Serkan... Serkan... Serkan...


11.02.2018 19:52
Amaçları ligde kalmak olan iki takımın maçıydı. Klasik söylemle yedi puanlık bir maçtı. Geçen hafta bir alt lige göre takımını yenileyen, gelecek sezonun hazırlıklarını yapan Karabükspor karşısında üç puan ümidiyle mücadele edip maçı kaybeden Alanyaspor karşısında Başakşehir takımı karşısında oynadığı oyunla ümit veren Konyaspor karşılaşıyordu.
 
Beklentim Konyaspor’un topa sahip olması, oyunu yönlendirmesi ve defansını sağlam tutarak hata yapmaya oldukça müsait Alanyaspor defansının hatalarından yararlanmaya çalışarak maçı kendi lehine çevirmesiydi.
 
Maç beklentilerimin çok dışında başladı. Topa sahip olan, oyunu önde oynayan, Konyaspor kalesinde oldukça tehlikeli olacak etkili ataklar geliştiren Alanyaspor vardı. Konyaspor ise isabetli pas düzeni oluşturamayıp atağa çıkarken basit top kayıpları yapıyor istediği oyun düzenini bir türlü oluşturamıyordu.
 
Maça skor anlamında en etki eden olay ise Konyaspor’un Jahoviç’e yapılan penaltıyı Eto’o’nun gole çevirmesi ile rakibinden önce öne geçmesiydi.
 
Öne geçtikten sonra sahaya çok iyi yerleşip isabetli paslaşmalar yaparak oyunu sakinleştirmesi gereken Konyaspor bunu yapmayı denese de başarıya dönüştüremedi ve golden sonra gelen ağır baskı ile kalesinde golün oluşmasını önleyemedi. Alanyaspor oldukça organize paslaşma oyunu ile eşitliği sağlıyordu.
 
Sahadaki oyuna bakıldığında Konyaspor’un maçı kazanmasına ihtimal vermek zordu. Tek ihtimal vardı tekrar öne geçmesi ve bu skoru korumaya yönelik oyun sergilemesi en beklenebilecek durumdu. Bu golde bir yerde Ömer Ali’nin bireysel becerilerini kullanması ile geldi. Konyaspor için maç içindeki en büyük amaç artık gol yememek olmuştu.
 
Alanyaspor tekrar baskı kurma çabası içindeyken Eren’in savunma zaaflarından yararlanma çabaları sonuç veriyordu. Arkasındaki rakibinden avantajlı olduğu topa daha önce yetişip uzaklaştırma becerisi gösteremeyen Eren penaltıya sebep olurken Eren’in hatasını penaltıyı kurtaran Serkan kapattı.
 
İkinci yarı saldıran Alanyaspor ve savunan Konyaspor vardı artık. İkinci yarının tamamı için bunu ifade etmek mümkün. Bunun üstüne Moke’nin ikinci sarı kartla oyun dışında kalması ile artık tamamen savunan bir Konyaspor oluştu. Oyun Konyaspor ceza sahasında oynandı. Alanyaspor deniyor, arkasından yine deniyor, çok geçmeden yine deniyor haline gelmişti. Kimi şutlar dışarı gidiyor, kimi şutlar cılız bir şekilde Serkan’a geliyor, Kimi şutlar artık bu gol olur niteliğindeyken kaleci Serkan’ın harika kurtarışları savuşturuluyordu.
 
Düşme hattında mutlak kazanma zorunluluğu ile oynanan maçlar çok stresli ve zordur. Sahadaki futbolculara yapabileceği en basit hareketleri yaptırmaz. Bu maçta bu kıvamda bir Konyaspor’u izledik. Bu stresten ve zorluktan kurtaracak olan, Konyaspor’u gerçek oyuna kavuşmasına sağlayacak olan kazanılacak puanlardır.
 
Alınan sadece üç puan değil bu zorluktan kurtulma adına atılan büyük bir adım olmasına çok daha fazla değerlidir. Nasıl bir oyunla olursa olsun ligde kalmak adına dev bir adım atılan üç puan alınmıştır. Yalnız her şey bitmedi. Tam konsantre, kazanma zorunluluğundan çok normal bir maçmış gibi, önemi bilinerek diğer maçlarda tüm organları ile maç öncesinde ve maç sırasında gerekleri yapan Konyaspor oluşturmaya devam edilmelidir.
 
Serkan… Serkan… Serkan… Harika bir maç çıkardı. Serkan’ın kariyeri boyunca en iyi performansını sergilediği maçtı. Böylesi bir performansı bundan sonraki maçlarda da sergilemesi mümkün olur mu bilmem ama dünyadaki en iyi kalecilerin dahi göstermesi pek mümkün olmayacağı bir performans sergiledi. Filipoviç’in de oldukça iyi oynadığını söylemezsek olmaz.
 
Hep hakemleri eleştirecek değiliz. Konyaspor’un galip geldiği bir maça denk gelse de Fırat Aydınus çok beğendiğim bir yönetim gösterdi. Konyaspor aleyhine penaltı da verdi kırmızı kart da gösterdi. Bu kararları bizde herhangi bir olumsuzluk oluşturmadı. Her iki takımada nerdeyse yanlış bir karar vermedi. Verdiyse bile o gözle izledik verdiği karar doğrudur anlayışı hakim oldu. Güven verdi. Keşke her hakem böyle adil olabilse… Tebrikler Fırat Aydınus…
 
Konyaspor’dan çok güzel oyundan ziyade üç puan kazanmasını bekliyorduk. Üç puan kazanılınca oyunun eleştirisinin arka plana atılacağı bir maç oldu. Üç puanın kazanılması ise beklentilerimin çok çok üstünde zor oldu.
 
Selam ve dua ile…
 
 
 
 
 
 
 
 
    Yorumlar
Yorum Yapın

Diğer Yazılar