Değerli Galibiyet


23.09.2017 17:36
Konyaspor’un kazanma zorunluluğu olan maçtı bir yerde… Sezona iyi başlayan ve ligin en iyi yönetilen takımlarından olan Akhisar karşısında maç hakkındaki beklentilerimiz karmaşıktı.
 
Dirençli, inatçı ve mücadeleci Akhisar karşısında oyununda düşüş olan ve değişkenlikler gösteren Konyaspor’un nasıl bir performans sergileyeceğini kestirmek mümkün değildi. Seyir zevki yüksek bir oyun sergileyen Konyaspor’u veya rakibine teslim  olan Konyaspor’u da mümkündü.
 
Maçın başından itibaren oyuna hakim olan, istediklerini yapan etkin taraf Akhisar takımı idi. Oluşacak pozisyonlarda Ali Turan ve Serkan’ın başarılı müdahaleleri golü önlerken Konyaspor kalesinde gol görmediyse Akhisarlı futbolcuların gol vuruşlarında becerili olmayışları maçını sonucunu belirleyen önemli etkendi. İlk yarıda öne geçme fırsatlarını değerlendirebilen Akhisar karşısında Konyaspor’un maçı kazanma fırsatlarını yakalaması çok güç olurdu.
 
Maçı Eren’in yaptığı kaliteli orta değiştirdi. Buna orta demekten ziyade Ömer Ali’nin kafasına atılan pas demek doğru olur. Böyle bir aksiyon beklemeyen Akhisar defansının Ömer Ali’yi boş bırakması ile Ömer Ali’nin rahat ve sessiz bir gol atmasını sağladı. Bir gün önce dedesi vefat eden Ömer Ali golden sonra sessiz kaldı. Başın sağolsun Ömer Ali…
 
İlk yarı sonlarında da önemli pozisyon bulmasına rağmen verim alamayan Akhisar takımı vardı. Oyun olarak üstün olan taraf Akhisar olsa da skor olarak ilk yarıyı üstün kapatan taraf Konyaspor oldu.
 
İkinci yarıda oyunu nispeten dengeleyen Konyaspor vardı. Akhisar ilk yarıdaki oyun üstünlüğünü kaybetse de zaman zaman yakaladığı net pozisyonları değerlendirememeye devam etmesi işlerini iyice güçleştiriyordu. Fofana’nın bireysel becerileri ile Akhisar ceza sahasına girerek oluşturduğu pozisyonda çıkardığı pası Eze gole dönüştürerek Konyaspor’u iyice rahatlattı.
 
Son dakikalarda Vedat’a kaleci Lukac’ın yaptığı hareketle kazanılan penaltıyı  Skubiç direğe nişanlayınca Konyaspor üçüncü golden oldu.
 
Kaleci Serkan ve Ali Turan’ın Konyaspor için önemini ortaya koyan bir maçtı bir yerde… Rakibin etkili olduğu dönemlerdeki performansları ile Konyaspor’un kalesinde görmesi muhtemel golleri önleyerek galibiyette en önemli katkıyı yaptılar aslında.
 
Konyaspor’un oyunu tatmin edici değildi. Güzel olan yön alınan galibiyet ve sorunlara yapılan pansuman oluşu. Kötü oyunla da olsa değerli bir galibiyet oldu. Konyaspor organize ve düzenli bir oyun sergilememesine rağmen galip gelinmesini şu nedenlere bağlayabilirim:
 
Akhisarlı futbolcuların gol atmadaki beceri eksikliği
Serkan ve Ali Turan’ın kritik müdahaleleri
Özellikle Eren’in ilk goldeki orta kalitesi ve Fofana’nın bireysel yetenekleri
 
Kısacası işlerin daha kötüye gitmesini durduracak ve belki de yeni çıkış fırsatları oluşturabilecek belki de sezonun en değerlisi olacak bir galibiyet oldu.
 
Selam ve dua ile…
Mehmet YILDIRIM
 
 
    Yorumlar
Yorum Yapın

Diğer Yazılar