Oyun Disiplini ve Taktiğe Sadakat


28.08.2017 15:41
Maç öncesi Atiker Konyaspor’dan galibiyet beklentim vardı. Buna karşılık diğer sonuçlara da açık bir maçtı. Sezona çok iyi başlangıç yapan Başakşehir takımı karşısında oynadığı üç resmi maçta kendisinin de boş olmadığını gösteren Atiker Konyaspor olacaktı.
                                                                    
Çalkantılı ve yaşanmasını hiç kimsenin istemeyeceği olayların merkezinde yer alan Konyaspor için bu maçta alınacak sonuç yaşanan sorunların takımın asıl aktörleri üzerindeki etkisini test niteliği taşıyordu bir yerde…
 
Önceki üç maçta ileride basan, daha saldırgan, geniş alanlar bularak rakip kaleye daha kolay ve daha hızlı giden Konyaspor’u bu maçta göremedik. Hatta en baştan topu rakibe teslim etmeyi kabul etmiş, rakibine kendi yarı sahasında dilediği gibi paslaşma özgülüğünü tanıyan Konyaspor izledik. Bunun da bu maça ve Başakşehir takımına karşı belirlenen, Başakşehir’e karşı bu şekilde bir anlayışla istenilen sonucun alınabileceği düşüncesinin getirdiği bir sonuç olduğunu düşünüyorum.
 
Buna karşılık sonuca etki etmeye çalışan rakibin üzerine geldiği dakikalarda arkadaki boşluklara sarkmayı düşünen ve böylesi pozisyonları kollayan Konyaspor görüntüsü sahaya yansıyordu. Bu düşünce olmasına karşılık düşüncenin uygulanmasında sıkıntılar vardı.
 
 Kendi sahasından çıkışlarda ve ikinci bölgeden üçüncü bölgeye geçişlerde yapılan pas hatalarının oranının yüksek olması Konyaspor’u sadece savunan, atak yapamayan takım görüntüsüne dönüştürdü.
 
Konyaspor’un başarılı ataklar yapamamasının birinci nedeni olarak Başakşehir takımının sahaya doğru yerleşmesini ve pas kanallarını kapatarak Konyaspor’u pas hatalarına zorlaması ve bunda da amacına ulaşmasını söyleyebilirim.
 
Bir başka oldukça etkili neden de özellikle ilk yarıda Konyasporlu futbolcuların gole dönüşmesi ihtimali yüksek atakların kritik noktalarında yaptıkları faullerdir. Başakşehirli futbolcuların gördüğü sarı kartların büyük çoğunluğu bu atakları kesmek için yapılan faullerden sonra oluştu.
 
Az da olsa öne geçme fırsatları yakalayan Konyaspor bu fırsatlardan yararlanamadı. Bunda bahsettiğim fauller ve Miloseviç ile Ömer Ali’nin bazı pozisyonlarda pas vermek yerine kaleye şut çekmelerinin etkisi vardı. Başakşehir takımından önce öne geçecek Konyaspor’un galibiyetle ayrılma ihtimali dahi oluşabilirdi.
 
İlk yarıda Başakşehir defansının çoğu sarı kart görmesinin ikinci yarıda Konyaspor için avantaj oluşturabileceğini düşünmüştüm. Fakat bunun avantaja dönüşmesi için Konyaspor’un Başakşehir defansını zorlaması gerekiyordu. Buna da Başakşehirli futbolcular izin vermedi.
 
Ferhat sakatlanıp çıkmasaydı Konyaspor ilk golü yemeyebilirdi. Oynadığı süre boyunca üst bir defans disiplini ile oynayan ve bölgesini etkili savunan Ferhat’ın yerine Eren oyuna girdi. Eren oyuna girmesinin ilk dakikalarında Ferhat’ın disiplininden uzak bir etkinliğe kalkıştı. Aldığı topu önündeki Fofana vermeyip kendi sürerek ileri giden böylece kendi savunma alanını boşaltan Eren’in bu hatası üzerine Miloseviç’in pas hatası da eklenince Başakşehir takımı ilk kez derin bir boşluk yakaladı. Visca yakaladığı bu fırsat ile hızla ileri çıkıp etkili bir pas çıkardı. Bu pası Adebayor tam verimli şekilde değerlendiremese de yeni bir pas organizasyonu fırsatı oluşturdular. Bu arada Eren’in bölgesine dönme zamanı oluşmasına rağmen gerekli hızla geri dönmeyen, Visca’nın savunmasını gereği gibi yapmayan Eren golün yenmesindeki baş etkendir.
 
Gol yendikten sonra Başakşehir’den maç almak çok zordur artık. Yine 7 – 8 dakikalık bir üstünlük kuruldu. Musa ile kaçan pozisyon, Ali Çamdalı’nın kafa şutunun direkten dönmesi Konyaspor adına şansızlıktı.
 
İkinci golün gelmesi Başakşehir’in galibiyetini tesciller gibiydi. Skubiç’in atmasından ziyade kaleci Volkan’ın yediği diyebileceğim, Skubiç’in ortasının Başakşehir kalesine girmesiyle gelen gol Sonucu belirledi.
 
Moke oynanan dört resmi maçta yenen beş golün dördünde hataları ile katkı verdi. Acil önlem alınması gereken bir durum olarak dikkat çekiyor. Ayrıca disiplinin önemine ve taktik sadakate tüm futbolcuların dikkat etmesinin öneminin ortaya çıktığı bir maç olarak görüyorum.
 
Maçın hakeminden maç öncesi çekinmiştim. Önceki Konyaspor maçlarında gösterdiği performanslar bu düşüncemin ana sebebiydi. Bu maçta oldukça iyi maç yönettiğine tanıklık ettim. Başakşehir takımı 7 – 8 dakika haricinde maçın üstün tarafıydı ve haklı bir galibiyet aldı.
 
Selam ve dua ile…
Mehmet YILDIRIM
 
 
 
 
 
 
    Yorumlar
Yorum Yapın

Diğer Yazılar