Tur Vukoviç'in Kafası ile Geldi


31.01.2016 00:00
Kupa maçlarında güne sürprizle başlanmıştı. Torku Konyaspor, evindeki maçı kazanıp çeyrek finale çıkmak istiyordu. Sonucunu kestirmenin zor olduğu bir maçtı. Antalyaspor’un ise finalin Antalya’da yapılması gibi bir motivasyonu vardı. Torku Konyaspor’un en büyük avantajı ise 20 bin taraftarı idi.

Maçları zorlaştıran etken tek maçta sonuç alınacak olması idi. Bu takımları disiplinli oynamaya ve temkinli olmaya itiyordu. Bu durum da ofansta etkisiz kalmaya neden oluyordu. Bu da maçı statik bir hale getiriyordu.

İlk yarıda istediklerini yapan taraf Antalyaspor oldu gibi gözükse de Torku Konyaspor kalesine daha çok gelse de net pozisyon bulamadılar. Bulabilecekleri en net pozisyonu engelleyen ise Ömer Ali idi.  

Torku Konyaspor ileride basmak istedi fakat istediğini çok da alamadı. Kaptığı bazı topları da dengesiz yakalamışken gereği gibi kullanamadı. Antalyaspor ise yapılan baskıyı beklenenden daha kolay kırdı. İleriye daha rahat çıkabildiler. Maçtaki dengenin az da olsa Antalyaspor lehine olmasını sağlayan etken bu idi… 

Antalyaspor’un zayıf tarafı defansı idi. Maçı kazanabilme adına  oyunun daha çok Antalyaspor sahasında oynanması gerekiyordu. Torku Konyaspor da buna uygun oynamaya başladı. Oyunu daha çok ilerde oynarken hem Antalyaspor’un gol ayakları etkisiz hale geliyor hem maçın ilk net pozisyonları oluşmaya başlıyordu. Hatta Samuel Eto’o’nun ikinci yarıda etkisinin azaldığını da söyleyebiliriz. 

Torku Konyaspor ikinci yarının başında net bir fırsatı harcarken, yine benzer bir pozisyonda Bajiç ile gol buluyor fakat ofsayt gerekçesi ile gol değeri kazanmıyordu.

Turu getiren gol Vukoviç’ten geldi. Antalya yarısahasının ortalarına yakın bölgeden Meha faul atışını kullandı. Ceza sahasının önlerinden kafa ile topu içeri aşırdı. Top kalecinin sağ köşesine doğru süzülürken topu tutmaya çalışan kaleci kendi oyuncusu ile çarpıştı. Boşta kalan topu Selim Ay alıp Rangelov’a aktardı. Rangelov’un ortasında dağılan dengesi bozulan defanstan dolayı Vukoviç çok rahat bir kafa vuruşu ile gole çevirdi.

Bu şekilde golü Torku Konyaspor’da sanırım Vukoviç atabilirdi. Gerek uzun boyu, yükselmesi, gerek etkili kafa vuruşu ve topu yönlendirme becerisi açısından Vuoviç’in başarabileceği işler…

Vukoviç bu sezon değerli bir stoper haline geldi. Bir stoper savunmada görevini yapıyor, ilerde de fiziğinin avantajlarını kullanarak bir sezonda  yedi, sekiz kazandırıyorsa üst düzey bir stoper olmuş demektir. Bu tarife de Vukoviç bu sezon oldukça uyuyor.

Güntekin Gençer bu maçta bir kaza beklemiyordu ama savunma bakanımız Vukoviç, antalyaspor’un Antalya’da final oynama hayallerini yok etti.  

Bu sezon hem kupa hem ligde işler çok gidiyor. Ayağımızı sağlam basarak, önümüzdeki maçlara konsantre olup, maçları tek tek düşünerek hareket edilmesi gerekiyor. Bu taraftar ve bu takım oyunu ile daha büyük başarılar elde edebiliriz ama acele etmeden, sabırla, kendimizi yüksekte görmeden hareket edersek… 

Maça gelen taraftarları, maçta en ufak emeği geçen herkesi tebrik ederim… Selam ve dua ile…
Mehmet YILDIRIM

    Yorumlar
  1. Tur Vukoviç'in Kafası ile Geldi
    Metin 01.02.16 05:10

    2. yarıda Konyaspor daha etkiliydi. Forvet eksikliği kendini yine belli etti. Konyaspor futbolcu ve teknik heyeti KOCAMAN tebrik ediyorum.

Yorum Yapın

Diğer Yazılar