Mustafa Reşit Akçay ve Konyaspor


24.07.2017 11:38

Mustafa Reşit Akçay için anlatılan en ilginç hikayelerden biri Trabzonspor’un altyapısında çalışırken gerçekleşmiş. Kendini geliştirmek için Ajax alt yapısında çalışıp geri dönmek ister. Destek göremez. Ajax altyapısında gidip çalışabilmek için gerekli parayı kendi otomobilini satarak karşılar  ve gider Ajaxalt yapısında çalışır.

 

Tavşanlı Linyit ve Trabzon 1464 takımlarında yakaladığı başarılar kariyerinin en parlak sayfalarını oluşturur. Bu dönemlerde yazılarımda Akçay’dan en iyi Türk teknik direktör olarak bahsederdim.

 

Akçay, Trabzonspor’a teknik direktör olduğunda bir dost sohbetinde Trabzonspor taraftarı arkadaşım Akçay’ın Trabzonspor’un teknik direktörü olmasını nasıl buluyorsun diye sorduğunda şu cevabı vermiştim. Başkanınız çok iyi bir iş yaptı. Türkiye’nin en iyi teknik direktörünü takımın başına getirdi. Ama Akçay çok kötü bir şey yaptı. Türkiye’nin en kötü başkanı ve en sorunlu takımı ile anlaştı. Akçay yıpranır ve iyi günler yaşamaz.

 

Akhisar takımı Akçay için tam kendini göstereceği takım diye düşünmüştüm ama buradaki performansı benim için şaşırtıcı idi. Osmanlıspor’da devamlılığı yakalayamadı. Benim için hala eniyi teknik direktörlerden biri.

 

Aykut Kocaman’dan sonra uygun bir teknik direktör müydü? Bunun cevabına Akçay’ın kendi açıklamalarına bakarak cevap verebiliriz. Kocaman çok iyi bir takım bıraktığını, defansifyönünün çok iyi olduğunu ama hücuma çıkışlarda sorun yaşandığını söyleyen Akçay tam aranan antrenör. Ama dikine atılan paslarda fazlası ile pas hatası yapacağız diyen oyun düzeninde önceliği buraya verip takıma buradan yeni bir karakter kazandırmaya çalışan Akçay şüpheler oluşturuyor.

 

Konyaspor’un en belirgin özelliklerini çok sabırlı ve disiplinli oynamaları, tüm hatları ile takım savunma yapmaları, yüksek koşu mesafesine sahip olması, alanı daraltarak oynamaları, topa sahip olmayı önemli kılarak oynamaları ve atağa çok yavaş çıkmaları şeklinde sıralamak mümkün. Bunların içindeki sorunlu özellik elbette ki atağa yavaş çıkılması. 

 

Bir yerde sorun varsa düzeltilmesi gerekir. Diyelim ki Kocaman çalışmaya devam ediyor muhakkak o da bu sorunu çözmek gibi amaç edinecekti. Akçay da bu sorunu fazlası ile önemsemiş bulunuyor ve takımı bu yönde geliştirmeye çalışıyor. Bunu yaparken takımın güçlü yönleri korunmalı ve onun üzerine atağa hızlı çıkma eklenmeli diye düşünüyorum.

 

Geçen sezon Konyaspor’un yediği gollerin çoğunda neden olarak anlamsız şekilde, olmayacak yerlerde top kayıplarının yaşanmasından kaynaklandığını görürüz. Hızla hücuma çıkma adına top kayıplarında yaşanacak artışın yenecek gollerde de artışa neden olabileceğini hatırlatmak isterim. 

 

Futbolda gol atmak ile gol yememek aynı amaca hizmet eder. Çok atıp, attığından çok yemek başarıyı getirmez. Çok  golyeyip, yediğinden fazlasını atmak futbolu çok zevkli hale getirecektir, başarılıda kılacaktır ama bu ücretleri çok yüksek futbolcuları kadronuzda bulundurmakla olur. Konyaspor şartları gereği az atıp, yemeyen veya attığından daha az yiyen bir takım özelliğini korumak ve bunu az az geliştirmek çabasında olması gereken bir takım olmalı…

 

Gördüğüm kadarı ile M Reşit Akçay sert bir geçişin içinde… Keşke takımın güçlü yönleri korunarak minik minik değişimler oluşturulsa daha yerinde olurdu diye düşünüyorum.

 

Mustafa Reşit Akçay denince genç futbolcuların geliştirilmesi, alt yapı adına yapılabilecekler anlamında hayallerimde bir genişleme ve ümitlenme oluşuyor. Anadolu Selçuk ile birlikte altyapının aradığı yapıya hizmet edeceğini düşünerek anlaşmayı kabul etmiş olması Akçay’ı daha değerli kılan yön. 

 

Pilot takımın a takıma katkısı anlamında bir artış bekliyorum. Bunun için tecrübeli bir teknik direktör ve hayalleri olan biri M Reşit Akçay… Konyapor gelişmek istiyorsa bu kanaldan yürümek zorunda. Altyapısını ve kadrosuna kattığı genç futbolcuları geliştirmek ederi bulunca satabilmek gibi bir yolu belli bir güce ulaşıncaya kadar izlemek zorunda… Pilot takımda yaş ortalamasının 21 – 22 yaşında tutulmasının düşünülmesi ve takıma kazandırılan gelişime açık genç futbolcuların kazandırılıyor olmasını da bu anlamda değerli buluyorum…

 

Lig başladığında takımın performansı hakkında fikir yürütmek zor. Sezona kötü başlayıp ilerleyen haftalarda düzelmesi veya iyi başlayıp sonra düşüşe geçmesi gibi durumlar yaşanabilir. Akçay’ın olumsuz durumlarda fazlaca kredi tanınması gerektiğini düşünüyorum…

 

Hayallerimizde Konyaspor’umuzun şampiyon olması var. Mustafa Reşit Akçay bu hayallere hizmet edebilecek uygun kişilerden biri. Yeterki şartlar çok uzun süreli çalışabilme fırsatları oluştursun. Hayallerin bir gün gerçekleşmek gibi bir huyu vardır.

 

Selam ve dua ile…

Mehmet YILDIRIM

    Yorumlar
  1. Mustafa Reşit Akçay ve Konyaspor
    Yalçın bey 05.08.17 11:57

    Sayın mehmet yıldırım Mustafa hoca bence başarılı olur ama uzun sürede başarılı olur sizce Konyaspor taraftarında bu sabır varmıdır Taraftar Aykut KOCAMANa bile başarısız gözü ile bakacaktı kupa gelmese çünkü stadyumda homurdanmalar başlayacaktı. Bu konu ile ilgili bir yazı kaleme alırmısınız lütfen

Yorum Yapın

Diğer Yazılar