Çok Zor Ama Hala


02.02.2018 00:07

Kupanın son şampiyonu ile en çok şampiyon olanını karşılaştıran bir kura idi. Bir taraftan baktığımızda şampiyon olan takımın seri başı yapılmayarak böyle bir eşleşmenin arzu edildiği bir kura oldu.

 

Ara transfer döneminin son günlerinde JahoviçEto’o ve Volkan Şen transferleri ile takımı güçlendiren, özellikle ofanstakisorunları çözebilecek kalitede isimleri kadrosuna katan Konyaspor’a bu kalite artımından dolayı oldukça artan bir güven oluştu. Bu oyuncuların geçmişteki performansı satın alındı bir yerde. Beklenti odur ki aynı performansları Konyaspor’da da sergileyip Konyaspor’u bir an evvel üst sıralara taşımalarıBeklentilerin gerçekleşmesinin de çok yüksek ihtimal olduğuna inanıyorum. Transferlere evet ama çok fazla geç kalınmış olunduğu herkesin kabulü olduğunu düşünüyorum.

 

Maça her iki takımda ilk on birde oynayabilecek futbolcuların çoğunu dinlendirmeyi düşünerek sahaya çıktıklarını gördük. Rotasyonla çıkmış Galatasaray karşısında as kadrosunun tamamıyla çıkan Konyaspor’un şansı çok daha fazla olabilirdi. Belki de tur için büyük avantaj yakalayabilirdi. Bu noktada ligdeki durumdan dolayı lig maçlarına önem verilerek böyle bir kadro ile çıkılmasını yadırgamam hatta doğru bir karar olduğunu kabul ederim.

 

İlk yarıda sahaya doğru yerleşen, üzerine gelen rakibin arkasına hızla sarkarak rakibin hatalarından yararlanmak isteyen oyun anlayışı Konyaspor adına doğru bir anlayıştı. Bu anlayışla önemli fırsatlarda yakalandı fakat verim alınamadı.

 

Gol ise duran bir toptan geldi. Golü getiren neden Orkan’ın  topusavunulması güç bir noktaya kesmesi ve takım arkadaşları vuramasa dahi ters bir vuruşun olabileceği düşüncesi ile kullanması idi. Kendisi bunu düşünerek, planlayarak mı yaptı bilemeyiz ama görüntü böyleydi.

 

Maça çıkan tertibi hiç eleştirmeyeceğim. Hata yapma ihtimali yüksek iki stoper ve uzun süredir oynayan kaleci ile çıkılsa da ligin daha önem oluşturmasından dolayı eleştirmeyeceğim. Ama öne geçtikten sonra elde edilen avantajı ikinci yarıya başlarken koruma adına yapılacak oyuncu değişikliklerinin yapılmamış olmasını eleştirilmesi gereken nokta olarak görürüm. Lige önem verilmesi düşüncesi doğru ama lige önem verirken kendiliğinden gelen avantaja da sahip çıkılması gerekirdi.

 

İkinci yarının başlarında beş dakika ara ile Galatasaray’ın iki gol bulmasından sonra Konyaspor oyuna etki edemedi ve oyunu tamamen yönlendiren Galatasaray oldu. Bunda yenen gollerin etkisi olduğu gibi gözükse de asıl neden olarak Moke’ninoyundan çıkması olarak görüyorum. Gençlerbirliği maçında da gördük bunu… Moke’yi stoper olarak çok yetersiz görsek de ön liberoda iyi… En önemli özelliği topu oyuna çok iyi sokmasıDoğru ve etkili atak başlatılacak yerlere topu atması Konyaspor’un ataklarının etkili gelişmesindeki birinci etkendi. Moke çıkınca bu etken ortadan kalktı ve Konyaspor atak geliştirmekte zorlandığı bir duruma düştü.

 

Yine de son dakikalarda gol için bastıran bir Konyaspor vardı. Bunu da Selim’in ceza sahasına yaptığı çok güzel ortaya Jahoviç’in çok güzel kafa vuruşu ile elde etti. Bu maç adına belki de en büyük kazanç Jahoviç’in gol atmasıydı.

 

Gelen ikinci gol kupadaki ümitlerin devamını sağlayacaktır. Muhakkak ki Galatasaray büyük avantaj sağladı ve Konyaspor’un işi çok zor. Her şey bitmiş değil ve hala turu geçmek için çabalayacak, sonuna kadar mücadele edecek Konyaspor’un olduğunu düşünüyorum. Bu anlamda ligdeki Başakşehir Maçının sonucunun etkili olacağını düşünüyorum. Alınacak galibiyet turu geçme arzusunu artıracaktır, kaybedilmesi ise oldukça azaltacaktır. 

 

Yarı finalde Akhisar veya Kayseri takımlarından birinin olacak olması kupadaki turu geçme iştahını artıracak bir sebep. Finale çıkmanın daha kolay olduğu, finaldeki tek maçta kupayı kazanabilme olasılığının olmuş olması bu konuda kurulacak hayallerin boş olmayacağının göstergesi… Her ne olursa olsun Konyaspor için şu durumda birinci amaç ligde kalmak ve bunu başarmak olacaktır…

 

Selam ve dua ile…

    Yorumlar
Yorum Yapın

Diğer Yazılar