiz, seyahatin oluş şekli, uzaması transferin yapılış şekli. Bir transferin nasıl yapıldığını benden çok çok daha iyi bilen içimizde duayenler var. Yıllarca bir takım transferler yapmış arkadaşlarımız var. Bir yıl önce Beşiktaş yönetimi Milano’da bir hafta kaldı Eto’o’yu getirmek için. 3 yıllık 15 milyon Euro teminat mektubu vermelerine rağmen getiremediler. Bir sene sonra yıllık 3 milyon Euro’dan 9 milyon Euro’dan transferi yapmamıza rağmen ilk yılın garantisi olmayan, teminat mektubu olmayan bir anlaşma yaptık. Milano’dan çıkarken hiçbir sözleşmeye imza atmadık. Bizden ısrarla sağlık kontrolüne girip imzaların ve garantilerin istenmesine rağmen hepsini Antalya’ya taşıdık. Bu benim ve yönetimin başarısı değil, Antalya şehrinin başarısı.”

“ETO’O’YA ANADOLU TAKIMLARI 27 MİLYON EURO DAHİ VERSELERDİ YİNE GİTMEZDİ”
Eto’o’yu Anadolu’dan başka takımların almasının mümkün olamayacağını vurgulayan Gencer, “Anadolu’daki başka şehir olsaydı 27 milyon Euro verseler dahi gitmezdi. Antalya’ya sürekli tatile gelmiş olması Eto’o’nun Antalya’ya gelmesinin en büyük sebeplerinden birisi. Şu anda Antalya’da ticaret yapan başta turizmciler, Antalya iş dünyası, Antalyaspor için neler yapabiliriz diye düşünmemiz lazım. Eto’o transferi ile dünya medyasında her alanda Antalyaspor konuşuluyor. Bugün 100 milyon Euro para harcansa bu tanıtım yapılamaz” diye konuştu.
“ETO’O 2018 DÜNYA KUPASI KURA ÇEKİMİNİ YAPACAK”
Eto’o ile beraber Rusya’nın St. Petersburg şehrine gideceğini ve 3 milyar insanın izleyeceği 2018 Dünya Kupası’nın kura çekimini yapacağını belirten Gencer, “Eto’o ile st. Petersburg’a gidiyoruz. Şenes Erzik beni arayıp FIFA’nın kendisini arayıp Eto’o transferini tebrik ettiğini söyledi. 2018 Dünya Kupası’nın cumartesi günü 7 milyar insanın canlı izleme imkanı olduğu, 3 milyar insanın seyredecek olduğu kura çekimini Eto’o çekecek. Bunun ne kadar değerli bir şey olduğu, bu şehrin tanıtımında parasal olarak hiçbir şekilde ölçülemeyecek bir olay olduğu ortada. O sahnede belki bir kaç saat canlı yayında kalacak olan Eto’o’nun Antalyasporlu Eto’o olarak çağrılıyor olması yaptığımız transferin geri dönüşünün ne kadar yüksek olduğunun en büyük göstergesi” dedi.

“ANTALYA ŞEHRİ OLARAK GETİREMEYECEĞİMİZ YILDIZ YOK”
Antalyaspor Başkanı Gencer, iki üç gündür kulüp olarak ciddi telefonlar aldıklarını dile getirerek, "Dünya çapında bir telefon firması toplumsal projesi dahilinde Antalyasporlu Eto’o’yu seçtiklerini, bu konuyla ilgili anlaşma yapmak istediğini söylemiş olması, bir havayolu şirketinin Afrika yüzü olarak Eto’o’yu düşünüyor olması. İmaj haklarının yüzde 80’ini Antalyapor’a almak için yapmış olduğumuz mücadelenin ne kadar doğru mücadele olduğunu görmüş olduk. Bu transferin bir yüzü. Öbür tarafta 33 bin kişilik stadımız devreye giriyor. 1 yıl sonra tesislerimiz giriyor. 33 bin kişilik statta seyirci sayısını arttırmak için proje transferiydi. Antalya şehri olarak getiremeyeceğimiz hiçbir yıldız yok” şeklinde konuştu.

