Konyaspor'un Gerçekleri


03.12.2017 17:09
Konyaspor’un mutlak kazanmak zorunda olduğu bir maçtı. Bu zorunluluk maç içinde mağlubiyeti daha çok çağıran büyük riskleri çağırıyordu.
 
Maç iki takımında rakip kaleye hızla gelme etkinlikleri ile orta sahaların hızla geçtiği, rakip kalede gol arama aksiyonlarını fazlasıyla oluştuğu görüntüdeydi. İki yumurta çarpışıyordu merak edilen hangisinin kırılacağıydı. Özellikle Konyaspor için tamir edilemez riskler içiriyordu diğer taraftan.
 
Daha maçın başlarında defansın az adamla yakalandığı pozisyonda Batalla, Konyaspor’un iki stoperini de etkisiz kılan usta bir pas atınca Stancu rahat bir pozisyoda golü atıverdi.
 
Bu golle artık Konyaspor için maç bitmişti aslında. İlk golü yediği maçlardan puan alamayan tek takım olan Konyaspor’un bu maçı döndürmesi imkansız gibi bir şeydi artık.
 
Gol için saldıracak olan Konyaspor’un arkada bırakacağı geniş alanlarla Bursa takımının önemli fırsatlar yakalamaya çok uygun bir takım olduğu futbolcularının özelliğine bakıldığında aşikardı.
 
Ali Turan’ın Kembo karşısında aciz kalarak yenilen ikinci gol ve tüm defansın baskı yapmayı birbirine bırakarak Bursasporlu futbolcuların paslaşmalarına ve attıkları gole Konyasporlu futbolcuların gösterdiği tepki tribünde maç izleyen taraftar kıvamında, fazlası ile rezilceydi.
 
Skoru elde etmiş Bursaspor gol yememeyi ön plana alarak sergilediği oyun maçta daha fazla gol olmamasını ana sebebiydi. Maçta gol atarsa ancak Bursaspor atabilirdi. Konyaspor gol atacak görüntüyü ve hissi maç boyunca hiç sergilemedi. Bursaspor’un gol yememe isteği Konyaspor’un daha az farkla mağlup olmasını sağladı.
 
Nereden geldi Konyaspor buraya? Buraya gelinmesinin sebeplerini iyi düşünmek gerekir. Bu sebepler iki gurupta toplanır. Konyaspor dışındaki etkenler ve diğeri Konyaspor ile ilgili etkenler.
 
Konyaspor dışı etkenler bu duruma gelmenin en etkili nedenleri. Kısaca bunu Tff ve Tff’nin tüm kurum ve kurulları ile Konyaspor’a karşı ortaya koymuş olduğu taraflı ve planlı bir şekilde Konyaspor’u harcama uygulamaları olarak nitelemek mümkün. Bu konuda son maçlarda hakem hatalarının yaşanmadığı maçlar izliyor olmamız bile bununla ilgili. Artık Konyaspor’u  harcamak için hakem hatalarına ihtiyaç duyulmayacak kadar sorunlu bir duruma kadar getirmeyi başardılar.  Konyaspor onlar açısından bakıldığında debelendikçe batacağı ve çıkamayacağı bir batağın içinde.
 
Konyaspor ile ilgili olanlarına gelince futbolun şu gerçeğinden başlamak gerek ilk önce. Futbolda iki amaç vardır. Biri gol atmak, diğeri gol yememek. Bu iki amacın biri diğerinden daha değerli değildir. Bu amaçlardan birini öncelikli alabilirsiniz ama birini diğerinden daha az değerli veya daha fazla değerli hale getirmek yanlış olur. Aykut Kocaman zamanında belirgin şekilde öncelikli hale getirilen gol yememe amacı bu takımın yükselişindeki temel maya idi. Fakat bizler (Konyaspor’un tüm paydaşları) daha fazla zevkli maç izlemek adına gol atma amacını, gol yememe amacından daha değerli hale getirdik. En temel hata olarak bunu görüyorum.
 
