Disiplin ve Sistemin Zaferi


04.03.2016 00:00
Başından itibaren maçta gol olmasın düşüncesi ile maçta çok gol olsun düşüncesinin sert çarpışmasının mücadelesi izleneceği belirmişti. Torku Konyaspor yakaladığı avantajın kıymetini biliyor, Bjk ise  en az iki gol atma zorunluluğunun getirdiği şuursuzlukla saldırmaya çalışıyordu.

Bjk’yi  çok iyi analiz eden Torku Konyaspor teknik ekibi imha planını çok iyi hazırlamıştı. Sahadaki uygulamasında da aksama olmadı. Bu da oyunun tamamen Torku Konyaspor’un kontrolünde geçmesini sağladı.

Defansta göbek kalabalık tutulmuş, Gomez sıkı kontrolde tutularak etkisizleştirilmişti. Dahası  Gomez’in çok fazla topla buluşması engellendi zaten. Bjk’nin kanat organizasyonları kademeli ve yardımlaşmalı defans yaparak etkisiz hale getiriliyordu. Bjk’nin adam eksiltme hünerleri ve topla ilişkileri iyi olan futbolcuları daraltılan alan içinde eriyip gittiler.

Torku Konyaspor’un  gole ihtiyacı yoktu. Bu anlamda defans yapması normaldi. Defans ama kendine güvenen, ben yaptığımı biliyorum diyen ve birbirlerine inanan futbolcuların defansıydı. Zaman zaman basit oynadılar. Topları taca ve boş alanlara uzaklaştırmak sıkıştıkları anlardaki sigortaları oldu.

Bütün bunların başarı ile uygulanmasındaki en önemli etkenler disiplinli oyun ve sisteme gösterilen sadakatti. Bunu da sağlayan en önemli isim tabii ki Aykut Kocaman’dı. 

Bjklı futbolcular birkaç etkili olabilecekleri pozisyon yakalasalar da gol vuruşları kötü veya Kaya başarılı idi. Yan toplarda ise defansımız daha önce topa müdahale etmeyi başarabildi.

Maçın golsüz bitmesine kendimizi alıştırmaya başladığımız dakikalarda ise Bjk defansını eksik yakaladığımız pozisyonda Meha’nın uzaktan etkili şutundan geldi. Boyko iyi kaleci… Baktı Meha’dan kaliteli şut geliyor boşa gitmesin deyip golü yedi. 

Haftalardır övdüğümüz muhteşem Konyaspor taraftarı bu maçta hiçbir koltuk boş bırakmayarak final yaptılar. Maç içindeki şovları ile harika görüntüler sergilediler. Ayrıca bu sezon en çok ilgi gören maçların Konyaspor maçları olduğunu kimilerinin gözüne iyice soktular.

Maç içersinde Bjk çok baskı yapıyor gibi gözükse de oyun Torku Konyaspor’un istediği gibi oynandı. Disiplin ve sitem kazandı… Daha da kazanacağının işaretlerini de verdi. Kendine daha da güvenen kolay kolay maç kaybetmeyeceğini ve daha da kazanmaya devam edeceğini gösteren disiplin ve sistem vardı. Bir final maçı gibiydi ve kazanmasını bildi. Her şeyiyle tebrikler Konya…

Selam ve dua ile…
Mehmet YILDIRIM
   
  Yorumlar
 1. Disiplin ve Sistemin Zaferi
  Metin 04.03.16 00:29

  Konyaspor harikalar yaratıyor gerçekten. Hem kupada hem de lig maçlarında çok iyi sonuçlar alıyor. Herhalde bunlar tesadüf sonuçlar değil. Konya şehri taraftarıyla futbolcusuyla antrönörüyle yönetimiyle bir bütün olmuş. Özlediğimiz tablo bu işte.

 2. Disiplin ve Sistemin Zaferi
  Hakkı 04.03.16 14:49

  Konyaspor iyi yolda..yola devam....

Yorum Yapın

Diğer Yazılar