Basit Bir Hata


19.12.2017 16:25
Beklentilerin üzerinde sonuçlar alarak ligde beklentilerinin çok üzerinde yer alan Göztepe ile beklentilerin çok gerisinde kalan Konyaspor’un mücadelesi idi. Maçı her türlü sonuca açık görüyordum.
 
Maçın ilk on dakikası Göztepe’nin baskısı ile geçerken sonrasında baskıyı kırıp oyunun kontrolünü eline geçiren Konyaspor oldu. Oynanan oyuna bakıldığında Konyaspor’dan galibiyet beklentim, en azından puanla dönüleceği ümidim oluşmaya başlamıştı.
 
Maç Konyaspor’un istediği kıvama dönüşmüştü. Kale önlerine hızla gelinen oyun gerçekleşirken tehlikeli gol pozisyonları pek üretilemiyordu. Rakip kaleye daha etkili giden Konyaspor olmasına rağmen pozisyon kısırlığı vardı. İlk yarının ortalarında Konyaspor adına kaleye yakın, hafif çaprazdan çekilen şutu  kalecinin önlemesi akıllarda kalan pozisyon oldu.
 
İlk yarının sonlarına doğru korner atışında Selim’in bilindik hareketlerini gördük. O elini, kolunu pozisyon içinde, nerde nasıl kullanacağını bilemeyen Selim’in rakibi çekerek durdurmaya çalışma hevesi Konyaspor için bütün emeklerin heba olmasına neden oldu bir yerde. Basit bir hareket ama Konyaspor için hem maçın hem gelecek günlerin kaybedilmesine neden oldu.
 
İkinci yarıda baskı kuran Konyaspor ve attığı golün kıymetlendirerek üç puana dönüştürmek için sıkı bir defans yapan, ceza sahasını kalabalık savunan Göztepe vardı. Baskıya rağmen pozisyon üretmekte zorlanan Konyaspor, Skubiç’in net pozisyonda topu dışarı attığı dışında net pozisyonu olmadı. Buna karşılık Göztepe arka boşluklara sızarak iki net pozisyondan yararlanamadı.
 
Konyaspor’un gole kadar oynadığı oyun olması gerektiği gibiydi. Golden sonra da yapılması gerekenler yapılıp baskılı oyun oynama isteği de kabul edilecek bir durum. Ama gel gör ki basit hataya teslim edilen bir maç oldu.
 
Özdilek’in oyun tarzını doğru bulmakla birlikte maçı basit hataya teslim edecek futbolcuyu tercih etmiş olması üzerinde durulacak bir durum. Basit hatalar maç içinde karşılaşılacak bir durumdur. Ayıp da değildir. Ama sürekli aynı tarz hatayı aynı futbolcunun yapması ve bu futbolcunun tercih edilmesi eleştirilecek bir konudur. Ayrıca oyuncu değişiklikleri ve zamanlaması da eleştirilecek başka bir konudur.
 
Konyaspor’un bu durumda olmasını etkili santraforsuzluğa bağlamak birinci neden kabul edilebilir. Bu sezon stoper hatalarına bakıldığında azımsanamayacak diğer önemli etkenin de bu olduğu görülür. Stoper hatalarından yenen goller çıkıldığında hatırı sayılır puan kazançları görülecektir.
 
Kritik kararlarda doğru kararlar veren hakem vardı. Gerek penaltı kararı, gerek golün iptali doğruydu. Her ne kadar sonuca etki etmemiş gibi gözükse de faul ve kart standartlarında Konyaspor’un mücadele etme istek ve gücünü elinden alan bir hakem vardı. Rakibini az adamla yakalayan Konyaspor’un pozisyonları faul olmayan pozisyonlara düdük çalarak kesen bir hakem vardı. Görünürde hatası olmayan ama Konyaspor ile ilgili düşüncelerini ince ince işleyen bir hakem performansı da vardı. Zaten ilk maçta verdiği kararlarla Konyaspor’un buralarda olmasını sağlayan en önemli etkenlerden biri de bu hakemdi.
 
Kısacası iyi oynanmasına rağmen basit hata ile kaybedilen bir maç oldu.
 
Selam ve dua ile…
 
  Yorumlar
 1. Basit Bir Hata
  Selim hep bunu yapıyor. 19.12.17 19:57

  Selim bu hataları her zaman yapıyor. Selim oyunda olduğu zaman taraftarların yüreği her zaman havada. Çünkü sanki bir canı bomba.Konyaspor 2 forvet ve 1 stopere acil ihtiyacı var.

 2. Basit Bir Hata
  Basit Hata ama... 21.12.17 15:11

  Basit hata ama Selim devamlı basit yada büyük hata yapıyor..Kimse kusura bakmasın ama Selim Süper lig futbolcusu değil...

Yorum Yapın

Diğer Yazılar