Önemli Olan Üç Puandı


05.05.2018 22:27
Konyaspor, karşısında daha önce oynadığı rakiplerine karşı dirençli bir oyun sergilemiş, yediği golden sonra çözülmüş Karabükspor ile muhakkak üç puan almaya mecbur olduğu bir maça çıkacaktı. Konyaspor’un bu maçtaki en büyük rakibi ise haftalardır bu maça peşin galibiyet gözüyle bakılmasıydı. Bu düşünce Konyaspor’a kabul edilemez türden bir kazaya sebep olması açısından büyük çekinceler içeriyordu.
 
Maç başlamasından itibaren çekincelerin sahada kendini bulduğu bir maç hikâyesinin maç boyunca hayat bulduğunu söylemek mümkün… Konyaspor karşısıda sıkı defans yapan, sıkı mücadele gösteren Karabüksporlu futbolcular bulurken bu durum Konyaspor’u üretken bir oyun sergileyememesine sebep oluyordu.
 
Oldukça durağan, temposuz bir oyun sergileyen Konyaspor, Karabükspor defansının dengesini bozamayıp, sürekli yerleşik defansa karşı ataklar yaparken gol pozisyonuna girmekte zorlanıyordu.  Gol ise maç boyunca sonuç alma noktasında oldukça verimsiz oynayan Fofana’nın çalımlarla rakip ceza sahasına girmesiyle yapılan hareketten kazanılan penaltı ile geldi.
 
Golden sonra daha ofansif oynamasını ve çözülmesini beklediğim Karabükspor, dirençli ve dengeli oyununa devam etti. Eto’o’nun da oyundan düşmesi ile pozisyon bulmakta iyice zorlanan Konyaspor oyunu oluştu. Bu duruma karşılık Sergen Yalçın Eto’o’nun yerine Jahoviç’i aldı. Bu değişiklikle pozisyona girmeye başlayan Konyaspor etkinlikleri oluştu fakat rahatlatacak gol yine gelmedi.
 
Konyaspor’un pozisyon bulmakta zorlanmasının ve ofansif zenginlik oluşturamamasının en önemli nedeni oyunu durarak oynamasından kaynaklanıyordu. Bu zenginliği oluşturmanın yolu isabetli, hızlı paslaşmalar ve topu doğru yerlere, boştaki futbolculara aktarmaktır. Bu yapılamadı. Sebebiyse pas alacak futbolcuların hareketsiz pas beklemeleriydi. Bu oyun kalitesini düşürürken , pas verecek futbolculara bol seçenekli pas alternatifinin oluşmamasına, Karabük takımının kolay defans yapmasına ve defans dengesinin bozulamamasına neden oluyordu. Bu durumun hafta içi çalışmalarda fazlası ile dikkate alınması gereken bir konu olduğunu düşünüyorum.
 
Defansını oldukça ileride kuran ve arkasında geniş boşluklar bırakan Konyaspor’un bu  anlayışı önemli riskleri içinde barındırıyordu. Bu geniş boşluklardan yararlanıp tehlike oluşturmaya çalışan Karabükspor’un bu girişimlerini engelleyen futbolcu ise Selim Ay’dı… Beş veya altı tane Konyaspor kalesinde önemli tehlikeler oluşturacak pası zamanında ve yerinde müdahaleleri ile kesen Selim Ay galibiyetteki en büyük pay sahibiydi bence… Sahanın en iyisi de selim Ay’dı…
Bu yaptığım tespitlerin bu maç için eleştiri olmasından ziyade, Göztepe maçında yapılması gerekenler noktasında öngörü olması niyeti içerdiğini belirtmek isterim. Bu haftalar üç puan alınsında nasıl alınırsa alınsın haftaları olmasından dolayı Karabük karşısında tek golle de olsa üç puanın değeri her şeyin önüne geçiyor. Konyaspor sonuç olarak üç puan alması gerekiyordu ve aldı. Geleceğe bakmak gerekiyor. En az bir maç daha kazanmaya ihtiyacımız var. Fakat şunu da unutmamak gerekir ki yanlışları doğru tespit edip yerine doğru etkinlikleri koymak gideceğiniz yolu en çok kolaylaştıracak etkinliklerdir.
 
Sonuç alacağımız iki hafta kaldı. Bir galibiyete daha ihtiyacımız var. Bu galibiyeti de son haftadaki Fenerbahçe maçına bırakmadan Göztepe maçında alma mecburiyetimiz var. Göztepe maçı rakibin de Avrupa kupası hedefinden dolayı zorlu geçecek.  Hafta içinde Göztepe çok iyi analiz edilmeli, Göztepe’nin oyun tarzı, mevkilerine göre futbolcularımıza rakip olacak futbolculara karşı alınacak önlemler futbolcularımızın beynine kazınmalıdır. Göztepe karşısında alınması gereken galibiyetin tüm yolları maç başlamadan önce en ince ayrıntısına kadar belirlenmeli ve hafta içi çalışmalarda sahada en iyi şekilde uygulayabilmenin çalışmaları defalarca, bıkmadan, usanmadan  yapılmalıdır. Unutulmamalı ki haftaya sezonun karşılığını bulacağı en önemli maç oynanacak…
 
Göztepe maçında Konyaspor’un en büyük avantajı tribünleri boş yer bırakmadan dolduran, birlik ve bütünlük içinde sabırlı, etkili ve doğru tezahürat yapan taraftar olacaktır ki, Konyaspor’
 
Selam ve dua ile…
 
 
 
    Yorumlar
Yorum Yapın

Diğer Yazılar