“ETO’O KENDİ PARASINI ÇIKARDI”
Yeni stada yıldız oyuncu transferi yapmasaydılar 2 bin kişiye oynayacaklarını ifade eden Gencer, Eto’o transferinin stadı paraya çevirmesiyle kendi parasını çıkardığını dile getirdi. Gencer, “33 bin kişilik yeni stat öncesi bu transferleri yapmasaydık 2 bin kişiye oynardık. Satışa sunmuş olduğumuz locaları hatır gönülle 50 bine zor satardık. 42 locamız var. Satışa başladığımız gün itibariyle 25 sayısını geçti. En düşük locamız 100 bin en yüksek 300 bin TL. Fiyatı yüksek olan locaların tamamı satıldı. Bir Eto’o bütün stadı paraya çevirdiği gibi kendi parasını da çıkardı” diye konuştu.

“ETO’O TRANSFERİYLE ANTALYASPOR’U DÜNYAYA TANITTIK”

Paris’te başka bir oyuncuyla görüşmeye gittiğinde kendisini görenlerin Eto’o’nun başkanının geldiğini söylediklerini ifade eden Gencer, “Eto’o transferinden sonra Paris’te başka transferle ilgili görüşmeye gittiğimde Eto’o’nun başkanı geldi dediler. Antalya’dan çıkarken tanıyan yoktu. Dünyaya Antalyaspor’u tanıttık” dedi.

“YAPTIĞIMIZ TRANSFERLER NOKTA TRANSFERLER”
Takımın yaş ortalamasının 28 olduğunu belirten Antalyaspor Başkanı Gültekin Gencer, “Eto’o, Lazereviç bunun yanında Celustka, Chico hepsi zor transferler. Bosna Hersek’in Zelejnicar takımından Kvesic gelecek. Herkes UEFA Kupası eleme guruplarında seyrediyor. Dördüncü maçına çıkacak. Cuma günü Antalya’ya gelip imza atacak. En fazla transfer teklifi olan Kvesic. O da Antalya’nın bir transfer başarısı. Hazır oyuncu. Yaşı da 24. Askerlerimiz bol. Kadromuzda 26 futbolcu var. Ben inanıyorum ki gelişi güzel transferler olmadığı gibi hepsi nokta transfer oldu. Hepimiz ilk 8’de göreceğiz diyorsa da takımı daha yukarılarda göreceğimize inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“YENİ STADIMIZ SEZONA KESİNLİKLE YETİŞECEK”
Kombine satışlarının Ağustos’ta başlayacağını ifade eden Gültekin Gencer, konuşmasını şöyle tamamladı:
“Yeni stadyumun koltukları bu hafta netleşecek. Stadımızın yetişmeyen hiçbir şeyi yok. Tedbiren çimle ilgili problem yaşamamak adına sadece Gençlerbirliği ve Eskişehir maçlarını onay gelirse dışarıda oynamak istedik. Stat kesinlikle yetişecek. Passolig’le ilgili sorun vardı. Türkiye Futbol Federasyon Başkanı Yıldırım Demirören’in, Gençlik Hizmetleri ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile görüşmesi sonrası netleşecek. Passolig sisteminin yerleşmesi çok zaman alan bir olay değil. Diyelim ki olmadı. Üniversitedeki sistem buraya monte edilecek. B planı olarak. İlk aşamada yeterlilik kazandığı için onun montajı yapılacak. En erken maç 22 Ağustos tarih olarak. Hiçbir sorun yok. Yeni stadımızda ilk maçımızdan itibaren de olsa maçlarımız deplasmanda da olsa 6. haftadan sonra Sivas maçı ile açılışını yapmış olacağız.”
Yorumlar
    Bu haberi için henüz yorum yapılmadı!
Yorum Yapın