Bir önemli hata artık Konyaspor futbolculara teslim olmuş, futbolcu egemenliğinin hakim olduğu  bir takım haline geldi. Bunun böyle olmasını özellikle Ali Çamdalı’nın kadro dışı bırakıldığında gösterilen tepkilerle oluşturduk.  Mustfa Reşit Akçay’ın futbolcular üzerinde etkisiz hale  gelmesini sağladık. Yok sakızı, yok ters şapka giymesi derken Mustafa Reşit Akçay gitti ve Konyaspor daha kötüye gitti. Bu iki temel hata zaten bir takımın kötüye gitmesi için fazla bile.
 
Konyaspor sabırlı, disiplinli oynayan ve geniş alanda oynamaya alışık olmayıp, öndeki santrafor’un istasyon olduğu ve sahaya bloklar halinde yerleşip dar alanda oynayan bir takımdı. Bunları artık hiç birini göremiyoruz. Mehmet Özdilek’in ise ya Konyaspor’un geçen iki sezon içinde nasıl oynadığından haberi yok ya da sergilenen oyuna burun kıvırıyor. Böyle devam ederse Konyaspor için iyi oynadı ama kaybetti cümlelerini daha çok kurarız. Özdilek ya Konyaspor gerçeklerine dönmeli ya da bırakıp gitmeli.
 
Selam ve dua ile…
 
 
 
 
 
  Yorumlar
 1. Konyaspor'un Gerçekleri
  İlk yarı bitince 03.12.17 20:46

  İlk yarı bitene kadar Konyasporun eli kolu bağlı. İlkyarı bitene kadar Konyaspor zor galip gelir. Çünkü iyi golcüler yok. Stoperler yetersiz. Onun için Konyasporda ilk yarı bitene kadar umut yok. Çok iyi 2 golcü ve iyi bir stopert şart.

 2. Konyaspor'un Gerçekleri
  Doğru Tespit 05.12.17 15:13

  Konyaspor sezon başında yanlış transferler yapmış, devre arasında dikkatli transfer yapıp ikinci devreye iyi hazırlanması şart yoksa gidişat iyi değil asamoah gyan, vagner love, adebayor , jahoviç , etoo gibi golcülerin süper ligde olduğu bir dönemde bu santforları almak büyük beceri !!!

 3. Konyaspor'un Gerçekleri
  Diğer dogru 03.12.17 19:32

  Mra nın yaptırdığı hatalı transferler ve 8 sn de hücum istegi. KONYASPORU BARCELONA YAPMAK İSTEDİK SONUÇ BU OLDU. halbuki Aykut hoca ısrarla bunu vurgulamıştı.

 4. Konyaspor'un Gerçekleri
  En büyük hata 03.12.17 17:30

  En büyük hata transferlerdeki çok büyük yanlışlıklardır. Düşünsenize 15 yeni futbolcu almışsınız ama bunların sadece 2 tanesi ilk 11 de oynayabiliyor. Üstelik doğru dürüst bir golcü yok. Bu nasıl transfer politikası.

 5. Konyaspor'un Gerçekleri
  Aykut hoca. 03.12.17 18:43

  Aykut hoca zamanında ki yazılarınıza şöyle bi gözattım da arşivden, çoğu yazınızda yerden yere vurmuşsunuz.Sizin bakış açınız konyalılarında bakış açısı aslında..o zamanda aykut hocaya sallıyordu herkes sizin gibi zevksiz futbolu gerekçe gösterek şimdi özeleştiri yapıyorsunuz ama yine suçlu arıyorsunuz herkes gibi..

 6. Konyaspor'un Gerçekleri
  Çok dogru 03.12.17 19:30

  Gol yememek takımın yükselişindeki temel maya idi. Fakat bizler Konyaspor’un tüm paydaşları daha fazla zevkli maç izlemek adına gol atma amacını, gol yememe amacından daha değerli hale getirdik.

Yorum Yapın

Diğer Yazılar