Kupa Süper Konyaspor Süper


07.08.2017 14:51
2017 – 2018 sezonuna başlangıç maçıydı. Öncesinde Beşiktaş’ın baskın bir şekilde favori gösterildiği maçta Atiker Konyaspor’un ne yapacağı kestirilemiyor ve buna bağlı olarak belirgin bir fikir yürütülemiyordu. Sezon başı takımların nasıl performans sergileyeceğini kestirememenin güçlüğünden dolayı üç ihtimalli olarak baktığım bir maçtı.
 
Atiker Konyaspor tarihinin en başarılı iki sezonunun ardından bu başarının mimarlarından en önemlisini ile yollarını ayırmış, yeni bir başlangıç olarak sezona giriyordu. Mevcut başarıların ardından nasıl bir başlangıç olacağı merak konusu ve bu merakın cevabı adına en önemli ip uçlarının alınacağı maçtı.
 
Maça başlarken Atiker Konyaspor’un ilk dakikalarda hissettirdiği rakibe önde etkili baskı yapılacağı idi. Önde etkili baskı ise maçın tamamına yayıldığını ve oyun planında önemli bir etkinlik olarak yeni sezonda fazlası ile göreceğimizi söylemek mümkün.
 
Atiker Konyaspor’un maçı kazanmasındaki en önemli etken olarak etkili şekilde yapılan önde baskıyı görüyorum. Bu baskı en başta Bjk’nin rahat oyun başlatmasını engellerken, oyun planların uygulamalarında önemli arızalar oluşmasına sebep oldu. Topları kanatlara etkili ve hızlı şekilde aktararak oynamayı seven Bjk’nin bu oyun tarzı işlemez hale geldi. Dahası hızlı ve rakip sahaya etkili geçişleri de yapamadılar. Baskı altında kalan Bjkli futbolcular oyun genelinde topu kaybetmemek adına pas yapabildiler. Ayağında top olan Bjkli futbolcuya Atiker Konyaspor’un üç futbolcu ile baskı yaptığı anlara maç içinde sıklıkla rastladık.
 
Top kaybedildikten sonra Konyaspor’un geriye hızla dönebilmesi  ve defansta hat oluşturma alışkanlığının devam ediyor olması önemliydi. Yalnız bir fark var. Konyaspor geçen sezonlarda kaleye en yakın defans hattını kendi ceza sahası civarına kurarken bu hattı bu maçta kendi yarı alanının ortalarına taşıdıkları görünüyordu.
 
Maç içinde gördüğüm en güzel gelişme ikinci bölgeden üçüncü bölgeye geçişi hızlandırmış olması. Bunda en etkili oyuncu Mehdi idi. Topları doğru bölgelere hızlı, etkili ve isabetli kullanması Konyaspor’un ileri çıkışı hızlandırmasını sağlıyor. Mehdi’nin oyunu doğru okuyan, sahayı geniş gören özellikleri ile topu kolay kaybetmeyen ve bu özelliklerinin yanında rakibe etkili defans yapabilen özellikleri Konyaspor’un değerli bir oyuncu kazandığını gösteriyor. Yeter ki Mehdi istikrarlı bir şekilde başarılarını devam ettirebilsin.
 
Rakip sahaya hızlı geçişte Fofana, Ömer Ali ve Traore’nin hızlarını kullanıyor olmaları da başka bir etkendi. Fofana’nın Mustafa Reşit Akçay’ın sisteminde önemli yer edeceği izlenimi oluştu.
 
Maçın kazanılmasında çok kritik kurtarışları ile Serkan, ilk maçında Qourezma’ya karşı nerdeyse tüm pozisyonlarda üstünlük sağlayan Ferhat, tüm yüreğini sahaya koyarak oynayan koca yürek Ali Turan maçın kazanılmasında etkili oldular.
 
Maçtan çekindiğim konu ceza sahasına yapılacak ortalarda Konyaspor defansının etkisiz olabileceği  düşüncem tam tersine işledi. Nerdeyse tüm ortalarda Konyaspor defansı etkili oldu. Buna rağmen yenen gol yakışmadı. Moke ve Jönsson’un dalgınlığı yoktan bir golü rakibe hediye etti. Moke’nin tekniği dikkat çekiciydi. Jönsson ise son dakikaya kadar hatalı ve etkisiz oyun sergilemesi beklentilerimin çok altındaydı.
 
Risk alarak arka alanında geniş boşluklara sarkarak bunu fırsata çeviremeyen Konyaspor’dan bahsetmekte gerekir. Bu fırsatlardan yararlanmayı engelleyen Pepe’ydi demek yanlış olmaz. Bjk adına en iyisiydi.
 
Bjk’nin en iyisi Pepe, Jönsson’un yaptığı ilk doğru hareket ve etkili girişiminde büyük hata yapmasıyla son dakikada gelen penaltı kupayı Konyaspor’a getirdi.
 
Traore’nin goldeki akıllı ve her futbolcunun kolay yapamayacağı vuruşu yaparak attığı gol oldukça şık görsel oluşturdu. Skubiç’in ise penaltıyı etkili bir şekilde kullandığını söylemek mümkün…
 
Süper kupa maçında Aykut Kocaman’ın oluşturduğu defans anlayışının üzerine rakip sahaya hızlı geçen ve hücumda da etkili oynamaya çalışan Konyaspor izledik. Aykut Kocaman devam etseydi de yapmaya çalışacağı bu olurdu sanırım…
 
Sezona çok iyi başlayan bir Konyaspor oluştu. Böylesi bir geçiş döneminde bu başlangıç Konyaspor adına büyük avantaj oluşturacağını sanıyorum. Daha ligin başında istikrarlı bir şekilde üst sıralara tutunmak ve sezon sonuna kadar devam ettirmek Konyaspor’u daha üst düzey noktalara taşıyacaktır.
 
Selam ve dua ile…
Mehmet YILDIRIM
 
  Yorumlar
 1. Kupa Süper Konyaspor Süper
  Olmazdı 07.08.17 18:53

  Aykut Hoca olsaydı yine 11 kişiyle defans yapar, duran toplarla gol arardık.

 2. Kupa Süper Konyaspor Süper
  olurdu 12.08.17 12:02

  olmazdı diyen arkadaş...aykut hoca olsa yine kupayı alırdık.....bu şehir buna inandı..

Yorum Yapın

Diğer Yazılar