Konspor

Barış için kulaç attılar

Barış için kulaç attılar

Çanakkale Savaşı’nın 100. yılı etkinlikleri kapsamında Avustralyalı olimpiyat eski şampiyonunun da aralarında bulunduğu 760 sporcu, barış izin 1915 metre yüzdü.

Çanakkale Savaşı’nın 100. yılı etkinlikleri sebebiyle Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından düzenlenen ’Gelibolu 1915 Yüzme Etkinliği’, Anzak Koyu’nda gerçekleştirildi. ’Kulaçlar Barışa’ sloganıyla Anzak Koyu’nda kıyıdan 1915 metre açıkta demirleyen feribottan ilk önce denize çelenkler bırakıldı. Ardından 760 yüzücü aynı anda suya atladı. 1915 metre boyunca kulaç atan yüzücüler, Anzak koyunda karaya çıktı. Tüm katılımcılara seri numaralı özel anı madalyası verildi. Yüzme etkinliğine Avustralyalı eski serbest stil yüzücüsü ve olimpiyat altın madalya sahibi Chris Fydler de katıldı.

Parkuru bitiren Avusturyalı bir yüzücü, "Çok anlamlı ve duygusal bir olay. Çünkü bu topraklarda çok kişi hayatını kaybetti her iki taraftan da. Bugün atlarken de onları düşündüm. Bugün biraz deniz dalgalıydı. O yüzden zorlandık" dedi.

Yarışmaya Türkiye’den katılan bayan bir yüzücü ise, "Çanakkale ve TMOK çok güzel bir etkin düzenlemiş. Burada yeniden anmak, yeniden yüzmek çok güzel. Böyle güzel etkinlikler yapalım. Sporculara da destek çıkmış oluruz" diye konuştu.
Yorumlar
    Bu haberi için henüz yorum yapılmadı!
Yorum Yapın

Konspor

Konspor