Prestij Mücadelesi


14.05.2016 00:00
İki takım açısından ligin şekli belli olmuş, amaçsız maç görüntüsündeydi. Bir taraftan Bursaspor için ligin flaş takımı Torku Konyaspor’u yenmek gibi ve Konyaspor açısından flaş takım olmanın hakkını vermek gibi prestij yönü de vardı maçın.

Abdülkerim ve Amir’in ilk on birde yer bulup kendilerini göstermeleri fırsat bir maçtı. Hatta Halil İbrahim için de söyleyebiliriz… 

Amir bende beklenmedik yerlere pas atabilecek, oyunu şekillendirebilecek, oyunun yönünü değiştirebilecek ve oldukça yüksek oranda isabetli paslar üretebilecek potansiyeli olan bir futbolcu görüntüsü oluşturdu. Fakat bunlar bir potansiyel, işlenip geliştirilmeye ihtiyaç var.  Bunların yanında çekinmeden oynaması ve fizik gücünü artırması gerekiyor. Rakibinden önce hareket etmeyi ve pozisyon sezgisini geliştirmesi gerekiyor.

Halil İbrahim’in oynadığı en iyi maçtı. Hızlı olma özelliğini daha iyi kullandı. Daha soğukkanlı olmayı, sahayı daha geniş görmeyi geliştirmesi gerekiyor.

Abdülkerim’in stoper olarak oynaması daha yerinde. Sol bek olarak ağır kalıyordu. Gerekli ofans katkısını da veremiyordu. Stoper olarak oynadıkça kalitesini daha çok artıracaktır.
Bajiç’te düşüş var. Maçta verimli değildi. Oysa bu maçlar Bajiç için bir fırsattı.

Maçta  75. dakikaya kadar Torku Konyaspor’un üstünlüğünden, sonraki dakikalar için Bursaspor’un üstünlüğünden bahsetmek mümkün… İki tarafında çokça kaçırdığı gol pozisyonları var. Bu pozisyonlarda gollerin kaçmasında kaleciler başarılı gözükse de daha çok forvetlerin başarısızlığından bahsedebiliriz.

Maça kazanılan 650 bin liralık gelir ve genç futbolcuların oynaması yönünden kazanç olarak bakabiliriz… Bugün haydi desek 650 bin lira verecek kimseyi bulamayız ve hatırı sayılır bir para… Tecrübe ise zor kazanılan bir özellik…

Maçın hakemi insan olarak iyi biridir belki ama hakemliği çok kötü ve bu maçta çok kötü idare ettiği maçlardan biriydi. Özellikle Bursaspor’a göstermesi gereken kartları gösteremedi. Sadece Sivok’u örnek vermek gerekirse gördüğü sarı kart kırmızı olmalıydı. Haydi onu da geçtik ikinci sarı kartı görmesi gerekiyordu. Hatta Stoch’da çift sarı kart görmeliydi. Bursasporlular’ın penaltı baskılarına rağbet etmemesi tek artısıydı.

Sosyal medya etkinlikleri ve Kasımpaşa maçının gözlemcisi hakkında oluşturulan şikayet etkinlikleri ile taraftarların Torku Konyaspor’un haklarının savunulması konusundaki göstermiş oldukları irade takdire şayan… İlerisi için ümit verici… Ve etkili… Öyle ki hem Zeki Uzundurukan, hem Mehmet Atalay’a geri adım attırdılar. Daha güçlü olmak gerekiyor… Bir çivi yanlış çakarsanız geri sökersiniz ama çivinin izi kalır ve bir daha eskisi gibi olmaz…

Selam ve dua ile…
Mehmet YILDIRIM
mhmt_yldrm_42@hotmail.com

    Yorumlar
  1. Prestij Mücadelesi
    Metin 14.05.16 20:03

    Konyaspor Bursaspor maçında da istediğini aldı..Bu yıl Konyaspor süper performans gösterdi. Başta Aykut Kocaman ve talebelerini canı gönülden kutluyorum. Amir Bajiç ve Halil İbrahim 2 yıl sonra olgunlaşıp daha iyi performans göstereceğinden eminim ancak şu an çok gençler ve tecrübe gerekiyor.

Yorum Yapın

Diğer Yazılar